Hristiyan Türkler Olarak Yeni Anayasa Sonrası Beklentilerimiz

benim Mezhep diye bi derdim ve tasam hiç olmadı ki ..ben Mezheplerini Din sayanlarla veya Mezheplerini FİTNE yapanlara karşıyım...
Yalnız ben Müslümanlardanım diyenler Kardeştirler...

kardeş o zaman şu sitedeki müslümanım diyenlerin bende dahil %70i kardeşin degil :)

Mesihçi

Ordinaryus
Anlama müşkilliği çeken biri var.:) ...Burada Kur'an Kerim İsa Peygambere gelen vahiyde mevcut olan Tevhide işaret ederek, İsa aleyhisselamdan sonra Vahiy Dininnden uzaklaşıldığına işareten , ''Musavi bir kelimeye gelin'', yani bütün Peygambewrlerde müşterek inanç olan Tevhide , ehli kitabı davet ediyor..Doğrusu İslama davet ediyor...Yukarıdada değindiğim gibi, gerçekte ehli kitab tevhid ehli olsaydı bu davet abes olurdu, başka bir tabirle 'Hasılı Tahsil'' nevinden olurdu (
to force an open door ) Yani, Alllaha iman ettiğini söyleyen kişiye , ''Gel Alllaha iman et'' demek nasıl abes bir şey se, Ehli kitabın Allaha iman iddiaları da o derece gayri ciddi bir şeydir...Kuran haşa abesle iştigal etmez...Bu ayet kesin olarak(başka ayetlerde var) ehli kitabın gerçekte Alllaha iman etmediğini veya şirkle beraber inandıklarını ifade ediyor..

Siz eski dil kullanmayı seviyorsunuz ama sanırım Kur'an bilginiz zayıf.Allah iman edenlere de iman edin demiştir Kur'an da.Bu abes değildir.Abestir derseniz dinden çıkarsınız çünkü Kur'an a ters düşer.İlk paylaştığınız ayette ise hiç "aslında eskiden tevhiddi,şimdi değil" diye bir şey yok.O dönem yaşayan ehli kitapla aranızdaki müsavi kelimenin tevhid olduğu açıkça yazılmış.Aşağıda da ey iman edenler diye başlayıp iman edin diye devam eden bir ayet var.Buyrun.

Ey iman edenler! Allah'a, Rasulü'ne, indirdiği Kitab (Kur'an)a ve daha önce indirdiği kitaplara iman edin. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, rasullerini ve ahiret gününü (birini bile) inkar ederse muhakkak ki o, derin bir sapıklığa düşmüştür.
Nisa 136

Mesihçi

Ordinaryus
@barayev buraya ışık olmak,irşad etmek gibi iddialarım yok.İltifatınız için teşekkür ederim.

veri

Yasaklı
@veri benim bulunduğum şehirde Protestan kilisesi yok.Cemaat var.3-4 ev ve ofise dağılıp ibadet ediyoruz.Kendi kilisemizi açmanın yanlış bir yanı yok.Yasal olarak bir engel yok.Ancak devlet izin vermiyor."Zırt pırt" değil hiç açamıyoruz.Kafamıza estiği gibi davranmıyoruz.Devlete saygı duyuyoruz.Bu inancımızın gereğidir.Ayrıca ben cami yapılmasına karşı değilim.Başka yerlerde durum nedir bilmiyorum ama benim yaşadığım yerde sürekli yeni cami yapılıyor ve hepsi her cuma dolu oluyor.Demek ki ihtiyaç var diyorum.

Bu arada gençlerin kiliseye devam etmemesi sorunu Katolik ve Ortodokslarda çok yaygın.Ne yazık ki dinden bir haber yetişiyorlar.Biz bu noktada yine iyi durumdayız.Müslüman gençler de son zamanlarda daha aktif bir şekilde ibadet ediyorlar.Bunu görüyoruz.Hükümetin bir etkisi olabilir.

Yasal veya yasadışı fişlenmek istemeyiz.Ancak buna engel olamayız.En iyisi bu bilgilerin sadece çok özel durumlarda ortaya çıkması,bir trafik polisinin veya herhangi maliyecinin bu bilgilere kafası estiğinde ulaşamamasıdır.

