Hristiyan Türkler Olarak Yeni Anayasa Sonrası Beklentilerimiz

Mesihçi

Ordinaryus
Öncelikle başlıkta "yeni anayasadan" yerine "yeni anayasa sonrası" dedim.Çünkü yazacaklarımın bazıları anayasaya konmayacak ayrıntılar.Anayasa daha gelen ibareler içeren bir metin olmalıdır.

Reddedemeyeceğimiz bir gerçek Ak Parti döneminde gösterilen iyi niyet ve gelişme Türkiye tarihinde görülmemiştir.Ancak gerçekte temel haklarımızı elde etme noktasından daha çok uzağız.Bu hükümete kalsa çoktan elde edeceğimizi sanıyorum ama öyle saçma sapan ve komplo teorisi meraklısı bir muhalefetimiz var ki bir senede yapılacak işi 10 senede yaptırmıyorlar.

Her şeyden önce anayasada din ve inanç hürriyeti dışında dinlerle ilgili hiç bir şey yazılmasa daha iyi olur.Diğer yasa ve yönetmelikler aracılığıyla hatta onlardan bazı maddeleri silerek elde etmek istediğimiz ve beklenti içinde olduğumuz bir kaç konu şöyle;

Ev ve benzeri yerlerde ibadet etmemek için kendi kilisemizi inşa edebilmek istiyoruz.Bu izinler için yasal engel yok ancak asla izin verilmez.Bize Katolik ve/veya Ortodoks kilisesi var onlara gidin diyorlar.Bu Sünni Müslümanlara cami yoksa cemevine gidin demekten farksız.

Nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.Oraya Hristiyan yazdırma veya boş bırakma hakkı bize tanındı.Ancak bu kendi kendimizi fişlemekten farksız bir şey.

Tüm devlet dairelerinde dini bilgilerimiz tutuluyor.Askeriye veya vergi dairesinde bu bilginin ne işi var anlamak zor.Eğer Hristiyan olduğumuz için farklı muamele yapılmıyorsa neden bu bilgi her yerde tutuluyor.Devletin vatandaşın inancı vb. konularda kör olmasını istiyoruz.

Milli eğitimin bastırdığı din kültürü dersi kitaplarında Hristiyanlık ve misyonerliğin en büyük tehdit olarak anlatılması ve Hristiyanlık'ın açıkça aşağılanmasını istemiyoruz.Aynı şekilde Tarih ve Milli Güvenlik derslerinde öğrencilere tehdit olarak öğretilmekten bıkmış durumdayız.Hayatın her anında Hristiyanlık'tan ve Hristiyanlar'dan nefret ederek yetiştirilen gençler kiliselerimize saldırıp bizlere hayatı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Hristiyanlar'ı öldürenler her zaman kendisine Türk milliyetçisi diyen kişiler ve vatanı kurtardıklarını düşünüyorlar!

