Demokrasinin İslamda Yeri Var Mıdır?

spesifik

آزادی قید و بند
kuran'da nerede yazıyor? sünnette zaten yazmak diye bir şey yok. sünnet o dönemin uygulamalarıdır. o dönemin zihniyet kalıplarından ve geleneklerinden ayrılamaz.
Kadının yönetici olacağına dair ayet var mı ?
Neden kadın peygamber yok..
Mugalata din bir yaşam tarzıdır..sınırları belirlenmiştir.
vahiyde mantık aramaya kalkarsak hükümleri çiğneriz
üstelik islam da ki yönetim şekli şimdiki yönetim şekli ile örtüşmüyor

bi husben

Kıdemli Üye
işte senin de öldüğünün resmidir bu. katillerin ve alçakların tümünü lanetleyemiyorsun. bense hepsini lanetliyorum. aramızdaki fark bu.

nasıl o alçaklar layığını buldu zaten darısı diğer alçakların başına

Mugalata

Kıdemli Üye
Kadının yönetici olacağına dair ayet var mı ?
Neden kadın peygamber yok..
Mugalata din bir yaşam tarzıdır..sınırları belirlenmiştir.
vahiyde mantık aramaya kalkarsak hükümleri çiğneriz
üstelik islam da ki yönetim şekli şimdiki yönetim şekli ile örtüşmüyor

büşra, ciddi olamazsın. bak aşağıdaki kişi de müslüman olduğunu söylüyor ve savunduğu şeye bak! islamiyete en çok zararı onun gibiler vermiyor mu?

buna karşı ne kadar da tepkisiz olduğunuz dikkatimden kaçıyor mu sanıyorsunuz?

kadın yönetici olacağını kuran'da yazmıyor, evet. kadın öğretmen, doktor vb olacağı da yazmıyor. yazmıyor diye olmasın mantığını savunacağınıza, şu aşağıdaki türden "müslüman"larla uğraşsanız daha iyi olmaz mı? kendinizi bu sorundan sorumlu hissetmiyor musunuz?

nasıl o alçaklar layığını buldu zaten darısı diğer alçakların başına

spesifik

آزادی قید و بند
Böylece dini müçtehid imamlara göre yaşamış olmuyor muyuz?

Oysa tüm insanlar dini Allah'a has kılmak ile emr olunmadı mı?

Tabi aslında herkes bunu istediği için bir alime tabi olayım da dinimi yanlış yaşamayayım iyi niyeti ile böyle davranıyor.
Ancak İsa'ya "Allah'ın oğlu" diyenler de Onu sevdiği için iyi niyetle böyle söylemişlerdi değil mi?

Müçtehidler içtihadı nereden çıkarıyor yapmayın Allah aşkına
Bunu Allah adına söylüyorsunuz üstelik..
sen müçtehid ol sana tabii olalım..
İsaya Uzeyre oğulluk isnat etmekle müçtehidin görüşünü taklit etmek arasında fark var..

spesifik

آزادی قید و بند
büşra, ciddi olamazsın. bak aşağıdaki kişi de müslüman olduğunu söylüyor ve savunduğu şeye bak! islamiyete en çok zararı onun gibiler vermiyor mu?

buna karşı ne kadar da tepkisiz olduğunuz dikkatimden kaçıyor mu sanıyorsunuz?

kadın yönetici olacağını kuran'da yazmıyor, evet. kadın öğretmen, doktor vb olacağı da yazmıyor. yazmıyor diye olmasın mantığını savunacağınıza, şu aşağıdaki türden "müslüman"larla uğraşsanız daha iyi olmaz mı? kendinizi bu sorundan sorumlu hissetmiyor musunuz?

Yazılarınızı takip etmedim
doktorluk öğretmenlik ayrı bir dal kıyas yapıyorsunuz
alanlar farklı..
Müslüman elinden dilinden emin olunandır
Neye mudahale etmeliyim anlayamdım

Mugalata

Kıdemli Üye
Yazılarınızı takip etmedim
doktorluk öğretmenlik ayrı bir dal kıyas yapıyorsunuz
alanlar farklı..
Müslüman elinden dilinden emin olunandır
Neye mudahale etmeliyim anlayamdım

be husben gibilerinin islam'ı kirletmesine...

