Demokrasinin İslamda Yeri Var Mıdır?

adams77

Kanalizasyoncu
kur'an'ı okuyorum zaten, sizce kur'an'ı arapça okuyup rahatlamak mıdır islam!?
kastettiğiniz mealler ise bir çok meal bitirdim, ama her meal yazanın kendi bakışını yansıttığı ifadeler ile doludur, mealllerden islamı anlamaya çalışan kişi hangi yazarın meali okuyor ise o kişiyi taklit ediyordur?! son zamanlarda faiz ile ilgili değişim yapılan meal çevirileri de bunun delilidir.
http://www.ahaber.com.tr/din/2015/07/08/turkiye-bunu-da-gordu-banka-faizi-meale-kadar-girdi

Tekrar ediyorum ben meal okumuyorum ve meal üzerindede hareket etmiyorum. Ortada bir yapı var ve onu algılayıp bilinçlenmeye çalışıyorum. Bu yapıyı birinin bana meal etmesine yada yazılı bir metne dökmesine gerek yok ki. Zaten bu yapı kendini gösteriyor ve bana birşeyler söylüyor.

Mealler kişileri bağlar kendi gördüklerini insanlar ile paylaşmaktır. Doğru görüldüğünün delil ve kanıtı yoktur. Herkes adil ve adaletli bir şekilde yapıyı okuyabilecek kapasitede yaratılmıştır.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Kitabın bize İnsan 'ın yazılımını veriyor. Kitap bize kadınların adet dönemi hakkında bilgi vermiyor işte bunu fark ettiğinizde yapıyı ve sistemi anlamaya başlamışsınızdır.
kitap islamı biz eöğretiyor mu? islam da bize her şey ile ilgili bilgi veriyor! işte bu anlayabilmek ile ilgili...

adams77

Kanalizasyoncu
kitap islamı biz eöğretiyor mu? islam da bize her şey ile ilgili bilgi veriyor! işte bu anlayabilmek ile ilgili...

İslam zaten insan 'ın işlettiği bir sistemdir.

İnsan doğru ve yanlışı bir birinden ayırt edebiliyor mu?

İnsan fayda ve yararı bir birinden ayırt edebiliyor mu?

İnsan 'ın kapasitesini hafife almayın lütfen size anlamsızca nakil edilmiş sözler insan 'ın köreltilmesine neden oluyor.

Bir şeyi yaparken evrensel düşüneceksiniz her şey bu kadar basit yahu

Siz nakiller ile kafanızı bulandırıp işin içinden çıkamayınca TESLİMİYET diye bir olgu ile her şeyi çözüyorsunuz. Bizim bu durumda olmamız Allah 'ın hoşuna mı gidiyor?

Kitap dediğiniz şey okunabilir ve içinde bilgi çıkarılabilen herşeydir. Yani işitip görebileceğiniz herşeydir. İnsanların elleri ile yazdıkları şeyler değildir sadece zaten insanların elleri ile yazdıkları şeyler doğruluğu teyit edilmesi gerekir ve aktarım için noksanlık barındırır yüzden bizlerin Allah 'ın kitabını okumamız gerekir O 'nun ayetleri tam ve mükemmeldir. Kısaca yaratılmış varlığı okuyun çok şeyin farklı olduğunu göreceksiniz.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Allah katın bir tek din vardır :) Yahudilik bir din değil aynen hristiyanlığın olduğu gibi

evet ben kelimelerin yerini değiştiriyorum fakat yanlışı doğrusu ile :D

yanlışı doğrusu ile değiştirdiğini zannediyor olmayasınız!
insanların çoğu zanlarına uyuyor!

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Kitap dediğiniz şey okunabilir ve içinde bilgi çıkarılabilen herşeydir. Yani işitip görebileceğiniz herşeydir. İnsanların elleri ile yazdıkları şeyler değildir sadece zaten insanların elleri ile yazdıkları şeyler doğruluğu teyit edilmesi gerekir ve aktarım için noksanlık barındırır yüzden bizlerin Allah 'ın kitabını okumamız gerekir O 'nun ayetleri tam ve mükemmeldir. Kısaca yaratılmış varlığı okuyun çok şeyin farklı olduğunu göreceksiniz.
işte bir anlam değişikliği daha... kitap nedir ne değildir?!
tarifler çok önemlidir! tarifi tarif yapan efradı cami, ağyarını manidir.
fakat sizin kelimelere yüklediğiniz tarifler bu özellikleri kuşatmıyor ve güven vermiyor!?

adams77

Kanalizasyoncu
işte bir anlam değişikliği daha... kitap nedir ne değildir?!
tarifler çok önemlidir! tarifi tarif yapan efradı cami, ağyarını manidir.
fakat sizin kelimelere yüklediğiniz tarifler bu özellikleri kuşatmıyor ve güven vermiyor!?