Şimdilik aklıma bunlar geliyor.Eğer yeri gelirse başka konulardan bahsedebilirim umuyorum.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben de şunu ifade edeyim... Allahü Teala kendisine iman edilmesini insanların kalbi hürriyetlerine bırakmış... İmanda ikrahi yasaklamış... Ve bunun gerekçesini de ifade etmiş... O da "hak ile batıl birbirinden ayrılmıştır" hükmüdür...
Mesihçi arkadaşın korkmasına gerek yok...
Ben iman ettim... Ve müslümanım... Müslümanlığım birileri için kibir olmadığı gibi, müslümanlığım birilerine bir mesaj da değildir...
Hürr irademle, Allah'ın varlığını ve birliğini kabüllendim hayat ve yaşam olarak da Kur'an'ın değerlerini kabül eyledim...
Dolayısıyla iman edip etmeme de,
Kafirlikte ya da müslümanlıkta,
Müslümanlıkta ya da Hıristiyanlıkta,
Müslümanlıkta ya da Yahudilikte,
vs... vs... insanlar hürrdürler... Bu hürriyeti onlara veren de Allahü Teala'dır...
Dolayısıyla, iman etmeyen ve kendisini farklı kılan insanları fişlememiz sözkonusu olmaz... Bu haramdır... İman edene de saygımız vardır iman etmeyene de... Her bir insan imanıyla ve imansızıyla Allah'a karşı sorumludur...
Dolayısıyla kimliklerde Din hanesi kaldırılsın ya da kaldırılmasın bu çok da önemli değildir... İsterse kaldırılsın önemli değil ama, kişilerde hiç gocunmadan, korkmadan kimliklerini açık bir şekilde ifade etsinler...
Namaz kılan bir öğrenciden kıldığı namaz için rahatsız olan ve ona karşı medyada manşet savaşı açan ve onu sindiren ve korkutanın da "Ben de müslümanım" deyip kendisini müslüman olarak takdim etmesine gerek yoktur değil mi...?
Yani Mesihçi arkadaş sen korkularını müslüman için ifade eden olma...
Benim senin Hiristiyanlığına saygım vardır... Sana karşı durup dururken düşmanca bir tavır içersinde olmam... Benim imanım buna müsade etmez..,
İşte sen de yarın öldüğünde cesedini caminin önüne emanet edip namazını kıldırıp müslüman mezarlığına defbettirme... Yani sen de bana sayglı ol...
Yani mes'ele kimliklerdeki hanede değil kalplerdeki hanededir...
İslam'a, Allah'a savaş açmış bir kafirin caminin önünde ne işi var ve onun neden namazı kılınsın ve o neden müslüman mezarlığına defnedilsin... Bu ifadelerim sana ya da kafire bir hakaret değil sizlerin inancına saygımın bir neticesidir...
Asıl sorun burada...
Anladınız...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Başbakan geçen günlerin birinde şöyle demişti" Ülkemizde din hak ve özgürlüğü isteyen ülkelerden, Müslümanlar için inanç ve ibadet özgürlüğü istiyoruz."

Bakın Avrupa ülkelerinin bazıları başörtüsüne savaş açmış durumda. Yunanistan cami konusunu hallademedi. Bazı ülkelere camilerdEn rahatsız. Yani bu rahatsızlık halkların rahatsızlığı değil, iş başındaki ırkçı ve dinci iktidarların bakış açısından kaynaklanıyor.

Ülkemizdeki başka dinden insanlar ihtiyaç halinde ibadet yerlerini açabilisinler. Kıyafetlerde dayatma olmasın. Ne müslüman ne başka dinden insanlar için. Kimliklerde din hanesi olmasada olur.

Müslüman ve başka din mensupları kendileri için istedikleri hakkı, başkaları içinde istemeyi öğrenmeli ve bunu her ülkede dile getirmeli.

veri

Yasaklı
@Mesihçi kardeşim
din hanesinden bahsetmişsin bu açık açık yazmasa da bu tür verilerin tutulması iyi olur.
yeni cipli kimlik kartlarında herkesin göremeyeceği bir şekilde olması elzemdir
ama değil din mezhep hatta kendine yakın olduğu tarikat-vakıf vb. ifadelerin bile bulunması elzemdir.
bu hem ülke güvenliği açısından hem saçma sapan iddalara cevap olarak istatistiki bilgiler açısında faydaları çoktur.

hristiyanların beklentileri demişsiniz kendinizi ayrı görmeyin. hepimiz insanız ve insancıl değerler taşıyoruz.
bu ülkede olsun dünyada olsun mazlumlar hep var var olmaya devam edicektir. ama mazlumuz diye özel talepte bulunmamalıyız bizlere zalimlikte sınır tanımayanları da düşünerek ortak taleplerde bulunmak elzem olucaktır.

kiliseler konusunda sıkıntı yaşadığınızı düşünmüyorum
vakıf-dernek çatısı altında pek ala bu işleri yapabilirsiniz?
müslüman tarikatların da bu yolla çalıştıklarını biliyoruz.

bunlar kısa vadeli çözüm de olsa.
mevzuat gereği cami vb. kamusal alanlar yıkılamıyor
bir yerde bir miktar hristiyan olabilir. hatta göç yoluyla da çoğaltılabilir ama ya sonrası. o bina harap olarak kendi kendine yıkılmasını beklemek mi gerekiyor.

milli eğitimle alakalı talepleriniz ise zaten anayasa ile alakalı değil.