çelebiler

Kıdemli Üye
İsaya Uzeyre oğulluk isnat etmekle müçtehidin görüşünü taklit etmek arasında fark var..
Ben muctehide birşey demiyorum.Müçtehide muhtaç olduğuna inananlara sözüm.Müçtehide uymak gerektiğine inananlara.

Onun için bana tabi olmayın ama sözlerimin de düşünmeye sevk etmesini isterim tabi ki.

Herkes kendi inancını amelini Allah'ın Kitabından belirlesin ancak insanlar birbirini düşünmeden,eleştirmeden taklit etmeye başlayınca yüzyılların hataları birike birike dini yaşanmaz kılıyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Ben muctehide birşey demiyorum.Müçtehide muhtaç olduğuna inananlara sözüm.Müçtehide uymak gerektiğine inananlara.

Onun için bana tabi olmayın ama sözlerimin de düşünmeye sevk etmesini isterim tabi ki.

Herkes kendi inancını amelini Allah'ın Kitabından belirlesin ancak insanlar birbirini düşünmeden,eleştirmeden taklit etmeye başlayınca yüzyılların hataları birike birike dini yaşanmaz kılıyor.

İfrat ve tefrit her zaman tehlikelidir
bütünüyle kabullenmenin yanlışlığı bütünüyle terk etmenin yanlışlığıyla eş değerdir.
İçinizden hayra çağıran bir topluluk bulunsun ..Onlar kurtuluşa erenlerdir.
Hayra yüklediğiniz mana çerçevesinde bütün insanlık kurtuluşa erebilir..
Allah'ın istediğini bilebilmek için fasih arapçayıda bilmek zorundayız
ben bilmiyorum .. Kuranın Arapça olduğunu yine Kuran söylüyor zaten
lisanen arabıyyen diyerek..

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Hah, işte tam bu nokta!! Ümmetin kafasına sokulan nokta!! Dışarıda dizayn edilen nokta bu işte! İpin ucunu yakaladık inşallah..

Bak güzel kardeşim.. İslama göre zulüm, insan canının ucuz olduğu / güçlünün zayıfı ezdiği / toplumsal sınıfların birbirine eziyet ettiği sistemlerdir. Habeşistan kralı hakkında ''o adil bir kraldır'' demesi ve ilk hicretin oraya yapılması bu kapsama girer.

İslam demokrasiye savaş açmaz.. İslam, insana eziyet eden her sisteme savaş açar. Bu eziyet eden sistemin adı dıştan bakınca İslam(!) dahi olsa onu yerin dibine batırmayı vezife edinmiştir İslam.
islam da zulüm sizin dediğiniz mananın yanından geçmiyor!!! zulüm ile ilgili ayetleri toplayın üzerinde tefekkür edin!!!
zulüm şeri manada ne demektir bir inceleyin...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
biz daha güzel münazara etmiştik, sonrasında nefisler devreye girmiş fikirlerden ziyade, üzücü bir nokta...

çelebiler

Kıdemli Üye
İfrat ve tefrit her zaman tehlikelidir
bütünüyle kabullenmenin yanlışlığı bütünüyle terk etmenin yanlışlığıyla eş değerdir.
İçinizden hayra çağıran bir topluluk bulunsun ..Onlar kurtuluşa erenlerdir.
Hayra yüklediğiniz mana çerçevesinde bütün insanlık kurtuluşa erebilir..
Allah'ın istediğini bilebilmek için fasih arapçayıda bilmek zorundayız
ben bilmiyorum .. Kuranın Arapça olduğunu yine Kuran söylüyor zaten
lisanen arabıyyen diyerek..
Eyvallah doğru.

Oradaki mana başka Arapça da öğrenmemiz gerekmiyor merak etmeyin.

Allah tüm kullarına Arapça mı hitab eder?Allah kullarına kendi dillerinde hitab eder.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
islam da zulüm sizin dediğiniz mananın yanından geçmiyor!!! zulüm ile ilgili ayetleri toplayın üzerinde tefekkür edin!!!
zulüm şeri manada ne demektir bir inceleyin...
İnsan canının ucuz olduğu / güçlünün zayıfı ezdiği / toplumsal sınıfların birbirine eziyet ettiği sistemler zulüm sistemleridir diyorum sen bana nasıl cevap veriyorsun!