@barayev sizin benim varlığımdan rahatsız olduğunuzu sanıyordum.

kilisenizi konusunda haklısınız benzer şikayetleri ermeni vatandaşlarımızdan da alıyoruz.
girişimleriniz konusunda özelden bilgi verirseniz iletişim kanallarını açmaya gayret gösteririm.

yasal fişlenme ve sınırlanmalar konusunda anlaştığımıza sevindim.

agbi

Yasaklı
Öncelikle başlıkta "yeni anayasadan" yerine "yeni anayasa sonrası" dedim.Çünkü yazacaklarımın bazıları anayasaya konmayacak ayrıntılar.Anayasa daha gelen ibareler içeren bir metin olmalıdır.

Reddedemeyeceğimiz bir gerçek Ak Parti döneminde gösterilen iyi niyet ve gelişme Türkiye tarihinde görülmemiştir.Ancak gerçekte temel haklarımızı elde etme noktasından daha çok uzağız.Bu hükümete kalsa çoktan elde edeceğimizi sanıyorum ama öyle saçma sapan ve komplo teorisi meraklısı bir muhalefetimiz var ki bir senede yapılacak işi 10 senede yaptırmıyorlar.

Her şeyden önce anayasada din ve inanç hürriyeti dışında dinlerle ilgili hiç bir şey yazılmasa daha iyi olur.Diğer yasa ve yönetmelikler aracılığıyla hatta onlardan bazı maddeleri silerek elde etmek istediğimiz ve beklenti içinde olduğumuz bir kaç konu şöyle;

Ev ve benzeri yerlerde ibadet etmemek için kendi kilisemizi inşa edebilmek istiyoruz.Bu izinler için yasal engel yok ancak asla izin verilmez.Bize Katolik ve/veya Ortodoks kilisesi var onlara gidin diyorlar.Bu Sünni Müslümanlara cami yoksa cemevine gidin demekten farksız.

Nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.Oraya Hristiyan yazdırma veya boş bırakma hakkı bize tanındı.Ancak bu kendi kendimizi fişlemekten farksız bir şey.

Tüm devlet dairelerinde dini bilgilerimiz tutuluyor.Askeriye veya vergi dairesinde bu bilginin ne işi var anlamak zor.Eğer Hristiyan olduğumuz için farklı muamele yapılmıyorsa neden bu bilgi her yerde tutuluyor.Devletin vatandaşın inancı vb. konularda kör olmasını istiyoruz.

Milli eğitimin bastırdığı din kültürü dersi kitaplarında Hristiyanlık ve misyonerliğin en büyük tehdit olarak anlatılması ve Hristiyanlık'ın açıkça aşağılanmasını istemiyoruz.Aynı şekilde Tarih ve Milli Güvenlik derslerinde öğrencilere tehdit olarak öğretilmekten bıkmış durumdayız.Hayatın her anında Hristiyanlık'tan ve Hristiyanlar'dan nefret ederek yetiştirilen gençler kiliselerimize saldırıp bizlere hayatı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Hristiyanlar'ı öldürenler her zaman kendisine Türk milliyetçisi diyen kişiler ve vatanı kurtardıklarını düşünüyorlar!

Şimdilik aklıma bunlar geliyor.Eğer yeri gelirse başka konulardan bahsedebilirim umuyorum.

Nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.Oraya Hristiyan yazdırma veya boş bırakma hakkı bize tanındı.Ancak bu kendi kendimizi fişlemekten farksız bir şey.

Neden benim için de istekte bulunuyorsunuz ETİK bir düşünce değil ben DİN hanesinin kaldırılmasını istemiyorum.KENDİNİZLE ÇELİŞİYORSUNUZ Birey inancı yüzünden sıkıntı çekiyors ALLAH cc ahirette o sıkıntıarın pozitiv karşılığını verir misli ile .

Ev ve benzeri yerlerde ibadet etmemek için kendi kilisemizi inşa edebilmek istiyoruz.Bu izinler için yasal engel yok ancak asla izin verilmez.Bize Katolik ve/veya Ortodoks kilisesi var onlara gidin diyorlar.Bu Sünni Müslümanlara cami yoksa cemevine gidin demekten farksız.

Aranızda çokmu fark var Katoliklerle ve Ortodokslar ile
İZİN VERİLMEZMİŞ bunu yaşadınızmı da verilmez diyorsunuz YOKSA DEVLET mi yapsın diyorsunuz.

Tüm devlet dairelerinde dini bilgilerimiz tutuluyor.Askeriye veya vergi dairesinde bu bilginin ne işi var anlamak zor.Eğer Hristiyan olduğumuz için farklı muamele yapılmıyorsa neden bu bilgi her yerde tutuluyor.Devletin vatandaşın inancı vb. konularda kör olmasını istiyoruz.

