Cübbeli Ahmet : Bu Safsatayı Açıkladım Hapis Yattım

spesifik

آزادی قید و بند
peygamberi sevmeyen müslüman var mı? hiç gördün yada duydun mu abla? Böyle bir ihtimal olabilir mi? Din hususunda Sevmediğin adamın arkasından gitmek en kibar tabirle münafıklıktır. Kafirdende beter...
kelimelere mana yüklüyorsunuz
hüküm ayrıdır ..
duygu ayrıdır.
Peygamberi sevmeyen elbette yoktur.
sevgi göreceli bir kavram
Biz Rasulü görmeden sevdik ..itaat ettik ..ediyoruz
burada ki vakıa başka
kişinin bakış açısını oturttuğumuz bir kalıp var
ağzından hakikat çıksa dahi başka elbise giydiriliyor öyle yansıtıyoruz
herkesin delili var... ama muteber ama değil..
Peygamber sevgisi yaşadığını yaşamaktır ... anlatabildim mi
Kuranın Kafir tanımına peygamberi sevmeyen giriyor mu ? diyeceğim
peygamberi sevmeyen yoktur böyle soru olmaz ...
ama vahiy kafir tanımını inkara yapar ..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız buyurur Nebi
İman kor ateş gibidir..
Bana da muhataba cüretkarca Kafir demek ağır geliyor
neden hep böyle bakılıyor anlamıyorum
Peygamber sevgisi ..seviyorum demekten ibaret midir
yoksa Kuran ve sünneti hayata geçirmek midir ?

ağırmı...en hafif tabiri kullandım....bunu söylemek hoş değil ama,, madem,birbirimize Allah rızası için, hakkı tavsiye edeceğiz, o vakit, şunu söylemeden durmamam lazım,,, oda şudurki, bu, Peygamberlik makamını bilmemektir,,,ve daha üst manada, Efendimiz aleyhisselamıın, Hak katındaki yerini,hani kşmse yakınen bilemezde, en azından, biz müslümanların, bikmesi gerektiği kadarı bile bilmemektir...

Peygamber sevgisi, imani bir konudur,,nasıl olmalı konusu, geniş bir konudur, lakin, İsmi şerifi anıldığı vakit, yüreğiniz titriyorsa, O ndan bahseldiği vakit, gözyaşlarınıza hakim olmaya çalılıyorsanız, ne tarafa baksanız, acaba görebilirniyim, özlemi taşıyorsanız, emin olun seviyorsunuzdur....

Teblğ ettiğine uymakmı, tabiki, sünnetine ittibamı, hemde son derece,, emre uymanın ve sevginin tezahürüdür bunlar...,,

Allah Rasulundan bahsediyoruz,,,

Abdullah b. Hişâm, Hz.Ömer (r.a)'ın bir gün Peygamber (s.a.v)'e şöyle dediğini rivayet etmiştir:
“Ey Allah'ın Rasülü sen bana, nefsim hâriç her şeyden daha fazla sevimlisin”.

Hz. Peygamber (s.a.v) ise O'na “Hayır ey Ömer, nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki; sen beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsın” demiştir.

Hz. Ömer (r.a)'da O'na; “vallâhi şimdi sen bana nefsimden de daha fazla sevimlisin” dediğinde, Hz. Peygamber (s.a.v); “şimdi imanının kemâle ermiştir ey Ömer” demiştir.(2)

spesifik

آزادی قید و بند
De ki, ey peygamber! “Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır.”) / Bayraktar Bayraklı(3/ÂLİ İMRÂN-31: Ey Peygamber, de ki: “Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcıdır; merhamet sahibidir.”)

Bu ayet söylediklerimi destekliyor
tabi olmak başka sevmek başka
El Emindi peygamber
müşrikler severler güvenirlerdi
Ebu Talib çok severdi ama iman etmedi

spesifik

آزادی قید و بند
ağırmı...en hafif tabiri kullandım....bunu söylemek hoş değil ama,, madem,birbirimize Allah rızası için, hakkı tavsiye edeceğiz, o vakit, şunu söylemeden durmamam lazım,,, oda şudurki, bu, Peygamberlik makamını bilmemektir,,,ve daha üst manada, Efendimiz aleyhisselamıın, Hak katındaki yerini,hani kşmse yakınen bilemezde, en azından, biz müslümanların, bikmesi gerektiği kadarı bile bilmemektir...