Mesihçi

Ordinaryus
@Dua Nur ve @(((__meftun__))) arkadaşlara tamamen katılıyorum.

@veri arkadaşım,size kızmazsanız bir kaç itirazım olacak.Yazdıklarımın anayasada yazılamayacağını zaten belirtmiştim girişte.Yeni anayasa sonrası Türkiye için düşündüğüm bir kaç şey bunlar.Biz Hristiyan olmaktan gocunmuyoruz.Soran herkese söyleriz.Ancak tüm devlet memurlarını ilgilendiren bir bilgi değil bu.Alnımızda tabelayla dolaşmaktan farkı yok bunun devletin kaydetmesinin.Herkes iyi niyetli değil.Bu bilgilere dayanarak insanlara zarar veren çok kişi var.

Kiliseler konusunda sıkıntı yaşıyoruz.Eski cemaatler yani Osmanlı döneminden bina sahibi olan Ortodoks ve Katolikler sorun yaşamıyor.Bizse vakıf ve dernek adı altında dahi bina yapamıyoruz.Bizim arkamızda Müslüman cemaatlerin gücü yok.Öyle aklına esen binasını yapıp burası vakıf diye işini yürütemiyor.Türkiye'de sadece bir kere buna izin verildi şimdiye kadar.O bina ise harap olup yıkılmak bir tarafa son derece aktif ve dolu bir bina.Kilise binamız neden harap olsun anlamadım.Siz de bize Katolik ve Ortodoks binalarında halledin işinizi diyenlerdensiniz sanıyorum.

Yunanistan'daki bir Müslüman cemaat cami yapmak istese ve onlara yan tarafta cemevi var oraya gidin dense ne hissederdiniz?Bu aynı şey.

ömerusta

Kıdemli Üye
yeni yasayla korunacaksınız sizi kucağımızda gezdireceğiz bebek gibi

veri

Yasaklı
@Mesihçi kardeşim
kimlik bilgilerinin gizliliği tabii ki önemli herkesin görmemesi gerekli bunda da hemfikirim.
ortalıkta tc numarınızı isteyen isteyene bu büyük zaafiyet.

elektronik kimlik kartları geliyor. ne kadar yeterli bilemiyorum.
ama pek çok bilginin sadece işlem yapıldığı an ve sadece işlem süresince bilgileri görme yetkisi olan kişiler görebilmeli.

bu forumdaki pek çok kişi zaten tarikat mensubu benzer sıkıntıları onlar da yaşıyor
ülkücü veya sol görüşlü ir memur olmadığım için işyerinde dışlanıyor ve sürgüne gönderiliyorum

lakin bu tür kayıtların tutulmamasında büyük sıkıntılar doğacaktır.
ilgili ilgisiz herkes kendisine vazife çıkarıp bu listeleri zaten tutacaktır.
bu ülkede yaşayan tek hristiyan siz değilsiniz?
doğrudan papa dan vb. kişiler-kurumlardan emir alabilen ve gerektiğinde ülkemize zarar verebilecek hristiyanlar olduğu gibi
müslümanlar arasında da gerek zırt pırt tarikatları (kimse alınmasın önüne gelen herkes kendini mürşid ilan ediyor) daha önemlisi ülkemizde çok sayıda fars asıllı ve türk asıllı olsa da mezhebi farklı müslümanlar yaşıyor ve bunlar doğrudan bağlı bulundukları merkezlerden emir alıyorlar

iran la savaş çıkması halinde hristiyanlara güvenibilsek bile 5 milyondan fazla iran a bağlı insana nasıl güvenip cepheye göndericeksin.

dernek ve vakıf kurmanın sıkıntısını göremiyorum
kuş sevenler derneğini gidin kurun.
mevzuat açık.
vakfa üyelerin içerisinde hristiyanların çoğunlukta olması mevzuata aykırı değil
ve bu üyelerin de gerektiğinde ibadetlerini yapabilmeliri için halka açık olmayan bir ibadet yerinin tahsis edilmesi de mümkün?
ben sıkıntıyı göremiyorum.