Bak bu düşünceniz in temelinde özür dilerim ama NANKÖRLÜK var ben ayrım göremedim bugüne kadar BENCE BU SİZİN VESVESE niz.

Milli eğitimin bastırdığı din kültürü dersi kitaplarında Hristiyanlık ve misyonerliğin en büyük tehdit olarak anlatılması ve Hristiyanlık'ın açıkça aşağılanmasını istemiyoruz.Aynı şekilde Tarih ve Milli Güvenlik derslerinde öğrencilere tehdit olarak öğretilmekten bıkmış durumdayız.Hayatın her anında Hristiyanlık'tan ve Hristiyanlar'dan nefret ederek yetiştirilen gençler kiliselerimize saldırıp bizlere hayatı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Hristiyanlar'ı öldürenler her zaman kendisine Türk milliyetçisi diyen kişiler ve vatanı kurtardıklarını düşünüyorlar!

Yapmayın

İnandığınız dinin hüküm sürdüğü ülkelerde MÜSLÜMAN lar ve TÜRKLER nasıl tanıtılıyor.

İNANIN TÜRKİYE bu konuda o ülkelerden daha medeniyetli hatta biraz fazla TOLERANSLI

KAÇ KİLİSEYE SALDIRI VAR Pisikolojikmi FİZİKİ mi ?

benim Mezhep diye bi derdim ve tasam hiç olmadı ki ..ben Mezheplerini Din sayanlarla veya Mezheplerini FİTNE yapanlara karşıyım...
Yalnız ben Müslümanlardanım diyenler Kardeştirler...

Senin derdin olmaması demek,başkasınında öyle olmasını gerektirmez.Benimde en büyük derdim, dinimi doğru bir şekilde yaşamak.Bu da ançak bir hak mezhebe bağlanmakla olur.Mezhebsizler asla bunu başaramaz.Din ançak bir hak mezhebe iitiba edlirek koruna bilir.Mezhebten uzak duran alaca karanlıkta fenersiz yol bulmağa çalışmak olurki,bu kimse ya kurda kuşa yem olur.Yada ayağı tökezler ya dereye ya uçuruma düşer.Hiç bir hak mezheb müntesibi fitneci değildir.Fitnecilik yapanlar ya sebeciler yada selefiyyecilerdir.

Mesihçi

Ordinaryus

Neden benim için de istekte bulunuyorsunuz ETİK bir düşünce değil ben DİN hanesinin kaldırılmasını istemiyorum.KENDİNİZLE ÇELİŞİYORSUNUZ Birey inancı yüzünden sıkıntı çekiyors ALLAH cc ahirette o sıkıntıarın pozitiv karşılığını verir misli ile .

Aranızda çokmu fark var Katoliklerle ve Ortodokslar ile
İZİN VERİLMEZMİŞ bunu yaşadınızmı da verilmez diyorsunuz YOKSA DEVLET mi yapsın diyorsunuz.

Bak bu düşünceniz in temelinde özür dilerim ama NANKÖRLÜK var ben ayrım göremedim bugüne kadar BENCE BU SİZİN VESVESE niz.

Yapmayın

İnandığınız dinin hüküm sürdüğü ülkelerde MÜSLÜMAN lar ve TÜRKLER nasıl tanıtılıyor.

İNANIN TÜRKİYE bu konuda o ülkelerden daha medeniyetli hatta biraz fazla TOLERANSLI

KAÇ KİLİSEYE SALDIRI VAR Pisikolojikmi FİZİKİ mi ?

Orada İslam yazılmasını istiyor olabilirsiniz.Ancak bu bize zarar veriyor.Örnek olarak bir vatandaşın canı ırkçılık yapmak,diğerlerini ezmek isteyebilir.Sırf demokrasi var diye izin mi vereceğiz?

Katoliklerle Ortodokslarla aramızda çok büyük fark var.Kilise yapmaya izin verilmediğini yaşadım tabii ki.Yaşamasam niye yazayım.Devletin bir kuruşunu istemiyoruz.Devlete vergi veriyoruz ama yine de bir kuruşunu istemiyoruz.Devletten demokratik haklar dışında beklentimiz yok.

