Hristiyan İnancında İbadet ve Törenler

AynAlı

Kıdemli Üye
@Mesihçi; bir soruda ben sorayım. kimliğini saklıyormusun?? etrafındaki herkes senin hristiyan olduğunu biliyormu?

veri

Yasaklı
pardon ama soruyu ben sordum verdiğim linkte şu yazmıyor diye kıvırma

ebu cehil ile ebu leheb aynı kişi mi?
ebu talib e amca demez miydi?
net cevap yaz

mesihçiye tavrım ile diğerlerine tavrım aynıdır?
sizin tavrınızda değişirse benim de size tavrım değişir.
hala gevezelik yaptığını düşünüyorum.

alanyali07

Kıdemli Üye
pardon ama soruyu ben sordum
bende cevap verdim..soru sorma yarışması mı yapıyorsun :)

verdiğim linkte şu yazmıyor diye kıvırma
yazının alakasız olduğunu biliyorsun o zaman,iyi kıvırıyorsun :) ama halen üslubun MEsihçiyle konuştuğun üslupla değil,MEsihçiyle canciğer kuzu sarması gibi konuşuyorsun,bize "gevezelik yapma" "kıvırma" diyerek.. :)

ebu cehil ile ebu leheb aynı kişi mi?
değil..aynı kişi mi dedik ? bidaha oku yazdıklarımı..

ebu talib e amca demez miydi?
net cevap yaz
amcasıydı.. amca derdi..Mesihçi senin amcan mı..net cevap ver ?

mesihçiye tavrım ile diğerlerine tavrım aynıdır?
sizin tavrınızda değişirse benim de size tavrım değişir.
hala gevezelik yaptığını düşünüyorum.
bende senin gevezelik yaptığını düşünüyorum nolcak şimdi :)
ve tavrında çok farklı Mesihçiye ve diğer müslümanım diyenlere..Hz.İsaya tanrı diyenlere "kardeşim" "ortak noktaları bulalım" üslubu, diğer müslüman üyelere tam tersi bi üslup görüyorum..bunu çok kişi görmüş olmalı ki "müslümanmısın" sorularına muhatap olan ben değil sensin..bence bi düşün :)

veri

Yasaklı
net cevap veriyorum
mesihçi amcam değil tanımıyorum tanımadğımı da herkes biliyor.

bu soru bile gevezelik ürünü.

efendimiz müşrik ve cehennemlik amcasına bile amcacığım diyorsa
müsihçi ye neden kardeşim diye hitap etmiyeyim.

müslümansın sorularına muhatap olmam ilgili kişilerin ülkemizi tanımadıkları içindir?
ki bu tür soru ve ithamlar sadece benim hakkımda değil aynı kişiler kendileri gibi olmayan herkesi kafir ilan etmiyorlar mı?

başka sorunun var mı:)

alanyali07

Kıdemli Üye
net cevap veriyorum
mesihçi amcam değil tanımıyorum tanımadğımı da herkes biliyor.

bu soru bile gevezelik ürünü.
sen amca muhabbetini açacaksın, sonra "Mesihçi amcanmı" sorusunu istemeyeceksin..yok böyle bi dünya..amcaya amca denir tabiki..senin bu amca muhabbetini açman zaten başta gevezelik oldu :)
efendimiz müşrik ve cehennemlik amcasına bile amcacığım diyorsa
müsihçi ye neden kardeşim diye hitap etmiyeyim.
efendimiz babasının kardeşine amca diyordu..Mesihçi senin ana baba tarafından bir kardeşin mi ? net cevap ver ..

müslümansın sorularına muhatap olmam ilgili kişilerin ülkemizi tanımadıkları içindir?
ki bu tür soru ve ithamlar sadece benim hakkımda değil aynı kişiler kendileri gibi olmayan herkesi kafir ilan etmiyorlar mı?

başka sorunun var mı:)
sorunu açan sensin. ben değilimki. :)

Mesihçi

Ordinaryus
Sevgili @veri , @aziz83 ün dini gereğiymiş beni aşağılamak ona diyecek bir şeyim kalmadı. @alanyali07 ise zaten forumun inançla ilgili kısmını eğlence kısmıyla karıştırmış kafasına göre vakit öldürüyor.

Esenlikler

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Sevgili @veri , @aziz83 ün dini gereğiymiş beni aşağılamak ona diyecek bir şeyim kalmadı. @alanyali07 ise zaten forumun inançla ilgili kısmını eğlence kısmıyla karıştırmış kafasına göre vakit öldürüyor.

