Ebu Talip iman etti mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Forum yöneticileri benim yazdıklarım ile ilgili hiçbir yalanlama yapılamamasına rağmen siliyorsunuz da burda bir şahıs hala daha salavatı yanlış bir şekilde yazıyor hiçbir şey yapmıyorsanız bari yazdığı uydurma salavatı silin.

Sizde mi öyle salavat getiriyorsunuz ki buna ses çıkarmıyorsunuz?

composer

Asistan
Arapça'da Ali ismi nasıl yazılır onu buraya yazar mısınız?

Onu da siz yazın konuyla alakası olmayan şeylerde malzeme arıyorsunuz... Burada Hz. Ali as konu değildir... Kasıtta O değildir... Bunu diğer üyelerin hepsi anlamıştır artık... Siz hala bu konuyu uzatıp duruyorsunuz... Ha şunuda belirteyim... Tam olsun... Sadece Hz. Ali as kast edilerek okunan bir salavatta eksik bir salavattır zaten... Komple Ehli Beyt kast edilmelidir... Yani "sakaleyn hadisi" diye meşhur ismi olan ve hadisçilerin cumhurunun rivayet ettiği bilinen hadiste bize Kur'anla birlikte emanet edilen Ehli Beytin hepsi kast edilmelidir... Artık bu konuda gedik arama yok işte... Çıkmadı ne yapalım...

Ben Ebu Talip meselesi dışında bir konuda yazma gereği duymuyorum artık...

Söylediğim gibi hırsla yazmayalım sevgili kardeşim... Sakin sakin tane tane... Mesajları sonuna kadar oku, sonra cevap ver. Bizler uzaydan gelmedik. Rasûl aynı Rasûl... Din aynı din... Bunu farklıymış gibi gösterme çaban her zaman sonuçsuz kalacak bunu bil... Salavat konusundan bile bu denli habersiz olmanız bunun en büyük delilidir... Ehli Sünnet ekolü ile Ehli Beyt ekolü arasında salavat açısından bir ihtilaf yoktur... Bunu zorla böyle göstermeye çalışman doğru değildir. Ve bu konuyu uzatman da buna delildir... Mesajları iyi tara, bu sitede bazı üyeler salavatla alay etmişlerdir... Aslına bakılacak olursa sizin muta uygulamasına ettiğiniz hakaret gibi o üyeler hakkında da işlem yapılması gerekmektedir. Çünkü bu konuda bir fark yoktur... Ha senin mutaya ettiğin "fuhuş" hakareti, ha o üyelerin salavat hakkında ettikleri alaylar fark etmez... Ne diyor sevgili Erdem aşağıya alıntılıyorum tekrar oku istersen...

İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

İhvan Forum'da Müslüman olduğunu söyleyen hiç bir üyeye kâfir, müşrik sıfâtı ya da Müslüman'a yakışmayacak başka bir sıfât, îmâ dahi edilemez.

Cemaatler, şahıslar, şahsiyetler değil; fikirler, görüşler, tezler; usûl ve üslûbuna dikkat edilerek tenkid edilebilir.

composer

Asistan
Ehli sünnet sizi muta konusundaki delillerimizi asmak için başka bir başlığa davet ediyorum buyrun siz açın bizlerde delillerimizi oraya sıralayalım...

Ama lütfen sevgili Erdem'in belirttiği konulara dikkat edlim. Tekfire ve hakarete gerek yok.

Görelim bakalım "fuhuş" diye talihsiz ithamınızın aslı neymiş?

Buyrun bekliyorum....

ibrahimi

Has Uşak
Sn composer,
bir yazıyı editledik,
başka bir yazı varsa link veriniz.

ve böyle yönetime seslenişleri,rapor tuşu veya özel mesaj yoluyla yapalım.
konuyu bölmesin.

Forum yöneticeleri sizden şöyle bir talepte bulunuyorum.

Benim yazdığım doğru bilgiler hususunda göstermediğiniz anlaşı,yanlış bilgiler veren kişilere de göstermeyin.Fitneye müsade etmeyin.

Salavatı yanlış yazan kişiye gereken uyarıyı yapın ya hiç yazmamasını söyleyin ya da doğrusunu yazmasını.

Eğer salavatı yanlış bir şekilde yazmak konusunda direnirse de üyeliğini lütfen iptal edin bu şahsın.

Biri buraya gelse ve Kuran ayetlerini ya da hadisleri kafasına göre yazsa ona da mı müsaade edeceksiniz?

Lütfen bu konularda hassas olun.

ibrahimi

Has Uşak

Benim yazdığım doğru bilgiler hususunda göstermediğiniz anlaşı,yanlış bilgiler veren kişilere de göstermeyin.Fitneye müsade etmeyin.