Siz ayrımı nasıl göreceksiniz?Hristiyan olmadan ne yaşadığımızı nereden bileceksiniz.Her yerde yapılanlara katlanıp susuyoruz diye bir şey yapmadığınızı mı sanıyorsunuz?Günlük hayatta herkes gönül rahatlığıyla tüm kutsallarıma hakaret ederken ben yorum yaptığımda dahi öfkeyle susturuluyorum.

Tipik şımarık bu azınlıklar mantığıyla yola çıkıyorsunuz.Malımıza el koyuyorsunuz.Hayatımızı zorlaştırıyorsunuz.Sonra geri isteyince vay nankörler diye çıkıyorsunuz ortaya.Daha insan olmaktan kaynaklanan temel haklarımızı dahi vermediniz.Hakkımız olanı veriyorsunuz,sonra lütfetmiş gibi teşekkür bekliyorsunuz ayaklarınıza kapanan kimse olmayınca vay nankörler deyip çıkıyorsunuz ortaya.

Hristiyan çoğunluğun yönettiği bir ülke olan İngiltere'de beş vakit ezan okunuyor.Dileyen cami açıyor.Müslümanların kendi davalarını görebilmesi için şeriat mahkemeleri var.Buna karşılık Fransa Müslümanlar'ın başörtüsüyle bozmuş kafayı haksızlık ediyor.Şimdi siz İngiltere dururken Fransa'yı örnek almaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?Sui misal misal midir?

Kiliselerimize ve cemaatimize çeşitli fiziksel saldırılar ne yazık ki hep olmaktadır.

İşte böyle...

Hikem

Kıdemli Üye
<Mesihçinin bize ayetle mukabele etmesi güzel olmuşsada, ayet, ona delil teşkil etmiyor..

Nisa 136 .ayetin tefsirine bakabilseydiniz, bir gurub yahudinin resulu Muhtereme gelerek Biz sana, musaya ve indirilen kitablara, Üzeyre iman ederiz , başkasına iman etmeyiz'' sözleri üzerine , ayetin nazil olduğunu görürdü..Müslümanlar bütün peygamberler, kitablara iman ederler..

Mesihçinin söylediği:''İlk paylaştığınız ayette ise hiç "aslında eskiden tevhiddi,şimdi değil" diye bir şey yok.O dönem yaşayan ehli kitapla aranızdaki müsavi kelimenin tevhid olduğu açıkça yazılmış'' sözünün de bir kıymeti yok.(Kur'an açısından..Mesihçi biraz daha Kur'ana yoğunlaşsaydı şu gerçekleri görürdü.Bir kaç örnek:

«Allah hakıykaten üçün (üç Tanrının) biridir» diyenler andolsun, kâfir olmuşdur. Halbuki bir tek Tanrıdan başka hiç bir tanrı yokdur. Eğer diyegeldikleri (bu sözden) vaz geçmezlerse içlerinden o kâfir olanlara her halde pek acıklı bir azâb dokunacakdır/Maide/73

Ey ehl-i kitâb, dîniniz hususunda haddi aşmayın. Allaha karşı hak olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih İsâ yalınız Allahın peygamberi ve kelimesidir ki onu Meryeme bırakmışdır. O, Allah tarafından (gelen) bir ruhdur. Artık Allaha ve peygamberlerine inanın da (Allah) «üç» (dür) demeyin. Kendiniz için hayırlı olmak üzere (bundan) vazgeçin. Allah, ancak bir tek tanrıdır. O, herhangi bir çocuğu bulunmakdan münezzehdir. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi onundur. Hakıykî vekîl (ve şâhid) olmak bakımından da (bizzat) Allah yeter. /Nisa 171

Mesihçi

Ordinaryus
<Mesihçinin bize ayetle mukabele etmesi güzel olmuşsada, ayet, ona delil teşkil etmiyor..

Nisa 136 .ayetin tefsirine bakabilseydiniz, bir gurub yahudinin resulu Muhtereme gelerek Biz sana, musaya ve indirilen kitablara, Üzeyre iman ederiz , başkasına iman etmeyiz'' sözleri üzerine , ayetin nazil olduğunu görürdü..Müslümanlar bütün peygamberler, kitablara iman ederler..

