Demokrasinin İslamda Yeri Var Mıdır?

adams77

Kanalizasyoncu
İnsan için en güzel yaşam biçimini O 'nu yaratan bilir. Peki biz en güzel yaşam biçimine nasıl ulaşacağız. O 'nun yasa ve kanunlarına olan teslimiyetimiz ile benliğimizi devre dışı bırakmadığımız sürece hata ederiz düşündüğümüzde evrensel düşünerek hareket etmeliyiz.

imam

Yeni
İnsan fıtratına en uygun rejim, İslami rejimdir. Bunun içindir ki, beşeri hiçbir sistem insanı mutlu etmemiş. Ne getirmiş? Acı, zulüm, gelir dağılımında uçurum, nefsin tatmin olup, ruhun aç kalması...

.

Dünyanın En Barışsever 15 Ülkesi
Danimarka
Norveç
Singapur
Slovenya
İsveç
İzlanda
Belçika
Çek Cumhuriyeti
İsviçre
Japonya
İrlanda
Finlandiya
Yeni Zelanda
Kanada
Avusturya

Listede birşey dikkatini çekti mi?

spesifik

آزادی قید و بند
ama insanların hayatları değişir. peki değişmeyen kanunlar, değişen hayatlara somut alanda nasıl uygulanabilir?

soyut ilkelerde tamam. ama somutta nasıl olacak? demek ki devreye insan aklının, mantığının, biliminin girmesi gerek. bu da tartışarak, münazara ederek, gereğinde kavga ederek olabilir.

yani demokrasi... :)

Kavramların ehemmiyeti var
Kavramların içeriği var
yalnız algılarla alakalı bir kavramı ifade ederken herkesin aynı şeyi algılaması lazım
ölüm gibi .. ölü deyince bedenin göçünden bahsederiz ama çiçeklerde ölür
sevgisizlikten de ölünür derler.. oysa anlatılmak istenen farklıdır

Naciye

Üye
Dünyanın En Barışsever 15 Ülkesi

Danimarka
Norveç
Singapur
Slovenya
İsveç
İzlanda
Belçika
Çek Cumhuriyeti
İsviçre
Japonya
İrlanda
Finlandiya
Yeni Zelanda
Kanada
Avusturya

Listede birşey dikkatini çekti mi?

Evet, çekti; intiharın en yoğun olduğu ülkeler..

imam

Yeni
Evet, çekti; intiharın en yoğun olduğu ülkeler..

İntihar bir ölümdür. En çok ölümlerin yaşandığı ülkelere bakman daha yerindedir.

Ama illa ben intihara bakarım dersen seni bilgilendireyim:

En çok intihar eden ülke Litvanya sonra Güney Kore sonra Guyana sonra KAzakistan sonra Beyaz Rusya.

Benim verdiğim listedeki ülkeler yok. Doğru Bilgi her zaman iyidir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Allah 'ın yasa ve kanunları ortada onları anlayanlar sahip çıkacak. Canı veren canı alır biz vermedik biz alamayız. Ben öyle yorumlamıyorum benim yoktan var etme gücüm yok ben bunu görüyorum ve dile döküyorum.

ışid niye senin gibi anlamıyor? neden kelle kesiyor?

islamî düzen diye ışidvari birileri gelirse ne yapacaksın?

adams77

Kanalizasyoncu
ışid niye senin gibi anlamıyor? neden kelle kesiyor?

islamî düzen diye ışidvari birileri gelirse ne yapacaksın?

Tekrar ediyorum. Allah 'ın yasa ve kanunları ortada birilerinin yasa ve kanunlarına uyacak değiliz. İyi ve kötü çatışması her zaman var olacaktır. Kendimizi koruyup kötünün bize temas etmisini yada bünyemizde yer edinmesine müsade etmeyeceğiz bunun için birlik yoksa hicret

Naciye

Üye
İntihar bir ölümdür. En çok ölümlerin yaşandığı ülkelere bakman daha yerindedir.

Ama illa ben intihara bakarım dersen seni bilgilendireyim:

En çok intihar eden ülke Litvanya sonra Güney Kore sonra Guyana sonra KAzakistan sonra Beyaz Rusya.

Benim verdiğim listedeki ülkeler yok. Doğru Bilgi her zaman iyidir.

İntihar ile başka türlü ölüm kıyaslanamaz. Müslüman ölümü kötü görmez.

Listeyi veriş amacınızı anlamadım değil.. Yalnız İslam ülkelerinde savaş ve karışıklığın nedeni hakiki İslam'ın uygulanmıyor oluşudur. Ve fitneci devlet ve güçlerin devamlı müdahalesidir..

Bu arada bilgi eski, değişmiş galiba bakarsınız, ilk 10 da 9 tane Avrupa ülkesi var.
Önemli olan, benim anlatmak istediğim şu: Dünyanın en refah ülkelerinde ( Norveç, Finlandiya, Danimarka v.s.) intihar oranları çok yüksek. Ve müslüman ülkeler
listede yok.

imam

Yeni
Listeyi veriş amacınızı anlamadım değil.. Yalnız İslam ülkelerinde savaş ve karışıklığın nedeni hakiki İslam'ın uygulanmıyor oluşudur.

Hakiki İslam'ın uygulandığı dönem olan Peygamberimizin sav. döneminde 64 tane irili ufaklı savaş olduğundan haberin var mı?

İnsan iman ettim demekle kurtulacağını sanmasın. Şüphesiz sizi açlık, korku, mallardan eksiltme ile deneyeceğiz, sabredenleri müjdeleyin.

İslamı seçen biri bu dünyada bir eli yağda bir eli balda yaşamaz. Allah onu sürekli sıkıntılar ile imtihan eder.

İslamı seçmeyeni de bu dünya hayatında refah içinde yaşatır.

Sünnetullah böyledir.

Bunu iyice kavramak lazım.

İslam teslimiyettir.

Naciye

Üye
Hakiki İslam'ın uygulandığı dönem olan Peygamberimizin sav. döneminde 64 tane irili ufaklı savaş olduğundan haberin var mı?

İnsan iman ettim demekle kurtulacağını sanmasın. Şüphesiz sizi açlık, korku, mallardan eksiltme ile deneyeceğiz, sabredenleri müjdeleyin.

İslamı seçen biri bu dünyada bir eli yağda bir eli balda yaşamaz. Allah onu sürekli sıkıntılar ile imtihan eder.

İslamı seçmeyeni de bu dünya hayatında refah içinde yaşatır.

Sünnetullah böyledir.

Bunu iyice kavramak lazım.

İslam teslimiyettir.

Eyvallah, şimdi anlatmak istediğinizi daha iyi anladım; ben de bu kardeş ben İslami rejimi överken Hristiyan ülkeleri niye referans göstermiş diyordum. :)

Elbette dünyada müslümana rahatlık yok; ancak bu durum zahiridir, iç dünyasında gerçek müslüman ne kadar sıkıntılı durumda olursa olsun kalben mutmaindir.