Dolar 6 TL'yi Aştı - 10.08.2018 itibariyle 6,11

KAFKAS

Kıdemli Üye
yağ un yumurta yurtdışından geldiği için navlun ücretlerinden çok etkileniyor. özellikle patates kıtalar arası yolculukla buraya geliyor hele bir de kağıt meselesi var ki. üretimi inanılmaz zorlu dünyada sadece 1-2 ülkenin üretebildiği yeni icat bulunmaz hint kumaşı olduğu için inanılmaz pahalıya geliyor...
Yahu sende nasıl bir ticaret kafası var.Diyelim ki ben köyde yaşıyorum.Elimde gezen tavuklar var.5000 adet olsun.Bundan aldığım yumurtaları da satıyorum.Yumurtaların bana maliyeti kabaca SIFIR LİRA.Kağıt üstünde benim enflasyon maliyetim YOK.

Petrolün varil fiyatının dolar bazından nereden nereye geldiğini görüyorsun.Türkiye nin de net ithalatçı olduğunu biliyorsun.Ayrıca anlamsız bir dolarizasyon durumunun ayrıca tetiklediği enflasyonda var.Benim geçen yıl ki gelirim arttırmam gerekiyor ki.Kendi şahsıma ,aileme yapacağım enflasyondan dolayı masraf kalemlerini karşılayabileyim.Kullanılan elektirik,su benzin yakacak,giyim, v.s.. Bunları üreten adamın bir de fabrikası varsa işci maliyetleri cartı curtu v.s..Bunun da böyle bir hikayesi var .Her ne kadar yumurtanın tek başına enflasyon maliyeti olmasa da.Domino taşı gibi

Darul_Beka

Profesör
faizi sıfırlasınlar o zaman ? niye öyle olmuyor?

Bir şeye biz faiz dediğimiz için o faiz olmaz. Yahut bu faiz değildir dememizle de faiz olmaktan çıkmaz. şu an açıklanan oran anladığınız anlamda "faiz" değildir çünkü paranın değer kaybı daha fazladır.
Para bizim için takas aracıdır. biz Müslümanlar olarak para alıp satmayız. borç verdiğimizde fazlasını isteyemeyiz çünkü faizdir fakat takas aracı olan paramız %80 değer kaybettiğinde vadesinde ödeme yaptığımız günkü değeriyle aynı değilse alacaklımıza da zulmetmiş oluruz. Allah ise ne zulmeden ne zulme uğrayın buyuruyor. bugün çeşitli grupların hesapladığı enflasyon %58 gibi bir rakam. Yani geçen sene 100.000 tl borçlanıp bu sene ödeyecek olsanız ödediğiniz 100.000 tl yaklaşık 42.000 tl değerinde oluyor. peki alacaklı için bu zulüm değil mi? adamın 58.000 tlsini buhar ettik ne olacak bu durumda?

buyrun altına oranlayalım geçen sene bu gün diyelim ki darul beka bana 100.000 tl borç vermiş olsun ederi 100.000 tl / 465 tl gram = 215 gram altın ediyormuş. peki ben bugün darul bekaya kaç gram ödeyeceğim? 100.000 / 795 tl gram = 139,85 gram. aradaki fark için ne buyurursunuz? 215 gram değerinde para vermiş 140 gram değerinde ödeme alacak. hadi tl faizini ekleyelim: 100.000 * %17 = 117.000 tl ( faiziyle ) ama altın olarak ne ediyor para? 215 gram ( borç verdiği gün verdiği paranın altın olarak değeri ) x 795 ( borcun vadesinde gram altının fiyatı ) = 170,092 tl. hani faiz ödüyordum? Darul bekanın benim tarafımdan zulme uğramaması için benim ona ne kadar ödeme yapmam gerekiyor sizce?
faizin zaten tanımında var enflasyon artı kar faiz demektir
kolaycılar için yazmıştım
faizi artırmak sanki sihirli bir formül gibi konuşuyorlar
faiz artışı demek reel yatırımların azalması, istihdamın azalması ihracatın azalması ithalatın artması demektir
faiz artışı sadece paradan para kazanan para babalarına yarar
şuan türkiyede olan da bu
faizciler ile reel yatırımcıların savaşı

ihvanistanbul

AkhenAton
3982

10 yıl önce 94,75 imiş petrolün varili. 10 yıl önce niye böyle yansıması olmadı kafkas?