Allah'ın bir medeniyetin yolunu açması, insanı, adaleti ve zulmü nasıl tarif ettiği ile direk ilintilidir.. Bu sünnetullahı çepeçevre içinde yaşaya yaşaya görmüyorsan elden bir şey gelmez. Üç maymunu oynuyorsun demektir, bu gayet açık ortada... Uyumaya devam..

Şu üç maymun sembolü de bir acaiptir ha.. Göz, kulak ve kalp mührünü en güzel yansıtan eser.. Ayetlerin anlamını sanat eseri olarak ortaya koymak gerek aslında.. Modern çağın İslam sanatını ortaya istesek koyabiliriz. Ama kalıpları aşmak lazım.. Eskilerin yorumları, çoğu kez sırtımızda yüktür biliyor musun? O yükü artık indirip, kütüphaneye koymak; tarihi ve sosyolojik belgeler olarak incelemek gerekiyor.. Din dairesinin olmazsa olmazları gibi algılandığı sürece hep tüketici bir toplum olarak kalmaya mahkumuz.

Yahu şu tasavvuf accaip bir niğmet.. İnsanı merkeze alır, onda arar Hak'kı.. Bütün haikat insandan dışarı, dışarıdan insana fışkırmakta iken nedir bu körlük, anlamak zor.. Hiçbir kelam yoktur ki Allah, insan ağzı olmadan çıkartsın ortaya.. Allah insanı merkeze koymuşken nedir bu dalalet? Tıpkı kafirlerin ''bize melek gönderseydi ya // bir dağın başına indirseydi ya'' diyenlerden ne farkınız var? Bütün bu hitaplarda ki hikmetleri görmez misiniz? Yapmayın, etmeyin.. Allah'ı nerede arıyorsunuz? Bu kitap sanki dağın başına inmiş gibi ele almalar falan niye? Bu hal iyi hal değil haberiniz olsun.. Zarar, zıra zarar arkadaş..

İnsan varsa her şey var, insan yoksa ne var? İnsan niye var? İnsanı yaşat ki Hak'ka hizmet etmiş ol.. Zalim kimdir? İnsana savaş açmış insanlardır(!).. Stalin der ki: Bir insan bir sorun demektir.. Bu zulüm zihniyyeti odur ki her bireyi kontrol etmeye kalkar. Çünkü insanı bir sorun olarak ele alıyor.. Allah bunu mu istiyor bizden? Kabul ettiremediğin noktada -elinde güç varsa tabi- alnına silah dayayacaksan sen zaten nesin ki? Zalimsin.. Algıya bakıyorum, buna çok müsait olduğunu görüyorum. Zulüm yapmaya yatkın bir din algısı var ümmette.. Mazlum olduğu ortada lakin fırsat bulursa ne yapacak, ne olacak? Onun için üstümüzden kalkmıyor bazı belalar. Allah sana güç verdiği zaman bu gücü neye kullanacaksın? Zalimlere karşı kullanacaksın.. Bu noktada din aranmaz.. Başka insanlara kendi kabullerini zorlayanlara karşı kullanacaksın.. Toplum olarak bu sırrı anladığın vakit bereket kapıları açılır, Allah seni kendisine ordu olarak seçer.. Sünnetullah böyle işler. Bir yerde zalim varsa Allah ona gökten bir ordu indirmez. Yeryüzünde adaleti kendine dava edinmişlere imkan verir, güç verir. Onları onun karşısına diker. İntikamını böyle alır Allah.. Bu noktada kendimize bakıyorum, örgütlenmelerimize bakıyorum, yazılan çizilenlere bakıyorum.. Yok arkadaş, evrensel bir dava güden tek bir islam aydını yok.. Nedir bu kıtlık, bu fakirlik.. Mazlumlara bakıyorum, hafif sağdan soldan güç bulur bulmaz gördükleri zulmün aynısını başkalarına yapmakta sıkıntı çekmiyorlar. Yapabiliyorlar.. Bunları bi sorgulasak nasıl olur? Biz neyiz? Fırsat bulursak ne yapacağız, neye dönüşeceğiz? Pkk, Hdp bile bak Suriye'de neler yapıyor. Ama sorsan ellerinde mikrofon ''Kürt halkı zulüm görüyor'' diye konuşurlar.. Acep niye demezler ki ''biz neyiz ki neyden şikayet ediyoruz?''.. Aynısı biz içinde geçerli.. Biz neyiz? Kritik çok önemli.. Düşünebiliyor musun: Kritiği hastalık olarak gören islam aydınları(!) var.. Nolacak ki sanki, ağzın laf yapıyorsa giy bir takım elbise, sağda solda üç beş konferans yap, al sana dört dörtlük bir aydın.. Akletmeyen toplumun önünde kurnaz çobanların geçmesi doğaldır.. Elekten ince kum geçer.. Tersini beklemek aymazlıktır..