özellikle yunanistan ı veya başka ülkeyi örnek göstermeyin oradaki azınlıklar (müslüman olması şart değil) daha büyük sıkıntılar yaşıyor.

almanyada hristiyan olmalarına rağmen kısırlaştırma yöntemleriyle varlıkları sona erdirilen kavimler mevcut.

Mesihçi

Ordinaryus
Yurt dışında kötü durumda olan Müslüman azınlıkların durumu bizim için ölçü müdür?Yunanistan'ı iyi örnek olarak vermedim.Oradaki örneği anladınız bence açıklamama gerek yok.Biz zaten ofislerde,evlerde buluşuyoruz ibadet için.Biz açıkça kendi binamızda ibadet etmek istiyoruz.Biz bir kilise inşa etmek istiyoruz.Neden apartman dairelerine hapsolalım?Sizi anlamıyorum.Davulun sesi uzaktan hoş geliyor size galiba...

Savaş vb. durumlarda kullanmak için devletin elinde yeterli bilgi var.Bunun için alnımıza tabela asmalarına gerek yok.

barayev

Doçent
Statüko zaten sizlerden oluşuyor bu ülkede..
Alpaslan Türkeş 60 Darbesinde ''' İslam bu ülkeden gelmemek şartıyla gitmiştir''' diye Demeç vermiştir..ve bu ülkede Müslümanlar dışında hiç kimseye Gerici, Yobaz, İrticacı diye DÜŞMANLIK yapılmamıştır buda böyle biline...
Darbecilerin ve Haçlı işbirlikçilerinin tek DÜŞMAN bildikleri İslamdı..

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Müslüman mahallesinde SALYANGOZ satılıyor haberimiz mi yok?
Müslümanlar olarak SALYANGOZ YEMEYE Mİ başladık, ikram eden mi yok?

Ya işte birşeyler zırvalıyor. veri den başkası da bu işlere meraklı olmadığı için pek ka'le alanda yok zaten bu adamı.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Biliriz veri kardeşi, değer veriyorsa insana Yaradanından ötürüdür
Saygı duyar, biz de değer veririz
Velâkin Müslüman mahallesinde gayr-i nizami gezmek-dolaşmakta olmaz
Zira gay-i müslim ise, gider gayr-i müslimlerin mahallesinde oturur

barayev

Doçent
mesihçi ..sen ne ayaksın ? Hırıstıyanlık dediğin Kapitalizmdir, Vahşete ses çıkarmıyan dandik bi Fasaryadır. İslamıda hırıstıyanlığa dönüştürmeye çalışıyor Darbeci Generaller ama bi türlü başaramadılar

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Boş konuşuyorsunuz.Bomboş...

Selamı yaymaya geldim demişsin, müjdeyi vermey geldim demişsin daha önceki mesajlarında.

Neyin müjdesini vereceksin kardeş?

İslâm nimeti ile biz almışız müjdeyi elhamdülillah.

Müjdecimiz de Habib-i Kibriyâ Muhammed Mustafa'dır

Son dine inanmamak, ahmaklıktır

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
@Mesihçi

Gel kardeş hukukçuyum ben

Konuşalım seninle, dökelim karnımızdaki taşları

Kıvırtmamıza gerek yok, gel hele

Mesihçi

Ordinaryus
Selamı yaymaya geldim demişsin, müjdeyi vermey geldim demişsin daha önceki mesajlarında.

Neyin müjdesini vereceksin kardeş?

İslâm nimeti ile biz almışız müjdeyi elhamdülillah.

Müjdecimiz de Habib-i Kibriyâ Muhammed Mustafa'dır

Son dine inanmamak, ahmaklıktır

Ben vereceğimi verdim.Son dine de ondan sonra gelen nicelerine de inanmadım.Hep ahmak dediler.Ama hiç görmek istemediler.Olsun ahmağım ben...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ben vereceğimi verdim.Son dine de ondan sonra gelen nicelerine de inanmadım.Hep ahmak dediler.Ama hiç görmek istemediler.Olsun ahmağım ben...

Güzel kardeş.

Vereceğini verdin, alacaklısı aldı

Haddini de bildin, teşhisini koydun

Daha ne gezersin burada?

Salyangozların bozulmasın