Demokrasinin İslamda Yeri Var Mıdır?

spesifik

آزادی قید و بند

Videoyu henüz izlemedim
izledikten sonra yorum yaparım inş..

adams77

Kanalizasyoncu
Video çok uzun
Şimdi bu alim ne diyor merak ettim doğrusu :)

spesifik

آزادی قید و بند
Ben de tam dinleyemedim ama
demokrasi kavramının bize ait olmadığını söylüyor başta
sona doğru fikri değişir mi bilemem

adams77

Kanalizasyoncu
Takım elbise bize mi ait :)

spesifik

آزادی قید و بند
Eşyada aslolan mubahtır.
Demokrasiyi üzerimize giymiyoruz
yediriyorlar..
yersen tabi..

adams77

Kanalizasyoncu
Gömlek gömlek :) giyilmez mi?

Asıl olandan kopya edilerek oluşturulan sistemler tabiki içinde doğru şeyler barındıracaktır. Fakat özünde bir sorun var ise sorun acilen düzeltilmesi gerekir.

İsimlere takılacak değiliz tabiki dışa değil içe bakalım dimi

adams77

Kanalizasyoncu
Yusuf 'un gömleği yakub 'un gözlerini açmıştı değil mi?

spesifik

آزادی قید و بند
yalnız videonun demokrasi ile alakası yok
imsak mevzusu tartışılıyor
inanamıyorum ya ..
googlenin hezeyanına düştüm ..

çelebiler

Kıdemli Üye
bu bir akli kıyas örneğidir @Büşra cım ;)
caiz değil aklı kıyas, hatırlatalım!
Akli kıyas caiz değil mi?
"Akletmez misiniz?Buyurun Rabbimiz neden bize bu soruyu sorup akletmeye yönlendiriyor?Çok acayip değil mi?

Akıl nedir?Akli kıyas caiz değilse akıl kötü birşey mi?

Aklım karıştı?

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Akli kıyas caiz değil mi?
"Akletmez misiniz?Buyurun Rabbimiz neden bize bu soruyu sorup akletmeye yönlendiriyor?Çok acayip değil mi?

Akıl nedir?Akli kıyas caiz değilse akıl kötü birşey mi?

Aklım karıştı?
aklın devrede olması gereken konular vardır, teslimiyetin devrede olması gereken konular vardır!
şeri hükümlerde teslimiyet, akide de akıl devrede olur. şeri hükümlerde aklı devreye sokmaya kalkarsanız, hiçbirinin manası olmaz...
Hazret-i Ali “radıyallahü anh” buyurdu ki:
(Din, akılla, görüşle olsaydı, mestin üstünü değil de, altını mesh etmek gerekirdi. Hâlbuki Resulullah, mestlerinin üstünü mesh ederdi.)
[Ebu Davud]

adams77

Kanalizasyoncu
Demokrasiyi takım elbise ile kıyaslamak caiz değil diyor :)

Yusuf 'un gömleği dedik :)

Yine insan 'ı et ve kemik olarak düşünüyorsunuz. Görsellik bir dildir ve insanın okuduğu dillerdendir. Takım elbisede demokrasinin görsel dilidir.

Kıyas etmiyorum parçalarını konuşuyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Yusuf 'un gömleği dedik :)

Yine insan 'ı et ve kemik olarak düşünüyorsunuz. Görsellik bir dildir ve insanın okuduğu dillerdendir. Takım elbisede demokrasinin görsel dilidir.

Kıyas etmiyorum parçalarını konuşuyorum.