Darul_Beka

Profesör
20 yıl boyunca, defaetlen, dövizinizi bozdurun, dövizden eliniz yanacak dendi, 2,70 den 3,60 dan, 5,20 den. vs.vs. sonuç, dövizden kazananlar, hakikatten, kazandıkların paraya el süremiyorlar, o kadar kazandılarki.... yıl. 2002, 1 dolar 1,2 tl, yıl 2021 , 1 dolar 14 tl... kaç katı...
Allah ağız tadıyla o döviz karını yedirmesin onlara kendi ülkelerinin ayağına sıktılar
üzerinde tüm insanlığın alın teri ve kanı olan doları gönül rahatlıyla alanlar müslüman refleksine sahip olmayan kişiledir

ihvanistanbul

AkhenAton
faizin zaten tanımında var enflasyon artı kar faiz demektir
kolaycılar için yazmıştım
faizi artırmak sanki sihirli bir formül gibi konuşuyorlar
faiz artışı demek reel yatırımların azalması, istihdamın azalması ihracatın azalması ithalatın artması demektir
faiz artışı sadece paradan para kazanan para babalarına yarar
şuan türkiyede olan da bu
faizciler ile reel yatırımcıların savaşı

hayır güzel kardeşim şu anda olan şu:

büyükler merkez bankasından 16-17 puan faizli krediyi alıyorlar hazineye 22 ile çakıyorlar. buyur çekebiliyorsan 17 ile kredi çek göreyim bakalım normal vatandaştan kaç kişi bu orandan çekebiliyor? yıllık ortalama 21-24 arası vatandaşa.

faizi düşürdüğünüz zaman ( ki burada bahsettiğimizin reel anlamda faiz olmadığını hatırlatırım yani ana parayı korumaktan bahsetmiyorum ) mevduat sahipleri ( ki bunların çoğunluğu ülke vatandaşları ) paralarını faizden çekip güvenli liman olarak gördükleri meta neyse ona yatırıyorlar. bir kısmı borsaya giriyor bir kısmı döviz mevduatına giriyor bir kısmı dolara çevirip bankada bekletiyor. eğer daha fazla ürkütürlerse bankadan parayı çekip kendi kasalarında tutarlar ki o zaman finansal sistemde çöker.

ihvanistanbul

AkhenAton
Allah ağız tadıyla o döviz karını yedirmesin onlara kendi ülkelerinin ayağına sıktılar
üzerinde tüm insanlığın alın teri ve kanı olan doları gönül rahatlıyla alanlar müslüman refleksine sahip olmayan kişiledir

dövizle ihale açıp devleti döviz üzerinden borçlandıranlarada sözün var mı?

ihvanistanbul

AkhenAton
İhvan şaka mı yapıyorsun:)2010 ile 2011 arası artış ne alaka yahu al bak:)

kardeşim on yıl önce 95 bugün 100.

eğer varil fiyatı 100 olması böyle efsane etki yapıyorsa o zaman 10 yıl öncede benzer fiyatlandırmaların olması gerekmiyor mu?

mesele yönetim krizi de bunu ifade etmemek için çırpınıp duruyorsun. Abdullah ağanın dediği gibi bu mızrak bu çuvala artık sığmıyor.