Mesihçinin söylediği:''İlk paylaştığınız ayette ise hiç "aslında eskiden tevhiddi,şimdi değil" diye bir şey yok.O dönem yaşayan ehli kitapla aranızdaki müsavi kelimenin tevhid olduğu açıkça yazılmış'' sözünün de bir kıymeti yok.(Kur'an açısından..Mesihçi biraz daha Kur'ana yoğunlaşsaydı şu gerçekleri görürdü.Bir kaç örnek:

«Allah hakıykaten üçün (üç Tanrının) biridir» diyenler andolsun, kâfir olmuşdur. Halbuki bir tek Tanrıdan başka hiç bir tanrı yokdur. Eğer diyegeldikleri (bu sözden) vaz geçmezlerse içlerinden o kâfir olanlara her halde pek acıklı bir azâb dokunacakdır/Maide/73

Ey ehl-i kitâb, dîniniz hususunda haddi aşmayın. Allaha karşı hak olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih İsâ yalınız Allahın peygamberi ve kelimesidir ki onu Meryeme bırakmışdır. O, Allah tarafından (gelen) bir ruhdur. Artık Allaha ve peygamberlerine inanın da (Allah) «üç» (dür) demeyin. Kendiniz için hayırlı olmak üzere (bundan) vazgeçin. Allah, ancak bir tek tanrıdır. O, herhangi bir çocuğu bulunmakdan münezzehdir. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi onundur. Hakıykî vekîl (ve şâhid) olmak bakımından da (bizzat) Allah yeter. /Nisa 171

Kur'an ın genelinden bahsetmedim zaten,paylaştığınız ayetin verdiğiniz mesaja uygun olmadığını gösterdim.

agbi

Yasaklı
Orada İslam yazılmasını istiyor olabilirsiniz.Ancak bu bize zarar veriyor.Örnek olarak bir vatandaşın canı ırkçılık yapmak,diğerlerini ezmek isteyebilir.Sırf demokrasi var diye izin mi vereceğiz?

Katoliklerle Ortodokslarla aramızda çok büyük fark var.Kilise yapmaya izin verilmediğini yaşadım tabii ki.Yaşamasam niye yazayım.Devletin bir kuruşunu istemiyoruz.Devlete vergi veriyoruz ama yine de bir kuruşunu istemiyoruz.Devletten demokratik haklar dışında beklentimiz yok.

Siz ayrımı nasıl göreceksiniz?Hristiyan olmadan ne yaşadığımızı nereden bileceksiniz.Her yerde yapılanlara katlanıp susuyoruz diye bir şey yapmadığınızı mı sanıyorsunuz?Günlük hayatta herkes gönül rahatlığıyla tüm kutsallarıma hakaret ederken ben yorum yaptığımda dahi öfkeyle susturuluyorum.

Tipik şımarık bu azınlıklar mantığıyla yola çıkıyorsunuz.Malımıza el koyuyorsunuz.Hayatımızı zorlaştırıyorsunuz.Sonra geri isteyince vay nankörler diye çıkıyorsunuz ortaya.Daha insan olmaktan kaynaklanan temel haklarımızı dahi vermediniz.Hakkımız olanı veriyorsunuz,sonra lütfetmiş gibi teşekkür bekliyorsunuz ayaklarınıza kapanan kimse olmayınca vay nankörler deyip çıkıyorsunuz ortaya.

Hristiyan çoğunluğun yönettiği bir ülke olan İngiltere'de beş vakit ezan okunuyor.Dileyen cami açıyor.Müslümanların kendi davalarını görebilmesi için şeriat mahkemeleri var.Buna karşılık Fransa Müslümanlar'ın başörtüsüyle bozmuş kafayı haksızlık ediyor.Şimdi siz İngiltere dururken Fransa'yı örnek almaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?Sui misal misal midir?

Kiliselerimize ve cemaatimize çeşitli fiziksel saldırılar ne yazık ki hep olmaktadır.

İşte böyle...

DURMASINI bilmiyorsun

ŞUAN YÜZLERCE Tanınmış İnsan ( Diğer dinlere mensup ) yazabilirim ÇOK BASİT İŞTE İŞ ADAMLARI

BENİM İNANDIĞIM DİNDE Zorlama yoktur ve HOŞGÖRÜ çoktur yeterki İSTEKLER MANTIKLI olsun.

Mesihçi

Ordinaryus
DURMASINI bilmiyorsun

ŞUAN YÜZLERCE Tanınmış İnsan ( Diğer dinlere mensup ) yazabilirim ÇOK BASİT İŞTE İŞ ADAMLARI

BENİM İNANDIĞIM DİNDE Zorlama yoktur ve HOŞGÖRÜ çoktur yeterki İSTEKLER MANTIKLI olsun.