İbn Rüşd Kıyasta akli ve nakli meseleleri ayırmıştır
Ben takım elbise örneğini verirken demokrasiye caiz yakışımı yaptığınızı düşünmedim
vakıalar farklı çünkü

adams77

Kanalizasyoncu
aklın devrede olması gereken konular vardır, teslimiyetin devrede olması gereken konular vardır!
şeri hükümlerde teslimiyet, akide de akıl devrede olur. şeri hükümlerde aklı devreye sokmaya kalkarsanız, hiçbirinin manası olmaz...
(Din, akılla, görüşle olsaydı, mestin üstünü değil de, altını mesh etmek gerekirdi. Hâlbuki Resulullah, mestlerinin üstünü mesh ederdi.)
[Ebu Davud]

Neden üstlerini mesh etmiş? Sebep ve sonuç yok :) aklı kullanmak delil ve kanıt ile olur. Delil ve kanıtsız akıl kullanılırsa haklısınız fakat ortada ayetler var. Akılsız ve görüşsüz ne anlaşılır? Herşey akıldan süzülüp eyleme dönüşmez mi?

Bu hadiste sıkıntı var.

çelebiler

Kıdemli Üye
[Ebu Davud]

Teslimiyet nedir nasıl olur.İnsan aklının onaylamadığı bir inanca teslim olabilir mi?Teslim olsa bile bu kişi aslında münafık olmaz mı?

Şerri hükümleri kim koyar?cevap Allah ise Allah aklederek iman etmemizi istiyor değil mi?Yok cevap insan ise insanın koyduğu kanun aklımıza yatmazsa yine kabul etmeyiz.Tüm yönetim şekilleri zaten böyle işlemiyor mu?

Ali'den böyle bir rivayet var diye tüm hayatımızı aklı terk etmek üzerine mi kurmalıyız?Ali'de yanlış hüküm verebilir ya da Onun adına yanlış rivayetler üretilmiş olamaz mı?

adams77

Kanalizasyoncu
İbn Rüşd Kıyasta akli ve nakli meseleleri ayırmıştır

Peygamber ayırmış mı? Yahu peygamberin yazmadığı kitaplara nasıl tabi oluyorsunuz. İbn rüşd görüş bildirse sorun yok bizde sorun var.

Din Muhammed peygamber ile kemal 'e ermedimi ? Neden bu isimler sanki kemal 'e ermemiş gibi ciltlerce kitap ve görüş beyan etmişler.

Sanırım buda bir teslimiyet olsa gerek

Yine tüpümde oksijen bitti

İyi geceler

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Teslimiyet nedir nasıl olur.İnsan aklının onaylamadığı bir inanca teslim olabilir mi?Teslim olsa bile bu kişi aslında münafık olmaz mı?

Şerri hükümleri kim koyar?cevap Allah ise Allah aklederek iman etmemizi istiyor değil mi?Yok cevap insan ise insanın koyduğu kanun aklımıza yatmazsa yine kabul etmeyiz.Tüm yönetim şekilleri zaten böyle işlemiyor mu?

Ali'den böyle bir rivayet var diye tüm hayatımızı aklı terk etmek üzerine mi kurmalıyız?Ali'de yanlış hüküm verebilir ya da Onun adına yanlış rivayetler üretilmiş olamaz mı?

cevabı önyargıyla değil, aklederek okusaydınız bu yazdıklarınızı yazmazdınız?! şeri hükümlerde akıl devrede olmaz, nakiller devrede olur, Bunlar ku'an, sünnet, icma ve kıyasdır... akıl ile namazın nasıl kılınacağını nereden bileceksiniz, nakil olmadan!? akıl sadece akide de olur... bu izahat yeterli gelir umuyorum...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Peygamber ayırmış mı? Yahu peygamberin yazmadığı kitaplara nasıl tabi oluyorsunuz. İbn rüşd görüş bildirse sorun yok bizde sorun var.

Din Muhammed peygamber ile kemal 'e ermedimi ? Neden bu isimler sanki kemal 'e ermemiş gibi ciltlerce kitap ve görüş beyan etmişler.

Sanırım buda bir teslimiyet olsa gerek

Yine tüpümde oksijen bitti

İyi geceler
evet rasul de ayırmıştır, mesela nasıl isterseniz öyle namaz kılın dememiştir, aklınıza nasıl yatıyorsa öyle namaz kılın dememiştir; "Benim (nasıl namaz kıldığımı) gördüğünüz gibi, siz de öylece namaz kılınız."(Buhârî, Ezân, 18) demiştir.