Peygamber sevgisi, imani bir konudur,,nasıl olmalı konusu, geniş bir konudur, lakin, İsmi şerifi anıldığı vakit, yüreğiniz titriyorsa, O ndan bahseldiği vakit, gözyaşlarınıza hakim olmaya çalılıyorsanız, ne tarafa baksanız, acaba görebilirniyim, özlemi taşıyorsanız, emin olun seviyorsunuzdur....

Teblğ ettiğine uymakmı, tabiki, sünnetine ittibamı, hemde son derece,, emre uymanın ve sevginin tezahürüdür bunlar...,,

Allah Rasulundan bahsediyoruz,,,

Abdullah b. Hişâm, Hz.Ömer (r.a)'ın bir gün Peygamber (s.a.v)'e şöyle dediğini rivayet etmiştir:
“Ey Allah'ın Rasülü sen bana, nefsim hâriç her şeyden daha fazla sevimlisin”.

Hz. Peygamber (s.a.v) ise O'na “Hayır ey Ömer, nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki; sen beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsın” demiştir.

Hz. Ömer (r.a)'da O'na; “vallâhi şimdi sen bana nefsimden de daha fazla sevimlisin” dediğinde, Hz. Peygamber (s.a.v); “şimdi imanının kemâle ermiştir ey Ömer” demiştir.(2)
Beni anlamıyorsunuz demeyeceğim
anlatamıyorum sanırım..
sevginin tezahürü ameldir diyorum
kuru kuru seviyorum olmaz ..
Ebu Talibin peygamber sevgisi kişiyi kurtarmaz ...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
De ki, ey peygamber! “Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır.”) / Bayraktar Bayraklı(3/ÂLİ İMRÂN-31: Ey Peygamber, de ki: “Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcıdır; merhamet sahibidir.”)

Bu ayet söylediklerimi destekliyor
tabi olmak başka sevmek başka
El Emindi peygamber
müşrikler severler güvenirlerdi
Ebu Talib çok severdi ama iman etmedi

seni niye desteklesin, Allah, sevmesini ve bağışlamasını , Efendimiz aleyhisselama uymaya bağlamış ki, bu sevgiden de öte bir şey....insan sevdiğini örnek alır..ki,,,, Alemlerin Rabbi, kendinizi bana sevdirmek istiyorsanız,evvela, Habibibime uyun diye emretmiştir...bu yetmezmi....

iman etmeden, o sevgi, ebedi ateşten kurtarmaz, lakin, yinede, cehennemdeki azabını hafifletir..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
vakıası olmayan bir meseleyi konuşuyoruz
sevmeyip iman eden bir kişi var mı ? yok
ama sevip uygulamayan çok ...

neden yok, çünkü, öyle bir iman olamıyacağı için,,iman olmadanda, islam olmaz.... yani,beni çekindirdin,,, kitaplarda, öyle hükümler varki,, okumanı tavsiye ederim,,, eski alimlerin eserlerini....

adams77

Kanalizasyoncu
Lafı yine eğip bükmüşler konuyu getirdikleri yere bakın hele :) yaw banane diyesim var fakat olmuyor.

İhvanistanbul ve abdullah birisi için söylüyorum , ibrahim tatlıses 'ten sevmek.

Hadi bahalımm

bi husben

Kıdemli Üye
hüküm ayrıdır ..
duygu ayrıdır.
burada ki vakıa başka

Peygamber muminlere canlarından ileridir

adams77

Kanalizasyoncu
gy2yaQ.jpg

adams77

Kanalizasyoncu
Sen olayı çözememişsin galiba :) kıyasa dikkat güzel kardeşim. Görmek için Kuran hatim edilmiyor, bunun için belirlenmiş bir çok sureler var ve belli tekrar sayısı var. Bunları yapanların çoğuda okuduklarının manasını bilmeyen (arapça bilmeyen) kişiler.

Peygamber efendimizi(S.A.V.) Rüyada görmek isteyenler...(Gönülden İsteyin )
Adamın birisi hep peygamber efendimizi(s.a.v.) rüyasında görmek istiyormuş.Bunun içinde bir çok yola başvurmuş (dua vesaire...)

Bir muhterem zata bu durumunu anlatmış.O zatta cevaben eğer gönülden istersen olacağını söylemiş.

Adam peki demiş eve gitmiş ve akşam rüyasında yine görememiş.Tekrar o muhterem zata, alim kişiye gitmiş ve yine göremediğini anlatmış.

Yine o kişi gönülden istersen olacağını söylemiş ve adam tekrar peki demiş ve yeniden eve gitmiş.

