Cübbeli Ahmet : Bu Safsatayı Açıkladım Hapis Yattım

adams77

Kanalizasyoncu

değildir demek, imanın ve aklın kabul etmeyeceği bir şeydir....

İmam-ı Beyheki Delail kitabında şöyle rivayet eder:
Eshab-ı kiramdan İmran bin Husayn (Radıyallahü anh) şefaatle ilgili bazı hadisler nakleder.

Oradakilerden biri der ki:
- Siz hadisler bildiriyorsunuz fakat biz bunlarla ilgili Kur’anda bir şey bulamıyoruz.

İmran bin Husayn hazretleri buyurur ki:
- Sen Kur’anı okudun mu?
- Evet.

- Kur’anda sabah namazının farzının iki akşamınkinin üç öğle ikindi ve yatsının farzının ise dört rekat olduğuna rastladın mı?
- Hayır.

- Peki bunları kimden öğrendiniz? Bizden [Eshab-ı kiramdan] öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Peki Kur’anda kırk koyunda bir koyun şu kadar devede şu kadar şu kadar paraya şu kadar dirhem zekat düştüğüne rastladın mı?
- Hayır.

- Öyleyse bunları kimden öğrendiniz? Bizden öğrenmediniz mi? Biz de Resulullahtan öğrenmedik mi? Hac suresinde (Eski evi [Kâbe’yi] tavaf etsinler) âyetini okumadınız mı? Peki orada Kâbe’yi yedi defa tavaf edin diye bir ifadeye rastladınız mı?
- Hayır.

- Allahü teâlânın Kur’anda şöyle buyurduğunu duymadınız mı?
(Peygamber size neyi verdiyse onu alın size neyi yasakladıysa ondan sakının.) [Haşr 7]

Hz. İmran daha sonra buyurur ki:
Sizin bilmediğiniz bizim Resulullahtan öğrendiğimiz daha çok şey vardır. (Mizan)

Sünnet farz deyince kızıyorlar ve anlamıyorlar. Adam vahyi, hadis ile eşit görüyor.

Kitap ben mübinim diyor hiç bir şey eksik koymadan açıkladım diyor. Bunlar biz sabah namazının nasıl kılınacağını bulamıyoruz diyor.

Peygamber 'e sabah namazının nasıl kılınacağı kim tarafından bildirildi, kim getirdi , kim gönderdi? Neden kitapta yok diye düşünmüyorlar.

bi husben

Kıdemli Üye
Meseleye böyle bakılmaz
ben de ayet vereyim
sizin için Allahtan başka hüküm verici yoktur..
eğer bu ayeti delil alırsak Rasul bile hüküm veremez olur
neden sünnet diyoruz vahiyse ..
vahiy olması ayrı bir durum
bağlayıcılığı ayrı bir durum
sünnet vahiy değildir ama bağlayıcılığı vardır..
eğer her sünnet vahiy olursa iki hüküm sadır olur
sizin aklınız bunu nasıl kabul ediyor bilmiyorum
muhtelif mezvularda hadislerden delil almayan bir müctehid var mı ?
müteşabihatın espirisi bu zaten..
sünnet vahiy değildir ama bağlayıcıdır..
namazın kılınışı tesettürün şekli hep müteşabih konular
ve müslümanlar bu konulardan birbirini öteleştiriyor zaten..
vahiy gayri metluv tabiri ümmet alimlerinin maslahatıdır...
Bu düşünceye peygamberliği sünneti inkar gözlüğüyle bakarsanız
muhatabınız da sizi peygamberi Allah ile aynı kefeye koyuyor varsayar
bilmem anlatabildim mi ?

Sünnetin tümü elbetteki vahiy değildir Lakin vahiy olanıda var bu inkar edilemez bir gerçek.vahiy derken sadece kuranı anlamamalıyız
vahiy kuran dısındada nebiye bilgi vermek üzere inmiştir.

Mugalata

Kıdemli Üye
1- SÜNNET ve FARZ olayından bahsediyorsun, sonra da şaka da olsa SANA NE? diyorsun, Ben müslümanım, sünnet-farz konuları beni ilgilendiriyor. Mugalatanın anladığını sanmıyorum, baktı bi şey anlatmıyorsun vazgeçmiş olmalı :)

aramızda kalsın, biraz da öyle oldu. :)

o anlamsız lafı asıl edenin adams olmadığını, adams'ın ona atfen öyle demek istediğini düşünme eğilimine girdim. adams'ın bana bunu söylemek istediğini varsaydım. o lafı asıl edene yüklenmek yerine adams'a yüklenmenin doğru olmadığını düşünerek sonunda özür diledim. ama senin verdiğin alıntılar adams'ın da o lafı savunduğunu gösterdiğini bir kere daha fark ettim.