Esenlikler

hiiiiç alınganlık yapma senin anlattıkların bana sadece masal gibi geliyor. Asla saygı duymamı bekleme.

Mesihçi

Ordinaryus

hiiiiç alınganlık yapma senin anlattıkların bana sadece masal gibi geliyor. Asla saygı duymamı bekleme.

Sizden saygı beklemiyorum zaten,alay ve aşağılama bekliyorum.Dininizin gereğiyse saygı duyuyorum bu duruma.Daha önce kimse bana İslam'ın bunu gerektirdiğini söylememişti.Şaşkınlığımdan tekrar ediyorum böyle...

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Sizden saygı beklemiyorum zaten,alay ve aşağılama bekliyorum.Dininizin gereğiyse saygı duyuyorum bu duruma.Daha önce kimse bana İslam'ın bunu gerektirdiğini söylememişti.Şaşkınlığımdan tekrar ediyorum böyle...

Uydurma masallarla misyonerlik yap sonrada alay etmeyeyim de saygı mı göstereyim. Anlattıkların benim nazarımda sedece sadece alay konusudur. eğlendiriyosun beni :)

alanyali07

Kıdemli Üye
nedense ilzam olanlar şikayet ediyor :D

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Allah c.c. birdir ve tekdir
O'nun eşi ve benzeri yoktur
Doğmamıştır, doğrulmamıştır
Evlad edinmez

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Daha öncede söylediğim gibi kimse mükemmel değildir,bende değilim.En başta hatayı kendi nefsimizde aramalıyız.Belki ben sizi yanlış anlıyordumdur ama bu kasti birşey değil.Gerçekten bana çok çelişkili gelen sözleriniz var.Mesela şöyle demişsiniz:
"Baba,İsa Mesih ve Kutsal Ruh hepsi eşit Tanrı'dır.Birbirlerinden farklı işler yaparlar.Ama özde hepsi aynı kişidir.Çünkü Tanrı tektir.Dolayısıyla bunlara tek tek bağımsız kişiler gibi de davranılabilir,hepsi aynı kişi gibi de davranılabilir." demişsiniz.Kendinizi benim yerime koyun ve bu cümleyi okuyun sizede çok çelişkili gelmeyecek midir? Hem Baba,Mesih ve Kutsal Ruh hepsi eşit Tanrıdır özde hepsi aynı demişsiniz,hemde Tanrı tektir demişsiniz.Çok çelişki var burda.En basitinden dilbilgisi bakımından bile büyük bir çelişki var :) Eğer Tanrı tekse,neden "hepsi" belgisiz zamirini kullanıyorsunuz. Hepimizin bildiği üzere hepsi birkaç kişilik grup veya gruplar için kullanılır.Sizde bu üç kişiye tek Tanrı diyorsunuz.Gerçekten aklım ermiyor.
Diğer bir konu yazdıklarınızı hiçbir şekilde İslami bakış açısıyla okumuyorum.Çünkü muhatabım bir müslüman değil,hristiyan.Hal böyle olunca ben yazdıklarınızı müslüman bakış açısıyla okursam bu durum çok abes kaçar.Tanrının yüceliğini ve kendi acizliğinizin idrakinde olmanız çok güzel ama eğer Tanrı sizi seviyorsa iyi işlerinizi neden kötü görüyor olsunki.Kusura bakmayın bu bana çok saçma geldi.

Ancak o öyle büyük bir lütuf ve sevgi sahibi ki bizim için oğlunu kurban etti ve şimdi bizi oğlu gibi seviyor.Tanrı bize oğlunu kurban etti derken neyi kastediyorsunuz???

Not:Bu konuda @Mesihçiden başka kimseyi muhatap almayacağımı söylemiştim ama yazılanları okudumda gerçekten çok üzüldüm.Mesihçi bizim inancımıza en ufak bir söz söylemedikçe ben onu bu forumda muhatap alırım.Aynı şekilde biz neden onun inancını tahkir ediyoruz anlamış değilim.O hristiyan olmuş olabilir,misyonerde olmuş olabilir.Ama inancı sağlam olan bir insan zaten onun misyonerliğini kale almaz.Gerçekten müslüman din kardeşime bu tavırları yakıştıramadım.Hepiniz forumun ağır abilerisiniz,sizlere nasihat etmek haddime değil ama bunları yazmadan edemedim.