Evet tabiki vermeyecek ben noksanlık barındıran bir yapıya sahibim dediğimi alın ve sünnetullah götürün. Kişilere değil :)

adams77

Kanalizasyoncu
götürüyorum, sonuç değişmiyor, siz zannınıza tabi oluyorsunuz!!!

nereye götürdünüz nakillere mi? Vallahi ben rahatım herkesin yükü kendine :)

Elinizi kesseniz kan akar. Hüzünlenirseniz ağlarsınız. Sevinirseniz mutlu olursunuz. Bunlar size hangi nakil ile geliyor ki?

Allah 'ın ilkin nasıl yaratmaya başladığına bir bakın bakalım sünnetinde bir değişikli var mı?

ben zannıma tabi olacağım çünkü görüyorum din gününde ortaya çıkacak bir şey olacağından sizde benim hakkımda zanda bulunuyorusnuz :)

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
ve görünen o ki! mesele inanç meselesi olduğu için- yani aklın kullanılması gereken bir alan- akıl kullanan benim, zanna tabi olan siz!!!zanna niy etabi olunur bir araştıralım, kişiler istedikleri gibi yaşamak isterler ve hükümler ağır gelir! akıl devreden çıkar zan devreye girer. Allah benden bunu istiyor zannı ile istediği gibi yaşar!!!

adams77

Kanalizasyoncu
zanna niy etabi olunur bir araştıralım, kişiler istedikleri gibi yaşamak isterler ve hükümler ağır gelir! akıl devreden çıkar zan devreye girer. Allah benden bunu istiyor zannı ile istediği gibi yaşar!!!

Tanımadığınız bir kişi hakkında bu kadar emin konuşabiliyor olmanız doğrusu çok etkileyici zaten genelde konuşmaların sonu bu sözler ile biter.

Her şeyi gören ve bilene bırakalım O aramızda adalet ile karar verecektir.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Tanımadığınız bir kişi hakkında bu kadar emin konuşabiliyor olmanız doğrusu çok etkileyici zaten genelde konuşmaların sonu bu sözler ile biter.

Her şeyi gören ve bilene bırakalım O aramızda adalet ile karar verecektir.
Amenna ve saddakna...
ben kişi olarak sizden ziyade fikirler için söylüyorum!
adams77 değil muhatabım!
adams77 nin yazdıklar!
burada yazılan fikirlere karşı fikir ifade ediyorum.
lütfen karıştırmayalım.
sizde bilirisiniz ki kur'an muhatabı için siz der! kastettiği kişi değil, fikirdir!

adams77

Kanalizasyoncu
Amenna ve saddakna...
ben kişi olarak sizden ziyade fikirler için söylüyorum!
adams77 değil muhatabım!
adams77 nin yazdıklar!
burada yazılan fikirlere karşı fikir ifade ediyorum.
lütfen karıştırmayalım.
sizde bilirisiniz ki kur'an muhatabı için siz der! kastettiği kişi değil, fikirdir!

Kişiyi oluşturan fikirleri değil mi? Fikirleri eleştiriyorsanız kişiyi eleştirmiş olursunuz.

Biz iddia etmiyoruz gördüğümüz ve gösterilenden anladığımızı yaşamaya çalışıyoruz sonuçta varış O 'na değil mi?

Şimdi ben gördüğümü yada gösterilene sırtmı çevireyim? Görünen köy kılavuz istemez derler. Görmeyene de gösterme gibi gücümüz yok.

İşin kolayını bende seçebilirim nakillere tabi olarak yaşamak çok zor değil ki. Şuan en kolay şey bu fakat şu bir gerçek ki örnek : siz bir masanın üzerinde kalem görüyorsunuz fakat masanın üzerinde bir not var. Notta masanın üzerinde kalem yok. Bu durumda siz ne yapacaksınız? ihtiyacınız olan kalemi almaya mı çalışacaksınız yoksa boynunuzu büküp oturacakmısınız.

Ben zannıma tabi olacak olsam oy ve demokrasi konularından neden zannıma tabi olmuyorum.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Kişiyi oluşturan fikirleri değil mi? Fikirleri eleştiriyorsanız kişiyi eleştirmiş olursunuz.

Biz iddia etmiyoruz gördüğümüz ve gösterilenden anladığımızı yaşamaya çalışıyoruz sonuçta varış O 'na değil mi?