Hristiyan iş adamları varsa bu neyi kanıtlar?Siz boş konuşuyorsunuz ve gerçekleri görmeyi reddediyorsunuz.

veri

Yasaklı

İşte böyle...

benzer şikayetler çeşitli tarikat mensuplarından da gelmekte
ve bu şikayetler insan hakları açısından olsun dini gereklilik açısından olsun haklılık içermekte ve gerekli tedbirleri devletin alması elzemdir.

nüfus kağıdında kimlik bilgilerini içerin bilgi bulunmalı
foto-tc. kimlik no- isim diğer bilgiler özel bilgilerdir cip içinde ve sadece yetki verilmiş insanların yetkileri dahilinde görebileceği biçimde saklanmalı.

müslüman tarikatçıların yaşadıkları ile hristiyan ve musevi vatandaşlarımızın yaşadıkları arasında uçurum vardır
bir tarik bir tokat yediyse diğer din mensuplarının tokat sayısını sayacak mekanizma bulamazsınız?

ağbi nin konuya bu şekilde yaklaşması garibime gitti.
kişisel değil insan hakları çerçevisinde yaklaşmasını rica ediyorum ağbi den.

Mesihçi

Ordinaryus

ve bu şikayetler insan hakları açısından olsun dini gereklilik açısından olsun haklılık içermekte ve gerekli tedbirleri devletin alması elzemdir.

nüfus kağıdında kimlik bilgilerini içerin bilgi bulunmalı
foto-tc. kimlik no- isim diğer bilgiler özel bilgilerdir cip içinde ve sadece yetki verilmiş insanların yetkileri dahilinde görebileceği biçimde saklanmalı.

müslüman tarikatçıların yaşadıkları ile hristiyan ve musevi vatandaşlarımızın yaşadıkları arasında uçurum vardır
bir tarik bir tokat yediyse diğer din mensuplarının tokat sayısını sayacak mekanizma bulamazsınız?

ağbi nin konuya bu şekilde yaklaşması garibime gitti.
kişisel değil insan hakları çerçevisinde yaklaşmasını rica ediyorum ağbi den.

Her kelimesine katılıyorum.

barayev

Doçent
Mesihçi Dostum bunları zor da zahmetli de olsa AYDINLATMAYA ve Uyandırmaya devam et....seninle beraberim de benim bilgim yetersiz ne yapayım ?

bi husben

Kıdemli Üye
[sıze="3"]

Nüfus kağıdında kimlik bilgilerini içerin bilgi bulunmalı
foto-tc. Kimlik no- isim diğer bilgiler özel bilgilerdir cip içinde ve sadece yetki verilmiş insanların yetkileri dahilinde görebileceği biçimde saklanmalı.

Müslüman tarikatçıların yaşadıkları ile hristiyan ve musevi vatandaşlarımızın yaşadıkları arasında uçurum vardır

Ağbi nin konuya bu şekilde yaklaşması garibime gitti.
Kişisel değil insan hakları çerçevisinde yaklaşmasını rica ediyorum ağbi den.
[/sıze]

bu gazla bu gidişle ateistler dahi elini ustat dıye opecek

durmak yok verı tahrıfata devam

bi husben

Kıdemli Üye
durmasını bilmiyorsun

şuan yüzlerce tanınmış insan ( diğer dinlere mensup ) yazabilirim çok basit işte iş adamları

benim inandığım dinde zorlama yoktur ve hoşgörü çoktur yeterki istekler mantıklı olsun.

abı ne haber nasıl gıdıyor tahrıfat calısmaları bosuna dememısler boynuz kulagı gecer dıye bak ogrencın verı senı bıle gectı
çok ıyı ogrencı yetıstırıyorsun üstat cok

barayev

Doçent
İngiltere de 10 yılda 100BİN kişi Din olarak İslamı seçmişse...niye ve neden Misyonerlerden korkuluyor....

veri

Yasaklı
İngiltere de 10 yılda 100BİN kişi Din olarak İslamı seçmişse...niye ve neden Misyonerlerden korkuluyor....

kaçı hala müslüman
neydi bir kahramanmaraşlı gelinimiz vardı 13 yaşında evlenen başörtüsü takan kelime i şehadet getiren:)
bu yüzbinin içine o da mı dahil.

abartmayın arkadaşlar.
ingilterenin zulümlerine karşı yürüttüğü medyatik bir operasyona kanmayın.