Salavatı yanlış yazan kişiye gereken uyarıyı yapın ya hiç yazmamasını söyleyin ya da doğrusunu yazmasını.

Eğer salavatı yanlış bir şekilde yazmak konusunda direnirse de üyeliğini lütfen iptal edin bu şahsın.

Biri buraya gelse ve Kuran ayetlerini ya da hadisleri kafasına göre yazsa ona da mı müsaade edeceksiniz?

Sn. EhliSünnet,
size ihvan forumun bu konu hakkindaki duruşunu yazdık.

Salavat konusunda da,
tam bir bilgiye sahip değiliz.O yüzden bizi başka bir başlıkta veya özel mesaj ile aydınlatın composerde bu konu hakkında cevap versin.

Uygun mudur?

Ehli sünnet sizi muta konusundaki delillerimizi asmak için başka bir başlığa davet ediyorum buyrun siz açın bizlerde delillerimizi oraya sıralayalım...

Ama lütfen sevgili Erdem'in belirttiği konulara dikkat edlim. Tekfire ve hakarete gerek yok.

Görelim bakalım "fuhuş" diye talihsiz ithamınızın aslı neymiş?

Buyrun bekliyorum....

İnsan bilmediği şeyi merak eder.

Ben Şiiler'in muta nikahı ile ilgili delillerini biliyorum,sizden öğrenmem gereken bir şey yok.

Şiiler'e göre bu nikah helal.

Nisa Suresi 24. ayeti de buna delil olarak gösteriyorlar.

Ve yine Şiiler'e göre muta nikahını Hazreti Ömer yasakladı.

Gördüğünüz gibi sizden edinmem gereken bir bilgi yok bu konuda.

Ben İran'dan belki 1000'den fazla Azeri ile bu meseleleri tartışmış biriyim Tebriz,Erbedil,Urumiye şehrinden birçok öğrenci,öğretmen ile hem bu konuyu hem de diğer konuları tartıştım.

Ben Şiiler'i daha dün tanımadım,6 yıldır onlarla uğraşıyorum.

Sn. EhliSünnet,
size ihvan forumun bu konu hakkindaki duruşunu yazdık.

Salavat konusunda da,
tam bir bilgiye sahip değiliz.O yüzden bizi başka bir başlıkta veya özel mesaj ile aydınlatın composerde bu konu hakkında cevap versin.

Uygun mudur?

Pekala,bu konuya bir daha değinmeyeceğim.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Nikah Akdi
Ravi : İbnu Abbas
Hadis :

İslam`ın evvelinde mut`a vardı. Kişi, hakkında bilgisi olmayan (tanımadığı) bir beldeye gelince, oradan yerli bir kadınla, orada kalacağını tahmin ettiği müddet miktarınca nikah yapardı. Kadın, böylece onun eşyasını muhafaza eder, gerekli işlerini görürdü. Bu hal: "Onlar namuslarını korurlar. Ancak "hanımlarına" ve "cariyelerine" karşı müstesna, bunlarla olan yakınlıklarından dolayı kınanmazlar" (Mü`minun 6) mealindeki ayet nazil oluncaya kadar devam etti. (Bu ayet gelince mut`a haram ilan edildi.)" İbnu Abbas (ra) der ki: "Bu ikisi dışındaki bütün fercler (cinsi tatmin yolları) haramdır."

HadisNo : 5647

composer

Asistan

Sevgili Ehlisunnet,
http://www.ihvanforum.org/showpost.php?p=541717&postcount=62
size bu mesajımızda ve
http://www.ihvanforum.org/showpost.php?p=541739&postcount=71
bu mesajımızda konu hakkında detaylı bilgi verdik.
Salavat sizlerin tekelinde değil... Zaten sizin görüşlerine yer verdiğiniz Ehli Sünnet ekolü bu konuda farklı düşünmez... Müslümanlar bu şekilde salavat getirirlerken Ehli Sünnet ekolü daha yoktu... Oluşmamıştı... Buradan hareketle salavatı yanlış anlayan bir forumda bu şekilde salavatı kendi tekeline alma çaban doğru değildir... Buradan hareketle kendine misyon biçmen sizin taassuplarınızdan başka bir şeyi bizlere açık etmez... Bu sizin için yanlış bir yoldur...

Allahumme Salli Ala Muhammed ve Ali Muhammed...

Bu lafızla kimse şii olmaz... Ama Allah Rasulüne ve Aline salavat getirmiş olur... Umulurki salavat getiren şahsa rahmet kapıları açılır...

Aslına bakarsan buradaki art niyetinizden dolayı bile cezalandırılmanız gerekmekte ama ben bunu bu konudaki bilgisizliğinize ve insanlık halinize sayıyorum....