Şimdi ben gördüğümü yada gösterilene sırtmı çevireyim? Görünen köy kılavuz istemez derler. Görmeyene de gösterme gibi gücümüz yok.

İşin kolayını bende seçebilirim nakillere tabi olarak yaşamak çok zor değil ki. Şuan en kolay şey bu fakat şu bir gerçek ki örnek : siz bir masanın üzerinde kalem görüyorsunuz fakat masanın üzerinde bir not var. Notta masanın üzerinde kalem yok. Bu durumda siz ne yapacaksınız? ihtiyacınız olan kalemi almaya mı çalışacaksınız yoksa boynunuzu büküp oturacakmısınız.

Ben zannıma tabi olacak olsam oy ve demokrasi konularından neden zannıma tabi olmuyorum.
Kişiler ile fikirleri ayırmak zorundayız! Müslümanlara bakarak islam'ın anlaşılmayacağı gibi!
nakillere göre yaşamak, söylediğiniz gibi kolay değil! eğer islami bir sistem olsaydı evet kolay olurdu! ama bu sistemde kolay değil! burayı sorgulamak lazım!!!
oy vermek ve demokrasi konusuna gelince; eğer şeri delilleri ile demokrasiye ve oy vermeye karşı değilseniz, yine zanna tabi olmuş olursunuz!! ama şeri delillerini bilerek hareket ediyorsanız zanna değil, şeriata teslim olmuş olursunuz, ki bu bizde olduğunda akılsızlık ile nitelendirdiğiniz kısım!

adams77

Kanalizasyoncu
Kişiler ile fikirleri ayırmak zorundayız! Müslümanlara bakarak islam'ın anlaşılmayacağı gibi!
nakillere göre yaşamak, söylediğiniz gibi kolay değil! eğer islami bir sistem olsaydı evet kolay olurdu! ama bu sistemde kolay değil! burayı sorgulamak lazım!!!
oy vermek ve demokrasi konusuna gelince; eğer şeri delilleri ile demokrasiye ve oy vermeye karşı değilseniz, yine zanna tabi olmuş olursunuz!! ama şeri delillerini bilerek hareket ediyorsanız zanna değil, şeriata teslim olmuş olursunuz, ki bu bizde olduğunda akılsızlık ile nitelendirdiğiniz kısım!

Allah 'ın yasa ve kanunları ortada iken şeri delilleri bilmek mi? Yasa ve kanunları göre nasıl zanna tabi olabilirim ki?

çelebiler

Kıdemli Üye
Doğruluğunu teyit edemeyeceği rivayetleri güveniyor hatta tasdik bile edemeyecek :) fakat doğruluğu teyit ve tasdik edilebilecek olan Allah 'ın kitabına güvenmiyor halbuki çevresinde yaratılmış olan ayetleride görmezden geliyor. Kitabı yetersiz görüyor ve açıklayıcı bulmuyor oysa kitap mübin olduğunu söylüyor :)

Şimdi bu sorun kitabın kendisindemi yoksa okuyan kişidemidir. Eğer karşındakini anlamıyor isen eksikliğini ve noksanlığı kabul etmekte fayda vardır. Her şeyin bir yolu ve inceliği vardır bu inceliği ve yolu görmeyenler suçu karşısındakine atarak kendi üzerlerindeki yükü attıklarını düşünürler. Biz düşünmesinler demiyoruz istedikleri kadar düşünsünler başlarına gelecekleri engelleyebiliyorlarsa ne alaa

Daha önce olduğu gibi ve kitabında uyardığı gibi yahudiler kelimelerin yerlerini değiştirirler fakat bizim kardeşlerimizi yahudiliği farklı bir din olarak algılıyorlar bu yüzden değişen kelimeleri fark edemiyorlar.
Malesef kardeşim hepimiz bu hatayı yaptık.Allah'ın dini zannettiğimiz rivayetlerle doldurduk aklımızı,fikrimizi,hayatımızı Rabbimiz de tüm insanlık bu hatadan dönsün kula kul olmasın diye vahiy gönderiyor lakin rahatımız ve menfaatlerimiz hep ağır basıyor.Bir türlü dini Allah'a has kılamıyoruz.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Allah 'ın yasa ve kanunları ortada iken şeri delilleri bilmek mi? Yasa ve kanunları göre nasıl zanna tabi olabilirim ki?
şeri delil tarifiniz de belli ki bambaşka.. Şeri delile dayanmayan yasa ve kanunlar, Allah'ın değil, beşerindir! aklındır! ve şeri delile dayanmayan kanun ve yasalar, değişken, ihtilafa maruz ve çelişkilidir! şeri deliller olmadan içkinin haram olduğunu nasıl ifade edeceksiniz?