Mugalata

Kıdemli Üye
Lütfen açıklarmısın neyi savunuyorum? Hem sen anlamıyormuşsun ki :) neyi fark ettin

ben önce senin "sünnet hadistir" dediğini sandım. baştaki ilk mesajı okumamıştım. sonra seninle tartışmamız ilerlerken baştaki yazıya göz etınca, o lafı asıl edenin cübbeli ahmet olduğunu fark ettim. onun üzerine senden özür diledim. sen belki de ona atfen öyle yazmış olabilirdin. ama bana bunu açıkça söylemedin de. neyse...

bugünse redyellow o alıntıları bir arada derleyip sununca senin "sünnet farz değil mi?" alıntını gördüm ve hatırladım. bu durumda, cümlenin sonundaki gülenyüz simgesinin imâ ettiği şerhle birlikte, senin de bunu savunduğun anlamı çıkıyor.

yani senin ifade ediş tarzında sorunlu bir yan var. anlaşılmayı zorlaştırıyorsun. yine neyse...

sonuç olarak benim anlamadığım kısmı doğru. anlamaktan vazgeçtiğim de öyle... :)

adams77

Kanalizasyoncu
sonra seninle tartışmamız ilerlerken baştaki yazıya göz etınca, o lafı asıl edenin cübbeli ahmet olduğunu fark ettim. onun üzerine senden özür diledim. sen belki de ona atfen öyle yazmış olabilirdin. ama bana bunu açıkça söylemedin de. neyse...

yuh diyorum sana bunu rep ten izah ettim

yok artık diyorum.... kendi hatasını bana yamıyorsun konuyu okumadan konuya müdahil oluyorsun ve beni suçluyorsun vallahi bravo diyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
bugünse redyellow o alıntıları bir arada derleyip sununca senin "sünnet farz değil mi?" alıntını gördüm ve hatırladım. bu durumda, cümlenin sonundaki gülenyüz simgesinin imâ ettiği şerhle birlikte, senin de bunu savunduğun anlamı çıkıyor.

adam sana diyor ki!! ANLAMIYORSUN

evet gerçekten anlamıyormuşsun.. Sana sünnet farz değil mi. Derken adamların nasıl kuran yetersiz gelip kuran dışındaki hadisleri vahiyleştirip sünneti alt kadamede farzlaştırdıklarını anlatmaya çalıştım fakat senin ince detayları bilmediğin için anlamıyorsun bunuda beni anlatamıyor ile yamıyorsun!! yakışıyor mu?

Yahu adamlar bana SÜNNET münkiri diyor ben nasıl sünnet farz diyebilirim. Bunu diyen cübbeli olduğunu görüyorsun sünneti farzlaştırıyor fakat benim onu savunduğumu söylüyorsun.

Yani olurda bu kadar olur :)

adams77

Kanalizasyoncu
yani senin ifade ediş tarzında sorunlu bir yan var. anlaşılmayı zorlaştırıyorsun. yine neyse...

Düştüğün çukurdan böyle çıkamazsın çamur her tarafına bulaşmış güzel kardeşim

senin alt yapı zayıflığını benim anlaşılmayı zorlaştırıyorum getirmen kadar saçma bir şey yok..

Erdemli bir insan olarak yapman gereken anlamadığın yerde susmaktır. Günün modası SANANE diye bir ifade oluştu artık :) benden sana gelsin o vakit yaww SANANE madem anlamıyorsun niye atlıyorsun ki!!

Mugalata

Kıdemli Üye
adam sana diyor ki!! ANLAMIYORSUN

evet gerçekten anlamıyormuşsun.. Sana sünnet farz değil mi. Derken adamların nasıl kuran yetersiz gelip kuran dışındaki hadisleri vahiyleştirip sünneti alt kadamede farzlaştırdıklarını anlatmaya çalıştım fakat senin ince detayları bilmediğin için anlamıyorsun bunuda beni anlatamıyor ile yamıyorsun!! yakışıyor mu?

Yahu adamlar bana SÜNNET münkiri diyor ben nasıl sünnet farz diyebilirim. Bunu diyen cübbeli olduğunu görüyorsun sünneti farzlaştırıyor fakat benim onu savunduğumu söylüyorsun.