KAFKAS

Kıdemli Üye
kardeşim on yıl önce 95 bugün 100.

eğer varil fiyatı 100 olması böyle efsane etki yapıyorsa o zaman 10 yıl öncede benzer fiyatlandırmaların olması gerekmiyor mu?

mesele yönetim krizi de bunu ifade etmemek için çırpınıp duruyorsun. Abdullah ağanın dediği gibi bu mızrak bu çuvala artık sığmıyor.
İhvan mesele varil fiyatının bir anda 2 ye katlaması .O gün 90 bugün 100 meselesi değil.:)Siz bu duru mu anlamadığınız sürece hiçbir mızrak çuvala sığmaz doğrudur.

ihvanistanbul

AkhenAton
ben bu konuyu 2018 de açmışım. dolar o süreçte 3 kattan fazla artmış. 2018 den beridir öyle böyle yazışıyoruz. her şeye kendinizce bir bahane var değil mi? peki bu petrol fiyatı bir tek bizde mi böyle arttı? mesela Bulgarlar akın akın Edirne'ye gelip alışveriş yapıyorlar. onlar Almanya kadar müreffeh oldu da bizim mi haberimiz yok? yada ne bileyim batık yunanda durum nedir?

birde şu var benzin Türkiye'de 10 yıl öncesine göre ( döviz bazında ) ucuz. devlet ÖTV'den vazgeçti resmen ama yemiyor. ona rağmen rakamlar korkunç düzeyde. siz bu kafada olduğunuz müddetçe de daha beter olmaya devam edecek.

KAFKAS

Kıdemli Üye
ben bu konuyu 2018 de açmışım. dolar o süreçte 3 kattan fazla artmış. 2018 den beridir öyle böyle yazışıyoruz. her şeye kendinizce bir bahane var değil mi? peki bu petrol fiyatı bir tek bizde mi böyle arttı? mesela Bulgarlar akın akın Edirne'ye gelip alışveriş yapıyorlar. onlar Almanya kadar müreffeh oldu da bizim mi haberimiz yok? yada ne bileyim batık yunanda durum nedir?

birde şu var benzin Türkiye'de 10 yıl öncesine göre ( döviz bazında ) ucuz. devlet ÖTV'den vazgeçti resmen ama yemiyor. ona rağmen rakamlar korkunç düzeyde. siz bu kafada olduğunuz müddetçe de daha beter olmaya devam edecek.
Dolar 2011 e kadar gayet güzel 1.50 bandında gelmiş!O zamandan bu zamana kadar neler yaşanmış o yaşananların hangileri aşağıda geçen 90-20 arasında yaşanmış.Onlar yaşanmamasına rağmen dolar o dönem ki 10 yıllık periyotta nereden nereye gelmiş bakarsan görürsün.Olayın ekonomik olmadığı kabak gibi ortada da neyse .Gün gelir bir katar hikayesi atarsın,gün gelir bir yumurta dersin gün gelir o der gün gelir bu dersin.Halep ordaysa mukayese ortada işte!

1990 3 ocak dolar kuru 2317 tl
2000 26 Aralık dolar kuru 675.004 tl

KAFKAS

Kıdemli Üye
yaw meraktan soruyorum ne olursa tamam beceremedik diyeceksin?
Beceremedik ne demek başkası ya da farklı biri neyi becerecek.Ekonomi şaha mı kalkacak.Siyasiler toplumu güdülemek için söylemleri yukarıda tutabilirler.Ben vatandaş olarak haddimi biliyorum beklentilerimi biliyorum..Ben ekonomik yönden hiç bir zaman çok müreffeh bir ortam beklemedim.Çünkü geçmişimi biliyorum ,mücadele ortamı belli,tarih önümüzde yani geçen tarih önümüzde dikili duruyor.Abdülhamit karşında işte 33 yıl beceremedi mi gözü ile bakıyorsun!Ekonomik olarak 33 yıllık dönemde hiç bir zaman bir potansiyel ortaya koyamadı Osmanlı.

En son tahlilde olursa ki ALLAH dostları Erdoğan dan desteklerini çeker,nasıl olur, olur mu !Olursa neden olur orasını bilemem....O zaman kenara çekilirim son söz olarak....

Sofuoglu

Ordinaryus
En son tahlilde olursa ki ALLAH dostları Erdoğan dan desteklerini çeker,nasıl olur, olur mu !Olursa neden olur orasını bilemem....O zaman kenara çekilirim son söz olarak....