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Böyle değildir..Doğrusu
Allahümme SAlli Alla Muhammedin ve ALA AL-İ MUHAMMED'dir....
Saptırmaya gerek yok

Kaab b. Ucra'nın rivayet ettiğine göre:

Abdullah b. Ebu Leyla şöyle anlatıyor: Bir kere Kaab b. Ucra benimle karşılaşınca şöyle dedi: Ey İbn Ebu Leyla! Peygamber'den işittiğim bir selat-u selamı sana hediye edeyim mi? (Bir gün) Allah Resulü (a.s.) yanımıza geldi. Bunun üzerine Ey Allah'ın Resulü! Sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Fakat sana nasıl dua edeceğiz? diye sorduk. O bize şöyle deyiniz buyurdu: "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema sallayte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd."

Sevgili Ehlisunnet,
http://www.ihvanforum.org/showpost.php?p=541717&postcount=62
size bu mesajımızda ve
http://www.ihvanforum.org/showpost.php?p=541739&postcount=71
bu mesajımızda konu hakkında detaylı bilgi verdik.
Salavat sizlerin tekelinde değil... Zaten sizin görüşlerine yer verdiğiniz Ehli Sünnet ekolü bu konuda farklı düşünmez... Müslümanlar bu şekilde salavat getirirlerken Ehli Sünnet ekolü daha yoktu... Oluşmamıştı... Buradan hareketle salavatı yanlış anlayan bir forumda bu şekilde salavatı kendi tekeline alma çaban doğru değildir... Buradan hareketle kendine misyon biçmen sizin taassuplarınızdan başka bir şeyi bizlere açık etmez... Bu sizin için yanlış bir yoldur...

Allahumme Salli Ala Muhammed ve Ali Muhammed...

Bu lafızla kimse şii olmaz... Ama Allah Rasulüne ve Aline salavat getirmiş olur... Umulurki salavat getiren şahsa rahmet kapıları açılır...

Aslına bakarsan buradaki art niyetinizden dolayı bile cezalandırılmanız gerekmekte ama ben bunu bu konudaki bilgisizliğinize ve insanlık halinize sayıyorum....

Şimdi ben size ezanla ile ilgili de bir soru sorsam;

Sorsam ki Peygamber Efendimiz zamanında da ezanda 'Aliyyunveliullah' diyorlar mıydı?

Bana yeminle evet diyorlardı dersiniz.

Ben sizinle bu konuları tartışmıyorum artık.

Hiçbir şey sizin tekelinizde değil deyip geçiştireceksiniz.

Ezan sizin tekelinizde değil,

Salavat sizin tekelinizde değil,

Hadisler sizin tekelinizde değil,

Kuran sizin tekelinizde değil,

Bunların hepsi de bizim tekelimizde.

Siz onlara sahip çıkma konusunda bizim kadar kararlı değilseniz biz ne yapalım?

Onlar bizim,

Kendinizi bizden görmüyorsanız o sizin sorununuz.

composer

Asistan
Kaab b. Ucra'nın rivayet ettiğine göre:

Abdullah b. Ebu Leyla şöyle anlatıyor: Bir kere Kaab b. Ucra benimle karşılaşınca şöyle dedi: Ey İbn Ebu Leyla! Peygamber'den işittiğim bir selat-u selamı sana hediye edeyim mi? (Bir gün) Allah Resulü (a.s.) yanımıza geldi. Bunun üzerine Ey Allah'ın Resulü! Sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Fakat sana nasıl dua edeceğiz? diye sorduk. O bize şöyle deyiniz buyurdu: "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema sallayte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd."
Mesajları okursan salavat duasını bende astım... Arapça metnini... Sorun yok... Ben sizin ki yanlış, benimki doğru demedim... Benimki yanlış değil dedim... Mevzu bu... Sizede söyleyeyim... Salavatın benim yazdığım şekli yanlış değildir... Burada gerçekten malzeme yok... Ben salavatı değiştirmeye çalışmıyorum...

composer

Asistan
Şimdi ben size ezanla ile ilgili de bir soru sorsam;

Sorsam ki Peygamber Efendimiz zamanında da ezanda 'Aliyyunveliullah' diyorlar mıydı?

Bana yeminle evet diyorlardı dersiniz.

Ben sizinle bu konuları tartışmıyorum artık.

Hiçbir şey sizin tekelinizde değil deyip geçiştireceksiniz.

Ezan sizin tekelinizde değil,

Salavat sizin tekelinizde değil,

Hadisler sizin tekelinizde değil,

Kuran sizin tekelinizde değil,

Bunların hepsi de bizim tekelimizde.

Siz onlara sahip çıkma konusunda bizim kadar kararlı değilseniz biz ne yapalım?

Onlar bizim,

Kendinizi bizden görmüyorsanız o sizin sorununuz.