Adam yine o akşam rüyasında peygamber efendimizi(s.a.v.) görememiş ve tekrar o alim zata gitmiş ve göremediğini söylemiş.

O muhterem zatta peki demiş akşamleyin çok tuzlu yemekler yap ama hiç su içmeden yat bu sefer görürsün demiş ama su içmeden yatmalı ve yemekleri de çok tuzlu yaparak yemelisin demiş.

Adam heyacan içerisinde eve gitmiş çok tuzlu yemekler yapıp yemiş ve hiç su içmeden yatmış. O akşam rüyasında şelaler içerisinde,kana kana sular içiyor yani hep su ile ilgili rüyalar görmüş.

Sonra o alim zata gitmiş. Alim zat sormuş ne oldu peygamber efendimizi(s.a.v.) rüyanızda görebildin mi ? demiş

Adam yok demiş hep su gördüm su ile ilgili şeyler gördüm demiş.

O muhterem zatta işte akşam tuzlu yedin sen suyu gönülden istedin ve rüyanda da su gördün eğer Peygamber efendimizi(s.a.v.)'de görmeyi gönülden isteseydin rüyanda görürdün "demiş

ihvanistanbul

AkhenAton
hüküm ayrıdır ..
duygu ayrıdır.
burada ki vakıa başka

Hadisi şerifte buyuruldu ki : Hz.Ebubekir Sıddıki sevmeyenin 70 peygamber ameli olsa cennet yüzü göremez.
“Ashabımı seven, beni sevdiği için sevmiştir. Onlara buğzeden ise
beni sevmediği için onlara buğzetmektedir. Onlara eziyet eden bana eziyet etmiş olur. Bana eziyet eden Allah’ı gazaba getirmiş olur. Allah’ı gazaba getiren kimsenin ise helak olması yakındır.” (Tirmizî, Ahmed, İbnu Hıbban)

Sadece sahabeyi sevmemek, onlara buğzetmek Allahın gazabını gerektiriyorsa Allah rasulünü sevmemek acaba neyi gerektirir?

spesifik

آزادی قید و بند
Hadisi şerifte buyuruldu ki : Hz.Ebubekir Sıddıki sevmeyenin 70 peygamber ameli olsa cennet yüzü göremez.
“Ashabımı seven, beni sevdiği için sevmiştir. Onlara buğzeden ise
beni sevmediği için onlara buğzetmektedir. Onlara eziyet eden bana eziyet etmiş olur. Bana eziyet eden Allah’ı gazaba getirmiş olur. Allah’ı gazaba getiren kimsenin ise helak olması yakındır.” (Tirmizî, Ahmed, İbnu Hıbban)

Sadece sahabeyi sevmemek, onlara buğzetmek Allahın gazabını gerektiriyorsa Allah rasulünü sevmemek acaba neyi gerektirir?
hani peygamberler masumdu
70 peygamber ameli yetersiz öyle mi
ben muhaddis değilim ama bu hadisin sıhhat derecesine bakmak lazım
yanlış anlıyor öyle yansıtıyorsunuz
seviyorum demekle sevmiş olunmaz demek istiyorum
bu cümleden sevmiyoruma nasıl varıyorsunuz
amellerin hesabını vereceğiz
O ayaklı Kurandı
bizler O(sav) nu örnek alıp yaşayamıyorsak
istediğimiz kadar canımız feda olsun diyelim ancak lafta kalır..
tıpkı ayetleri keyfe göre yorumlamak gibi...
Allahı seviyor olmayız bu durumda...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
@abdullah birisi @leylinur

örnek vereyim :)
sünnetin inkarı kişiyi küfre götürmez
ama ayetin inkarı kişiyi küfre götürür
Recmi inkar küfür değildir velakin demokrasiyi hak görmek küfürdür

ve syn birisi siz hangi sünnete dayanarak oy veriyorsunuz ?
neyse ..
meseleyi bir de itikada çekiyorsunuz ya bitiyorum ...
bilmiyorsanız bilenlere sorun diye bir şey var kız yazmadan önce konuşalım :)
sünnet vahiydir ile kastedilen nedir önce onu sormalıydın?!
mesela sabah namazının 2 rekat sünnetini inkar edemezsin! çünkü mütevatir yolla gelmiştir, kur'an gibi ;) kılmayabilirsin ama inkar edemezsin! fakat akşam namazının iki rekat sünneti mütevatir değildir inkarı küfre götürmez gibi... örnekler çoğaltılabilir ;)