Sakıncası yoksa,gizli değilse!
Erdoğan'ı destekleyen Allah dostları kimler .?
açıklayabilirmisin.!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
1990 3 ocak dolar kuru 2317 tl:)
2000 26 Aralık dolar kuru 675.004 tl:):):):) neyse anlayacağından değilde laf olsun işte.......

@abdullah birisi çarpma bölme ile aran nasıl:)Kaç katı oluyor şimdi

bende onu diyorum, yukarıdaki tatihteki bu dolar kur yükselmesinin yani ekonomik kriz beceriksizliğinin sorumlusu kim...

gamsız

Profesör
Varolsun Devlet Kahrolsun Zillet. Şu an atılan her adım planlı. Devlet bizzati farkında, sadece sabır edelim.
Memura %35 Zam,
Emekliye %50 Zam,
Doktora 5000 TL Zam,
Asgari Ücrete %40 Zam (4000 TL),
Polise, Öğretmene, İmama, Sağlık ve
Kamu Personeline 3600 Ek Gösterge,
Hastaya, Yaşlıya, Yetime, Öğrenciye Yardım,
Vatandaşa Ücretsiz Sağlık Hizmeti,
Yatırımcıya Uzun Vadeli Destek Kredisi...
Batmış, Bitmiş, İflas Etmiş Bir Ülke Ekonomisi,
Bu Ücretleri Verebilir mi,
Bu Hizmetleri Yapabilir mi..?
Hayatları Yalan ve İftiradan İbaret Olan Fondaşların Ters Algılarına Kulak Asmayın.
İhracat Rekor Kırıyor.
Borsa Rekor Kırıyor.
Fabrikalar Kullanım Kapasitesi ve
Üretimde Rekor Kırıyor.
Büyüme Rekor Kırıyor.
Dev Yatırımlar Doludizgin Devam Ediyor.
Cari Açık Fazla Veriyor..
Devlet Birçok Vergiden Vazgeçiyor.
Yatırım Yapanlara Kredi Dağıtıyor.
Çalışana, Emekliye Zam Yapıyor.
Dev Yatırımlar Ardısıra Gerçekleşiyor..
Türkiye Siyasi Bağımsızlıktan Sonra,
Ekonomik Bağımsızlık Savaşını da,
Çatır Çatır Kazanıyor.
Dolarcılar Bacakları Titreyerek Direniyor.
İllüzyoncu Medya ve Akademiya da,
Boşuna Yırtınıyor.
Batılılara Göre, "Türkiye Global Sistemde Görünmeyen, Olmayan Bir Para Harcıyor"
Türkiye Ekonomik Bağımsızlığına Koşarken,
İnkârcılar ve İhanet Cephesi Boş Durur mu..?
Onlar da Felaket Tellallığı Peşinde Koşuyor,
Psikolojik Harp Yapıyor.
Neticede Herkes Kendine Yakışanı Yapıyor.
El İt'ini Parlatırken,
Biz At'ımızın Kusurunu Arayamayız.
Varolsun Devlet, Kahrolsun Zillet...

ihvanistanbul

AkhenAton
metaverse teknolojisi henüz gelişmedi ama bazıları kendi sanal gerçekliğinde yaşıyor. doktorlar greve gidiyor aloooooo

Akif

Yeni
Dolar kuru oynar bu normaldir ama asıl büyük sıkıntı halk olarak hepimiz büyük bir fırsatçılık şehvetine kapılmış gidiyoruz. insanların elinden gelse tüm eski kiracıları çıkaracak yerine yenilerini koyacak. ekonomi bozulur, düzelir, o aşılır da ahlaki alanda yaşanılan büyük çürümeden korksun sorumlular. Ekonomik sorunları küçümsediğim düşünmesin tabii ki çifter deveülasyonlar, büyük kur artışları ves, epey sıkıntıdır ama ondan büyük sıkıntı el birliği ile birbirimizi dibe çekmemizdir diye düşünüyorum