Mesihçi

Ordinaryus
Daha öncede söylediğim gibi kimse mükemmel değildir,bende değilim.En başta hatayı kendi nefsimizde aramalıyız.Belki ben sizi yanlış anlıyordumdur ama bu kasti birşey değil.Gerçekten bana çok çelişkili gelen sözleriniz var.Mesela şöyle demişsiniz:
"Baba,İsa Mesih ve Kutsal Ruh hepsi eşit Tanrı'dır.Birbirlerinden farklı işler yaparlar.Ama özde hepsi aynı kişidir.Çünkü Tanrı tektir.Dolayısıyla bunlara tek tek bağımsız kişiler gibi de davranılabilir,hepsi aynı kişi gibi de davranılabilir." demişsiniz.Kendinizi benim yerime koyun ve bu cümleyi okuyun sizede çok çelişkili gelmeyecek midir? Hem Baba,Mesih ve Kutsal Ruh hepsi eşit Tanrıdır özde hepsi aynı demişsiniz,hemde Tanrı tektir demişsiniz.Çok çelişki var burda.En basitinden dilbilgisi bakımından bile büyük bir çelişki var :) Eğer Tanrı tekse,neden "hepsi" belgisiz zamirini kullanıyorsunuz. Hepimizin bildiği üzere hepsi birkaç kişilik grup veya gruplar için kullanılır.Sizde bu üç kişiye tek Tanrı diyorsunuz.Gerçekten aklım ermiyor.
Diğer bir konu yazdıklarınızı hiçbir şekilde İslami bakış açısıyla okumuyorum.Çünkü muhatabım bir müslüman değil,hristiyan.Hal böyle olunca ben yazdıklarınızı müslüman bakış açısıyla okursam bu durum çok abes kaçar.Tanrının yüceliğini ve kendi acizliğinizin idrakinde olmanız çok güzel ama eğer Tanrı sizi seviyorsa iyi işlerinizi neden kötü görüyor olsunki.Kusura bakmayın bu bana çok saçma geldi.

Ancak o öyle büyük bir lütuf ve sevgi sahibi ki bizim için oğlunu kurban etti ve şimdi bizi oğlu gibi seviyor.Tanrı bize oğlunu kurban etti derken neyi kastediyorsunuz???

Çok doğru.Üçlü birlik herkeste aynı hisleri yaratıyor.Bu Tanrı'nın gizemidir.Çıkış noktası Tanrı'nın bir olmasıdır.Biz biliyoruz ki Eski Ahit'te ve Yeni Ahit'te Hem Baba,Hem Oğul hem de Kutsal Ruh Tanrı'dır.Aynı zamanda Tanrı'nın tek olduğu hep vurgulanır.Tek Allah'tan başkasına iman etmememiz gerektiği söylenir.Bu koşullarda Tanrı'nın tekliğine iman ederken aynı zamanda bu üç karakterin Tanrılığına iman etmemiz gerekiyor.İşte biz bu denklemi bu yüzden kuruyoruz.Teşbihte hata olmaz.Tanrı'yı Baba olarak düşünürseniz.O aynı anda sizin babanız,annenizin eşi ve kendi annesinin oğludur.Birden fazla kişi değildir.Veya suyun katı,sıvı ve gaz hali vardır ama su aynı sudur.Ancak söyleyeyim bu örnekler asla gerçeği göstermez.Gerçeği görmek için iman gerekir.Bunlar bizim öylesine düşündüğümüz şeyler.Örneklerden yola çıkıp Tanrı niye üçte beş değil gibi çelişkilere düşmeyin.Hiç bir örnek Tanrı'yı tam olarak açıklayamaz.Ancak onun bize öğrettiği ve gösterdiğine imanla yükümlüyüz.Tek Tanrı'ya çoğul seslenmek Eski Ahit'te İbrahim'den beri yapılan bir şeydir.Kur'an da da Allah kendisinden "biz" diye bahseder.

Tanrı iyi olanı kötü görmüyor.Bize göre iyi olan işlerimiz onun gözünde kötü gözüküyor.Çünkü o çok yüce.Bizim iyi sandığımız işlerin çoğu aslında kötü.Biz kötü işlerimizi iyi sanıyoruz.Tanrı iyi işleri kötü sanmıyor.Zira Tanrı yanılmaz.

Oğlunu kurban etti derken İsa Mesih'in çarmıha gerilişinden bahsediyoruz.Buradaki oğul haşa Tanrı'nın biyolojik oğlu değildir.Burada Mesih'in üçlemedeki rolü bu benzetmeyle anılmaktadır.