Yani olurda bu kadar olur :)

tamam yahu, heyecanlanma. sakin ol. tamam, inandım. bir kere daha günahlarını aldım ve özür diliyorum. :)

senin anlaşılma sorunun var, benim de anlama.. böyle olunca körler sğaırlar olabiliyor tabii ki. :)

adams77

Kanalizasyoncu
tamam yahu, heyecanlanma. sakin ol. tamam, inandım. bir kere daha günahlarını aldım ve özür diliyorum. :)

senin anlaşılma sorunun var, benim de anlama.. böyle olunca körler sğaırlar olabiliyor tabii ki. :)

Mesaj kutun dolu bi boşalt sana çicek gönderecem

heyecan yapmıyorum güzel kardeşim sen düşünebiliyorsun , sorgulayabiliyorsun neden şunu görmüyorsun temelde farklı insanlarız farklı düşünce ve fikirlere sahibiz dolayısı ile bilgi olarak farklı depolamaya sahibiz buda bizi farklı işletiyor bir makina gibi :) fakat bu farkı aynı dilde anlatmanın sorununu yaşıyoruz.

Herkes boks yapıyordu fakat Muhammed Ali farklı idi onu farklı kılan sitili değilmiydi? Herkes aynı olsa nasıl olur dünya :)

Mugalata

Kıdemli Üye
yahu tamam... anlaşıldı... :)

cübbeli "sünnet farzı" diye tuhaf bir ifade kullanmasaydı böyle tartışmayacaktık. neyse...

adams77

Kanalizasyoncu
yahu tamam... anlaşıldı... :)

cübbeli "sünnet farzı" diye tuhaf bir ifade kullanmasaydı böyle tartışmayacaktık. neyse...

Suçu başkalarını atma lütfen... Az dikkatli olsam bunlar olmazdı demiyorsun.

Neyse...

adams77

Kanalizasyoncu
senin suçun yok yani. böyle anlaşılmaz üslupla yazan sen değilsin demek ki? peki, bütün suç bende. ben suçluyum hakim bey. :)

Hee şimdi oldu ohhh beee rahatladım

yahu benim suçum olmaz mı var tabi verdiğin anlaşılır üslup cd 'sini yüklemededen mesaj attım sorry :)

bundan sonra senin anlayacağın gibi yazacağım..
Yahu bu kitap neden bizim anlayacağımız gibi yazılmamışta sembolleri kullanmış ki bak sen şimdi mesaja!!!

tamam tamam sustum suçlu benim çok konuşuyorum hiç bir şey anlatmıyorum... boşadamsın biriyim

spesifik

آزادی قید و بند
Sünnetin tümü elbetteki vahiy değildir Lakin vahiy olanıda var bu inkar edilemez bir gerçek.vahiy derken sadece kuranı anlamamalıyız
vahiy kuran dısındada nebiye bilgi vermek üzere inmiştir.
ona vahiy gayri metluv diyorlar işte zaten vahiy demiyorlar ki ...

fakiri

Kıdemli Üye

Bakırköy Akıl ve Ruh Hastalıkları Hastanesi’nin başında meşhur Mazhar Osman’ın olduğu günlerde, bir yakını kendisine gelip ’...senin için deli diyor’ demiş. Mazhar Osman gülmüş. ’Onun bana deli demesi bir şey ifade etmez. Ama, ben ona deli dersem, ne olur?’ diye cevap vermiş.

Anlayana sivri sinek saz, anlamaya davul zurna az...

Sadede gelelim !
Bu forumda adam olmaya niyetli herhâlde kimse yok diye düşünüyorum ! Öncelikle şu hakikati bilelim ki; Bir söz onu söyleyen kişi ile değer kazanır. Ne demek mi istiyoruz ? Çok iyi dinleyin:
Deliler hastanesinin baş hekimi bir adama deli derse o adam akıllı bile olsa deli damgası yer ve tımarhaneden çıkamaz kimseye derdini anlatamazsın... Çünkü ona deli diyen kişi ehlidir, sokaktaki herkes sana deli dese fakat deliler hastanesinin baş hekimi akıllı dese sen akıllı sayılırsın...

Şimdi forumda ne kadara deli olduğunu boşuna hiç kimse saymaya çalışmasın ! Çünkü, bu çok zor bir iştir! Akıllı çok ama çok az olduğuna göre onları tesbit edin bu yeter !