Ben sana bir teklifte bulundum....
Merak ettiğin konuları başlık aç...
Bu başlıkla alakalı bir konu değil ezan konusu...
Kendine alakasız konuda mesaj yazmayı huy edinmişsin...
Söylemediğim şeyleri bana söylemişim gibi göstermen kendini ele veriyor bu konuda bilgisizliğini ortaya koyuyor...
Benim söylediğim şeyleri biliyorsan kendi kendine mesajlaş. Bana hitap etme... Zaten senin bu iddian eğer doğruysa -ki değil- belli değilmi söyleyeceklerim... Ama bunlar böyle değil...
Önce başlık aç...
Etrafına uymayı bil...
Sonra delillerini sırala ve deki (hakaret etmeden):

"Ben bu delillerden yola çıkarak böyle düşünüyorum... Ehli beyt ekolünün de şöyle şöyle düşündüğünü sanıyorum... Bu konuda bilgisi olan var mı?"

Sonra bizde forumu gezerken başlıkları tararken bakalım... O konu hakkında bilgimiz varsa katılalım... Yoksa eğer ilgimizi çekiyorsa araştıralım... Sana cevap verelim...

Sevgili Erdem'in sana izah etmeye çalıştığı teorik bilginin pratiği budur... Ben o kurallar manzumesini böyle pratize ediyorum bu forumda...

Ayrıca;
Benim önümde dinden dönmek gibi bir seçenek her zaman için mevcutken, -tabi bu senin önünde de mevcut- bu şekilde bizlere uzaydan gelmiş insanlar gözüyle bakman her zaman söylediğim gibi doğru değildir...

Senin mesajlarına cevap vermekten daha hayırlı işler var benim yapmam gereken...

Bundan sebep böyle yapma...

Başlık aç ve bekle... (Ve hakaret etme, bu sana yakışmıyor)

Ayrıca Kur'an nasıl senin olur... Sen Kur'an'a sahip çıkamazsın O'nu zaten rabbim koruyor... Seninle mi koruyacak... Benim gibi bir müslümana yaklaştığın gibi Kur'an'a da yaklaşmadığın ne malum... Kur'an hiç şüphesiz masumdur... Ve Rabbim O'nu masum olmayan bir kulla asla korumaz... Sen günahkarsın, hataların var, Kur'an'nın bekçisi nasıl olursun. Sen ancak O'na uymakla mükellef birisi olabilirsin... O'na uyduğun müddetçe kurtuluştasındır... Uymazsan da bu senin önünde bir seçenektir ve sonucuna katlanırsın...
Bu ilahi kaideyi asla unutma...Allah cc masum olan bir şeyi, masum olmayan biri ile asla korumaz, masum olan bir şeyi asla masum olamayan birinin tekeline vermez...

Yeryüzündeki hafızların hepsi Kur'anı unutsa ve yazılmış bütün mushaflar yok olsa bile Kur'anın korunmuşluğu değişmez... Rabbimiz onu korur... Bu iş böyledir...
Sünnetin korunmuşluğu konusu sonra...
Beni yazdırma...
Yazışma adabına uy ve başlık aç...
Rica ederim.... Lütfen...
Zira Hz. Ebu Talip ile bu konuların asla alakası yoktur....

Hazreti Ebu Talip.....

Peygamber hanımına hazret demeye diliniz varmaz......

İlk üç halifeye hazret demeye diliniz varmaz......

Ama Müslüman olup olmadı bile belli olmayan birine hemen hazret dersiniz....

Sizin samimiyetiniz ancak bu kadardır.....

hurr

Üye
Bismillah.Selamun Aleykum

Mesele Hz.Ebu Talib'in iman meselesi. Bende bu konuda okuduğum eserlere göre ve itikadıma göre söyleyeyim.Hz.Ebu Talib İman üzere vefat etti. Allah(cc)ın izniyle bu konuda gerekli olanları yazacağız. Bu aralar biraz meşguliyetimiz var.Fırsat buldukca bunlara değiniriz inşallah.

Burada şunuda belirteyim.Allah(cc)ın izniyle Müslüman'ım" Eşhedü enla İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammed'en Resulullah". İtkad ve Fıkıh olarakta Şia itikadını ve fıkıhı seçmiş ve yolda amel eden birisiyim. Bunu söyledim ki bazı kardeşler,insanların ne olduğunu merak ediyorlar.Bizden yana merakları giderilmiş olsun.

Bu başlıkta konu konuyu açmış.Muta'dan girilmiş, salavattan çıkılmış-ve diğer meseleler-. Hayır olsun bakalım. Yalnız gördüğüm bazı kardeşlerin Şia'ya karşı aşırı tepkiler var. İnşallah birbirimizi tekfirden ve küfürden kurtularak birbirimizi tanımaya çalışırız.

Şimdilik herkesi sevgiyle selamlıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...