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
İnsan canının ucuz olduğu / güçlünün zayıfı ezdiği / toplumsal sınıfların birbirine eziyet ettiği sistemler zulüm sistemleridir diyorum sen bana nasıl cevap veriyorsun!
zulmü sen öyle anlıyorsun diye, İslam onu anlatıyor diyemezsin!? bu tarif sizin bakışınız ve gerçek zulüm tarifini etkilemez!! laiklik ve demokrasi kavramları içinde aynı şey geçerlidir!
tarifin tarifi çok önemlidir, tarif; efradını cami, ağyarını mani değilse tarif olarak kabul edilmez.
geri kalan ifadeleriniz hakaret içeriklidir... aynı üslüp ile devam ederseniz muhatap olmam.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
zulmü sen öyle anlıyorsun diye, İslam onu anlatıyor diyemezsin!? bu tarif sizin bakışınız ve gerçek zulüm tarifini etkilemez!! laiklik ve demokrasi kavramları içinde aynı şey geçerlidir!
tarifin tarifi çok önemlidir, tarif; efradını cami, ağyarını mani değilse tarif olarak kabul edilmez.
geri kalan ifadeleriniz hakaret içeriklidir... aynı üslüp ile devam ederseniz muhatap olmam.
Güzel kardeşim, zulmün adı olmaz. Nasıl ki mazlumda ve zalimde din aranmazsa.. Zalim ve zulüm kendine bir gerekçe uydurur.. Demokrasinin veya laikliğin tarifinde; inanalara zulüm yapın, baş örtüsüne saldırın, namaz kılmalarına engel olun şeklinde bir tarif yoktur. Bunu zalim yapar.. Niye diye sorulduğunda ise gerekçe olarak bir şeyler konuşur. Dayanak belirtir.. Problem o dayandığı şey değildir. Problem kendisi ve icraatıdır. Fikir veya kaynak aranmaz zalimde.. Bunun terside mümkündür.. İslamı bile dayanak görsterir, bununla zulmeder..

Zalim, zulümedendir.. Bu, hristiyan, yahudi, budist falan olmasından dolayı değil.. Zulmettiği için zalimdir. Bu kadar..

adams77

Kanalizasyoncu

İslam ruhbanlığı kabul ediyor mu? Kimsenin müçtehide ihtiyacı yoktur sadece Allah 'ın ayetlerine teslimiyeti gerekir zaten gerisini Alemlerin rabbi veriyor. Kendi aramızda böyle uçurumlar oluşturmayalım.

İsa 'nın ve Üzeyri ilahlık konumuna koyanlarda din adamları olmuştur tabi onları takip edenlerde farkına varmamıştır. Müslüman uyanık olacak Allah 'ın indirdiğinin yeterli olduğunu görecek ve anlayacak elçileri örnek alacak onların yolunda gidecek ve onların şereflendiği islam ile şerefleneceğiz. Elçiler bizi taklit için örnek değil lütfen genişleyen bir evrendeyiz.

adams77

Kanalizasyoncu
Demokrasi, islam 'dan ayrılmış insanların kendi elleri ile yaptıkları içinde nefsi istek ve arzuları barındıran. İnsan 'ın yaratılış amacına uygun olmayan ve evrensel değerler barındırmayan, sadece dünya hayatının geçici zevklerine dayalı sözde özgürlük sunan aslında baskılar ve yönlendirmeler ile dolu kölelik düzenidir.

Aksini iddia edenin ahiret inancı olmadığını konuşabiliriz.