Kuran'a bakınca nelere iman edeceğiz?

Yahayy

Kıdemli Üye
hayatına dikkat et bu öğretiler ile yaşıyorsun ve uyguluyorsun seni eleştiren biri çıktığında sessiz kalıp sen birilerini eleştirerek kendi durumunu bilmiyorsun önce kendini doğru ile klavuzla senin üzerine vazife bu? cahilce yaklaşımları bırakın kendi hayatınıza çeki düzen verin?

Tamam ben fiil üzerinden eleştirileri dikkate alıyorum, söyle bakalım benim hangi söylem ve fiilimde şirk içeriği var, öğreneyim ben de?

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu
Tamam ben fiil üzerinden eleştirileri dikkate alıyorum, söyle bakalım benim hangi söylem ve fiilimde şirk içeriği var, öğreneyim ben de?

ilk önce kuran yanlış okuyorsun

salatı yanlış ikame ediyorsun?

zekatı , kurbanı daha sayayımmı......

eleştirdiklerinden çok farkı durumda değilsin sadece modern görünmek ile kendini farklı göstermeye çalışıyorsun?

adams77

Kanalizasyoncu

şöyle bir şirkin bir tanımını yap bakalım

fakiri

Kıdemli Üye
Tek ve net bir kaynak; Kur'an.
Hem de hiçbir şüphe ve kafa karışıklığına yer bırakmadan çok net.
Başka bir cevaba gerek de uol sanırım.

Sen de şu kaybettiği devesinin yularını dahi kuranda arayan bedeviler gibisin, hiç bunun farkında mısın acep ?
Ne gezer ! Burnunun doğrultusunda iğreti öğretilerle hayatını devam ettiriyorsun !

adams77

Kanalizasyoncu
Tek ve net bir kaynak; Kur'an.

Elçi , Ahiret gibi kelimelerin manaları nereden öğreniyorsun? Buhari ve müslim 'den ama adamları eleştiriyorsun Buhari ve müslim 'den din öğrenilmez diye bu nasıl oluyor kardeş?

Yahayy

Kıdemli Üye
Sen de şu kaybettiği devesinin yularını dahi kuranda arayan bedeviler gibisin, hiç bunun farkında mısın acep ?
Ne gezer ! Burnunun doğrultusunda iğreti öğretilerle hayatını devam ettiriyorsun !

Ben öyle bir şey aramıyorum, ama sen tuvalete giderken bile bir külliyat arayıp bulamazsan gidemeyeceğine inanan, gereksiz aşırılıklarla olayın özünü kaçırmış, onu bunu Allah'tan fazla öven, övme hastalığına yakalanmış, kendiniz insan olarak en şerefli mahluk iken, bu övme hastalığı yüzünden insanlık şeref ve onurunu sıfıra indirgemiş insanlarınız.

Insanlığı bir kenara bırakmış otla çöple uğraşıyorsunuz, kusura bakma güzel kardeşim sen istediğine köpükler saç et, bize Kur'ansız bir Allah'ı, islami kimse dikte edemez, biz bu kumpasa gelmeyiz. Asırlardır insanlara Kur'ansız, Kur'anı terketmiş bir islam posası vermişler, bir güzel de veli, evliya buketi koymuşlar üstüne, yersen afiyet olsun, Kur'andan başka ne ararsan var, hinduizm, şintoizm, budizm, putpereslik, batınicilik, şamanizim her pislikten karma bir sistem geliştirmişler, yiyenlere afiyet olsun.

Yahayy

Kıdemli Üye
Elçi , Ahiret gibi kelimelerin manaları nereden öğreniyorsun? Buhari ve müslim 'den ama adamları eleştiriyorsun Buhari ve müslim 'den din öğrenilmez diye bu nasıl oluyor kardeş?

Kur'andan öğreniyorum, buhari'den filan değil.
Elçiyi de kurbanı da, namazı da Allah öğretiyor.

Nedir öğrenemediğin Kur'an'da bulamadığın tanım dostum.?

adams77

Kanalizasyoncu
Kur'andan öğreniyorum, buhari'den filan değil.
Elçiyi de kurbanı da, namazı da Allah öğretiyor.

Nedir öğrenemediğin Kur'an'da bulamadığın tanım dostum.?

Çok cahilce olmadı mı? kuran arapça senin buhari ve musliminde araplar bunu fark edemiyormusun?

Hadi buyur getir ahiret ve şirk tanımlarını görelim nasıl öğreniyorsun

Yahayy

Kıdemli Üye
ilk önce kuran yanlış okuyorsun

salatı yanlış ikame ediyorsun?

zekatı , kurbanı daha sayayımmı......

eleştirdiklerinden çok farkı durumda değilsin sadece modern görünmek ile kendini farklı göstermeye çalışıyorsun?

Salatı yanlış ikame etmek derken.
Bu konuda acayip yanılıyorsunuz,
Kur'an namaza kalkarken ön hazırlık olan abdestin nasıl alınacağı, ne zaman yinelenmesi gerektiği dahil, tüm rukun ve vakitleriyle bildirmiştir.

Şu ayet bir örnek ama tam açıklama için, abdülaziz bayındırın, Kur'an da namaz araştırmalarını okuyabilirsiniz.

"Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz."

5 Maide Suresi 6

adams77

Kanalizasyoncu
Salatı yanlış ikame etmek derken.
Bu konuda acayip yanılıyorsunuz,
Kur'an namaza kalkarken ön hazırlık olan abdestin nasıl alınacağı, ne zaman yinelenmesi gerektiği dahil, tüm rukun ve vakitleriyle bildirmiştir.

Şu ayet bir örnek ama tam açıklama için, abdülaziz bayındırın, Kur'an da namaz araştırmalarını okuyabilirsiniz.

"Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz."

5 Maide Suresi 6

Kardeş kusura bakma ama daha görmen gereken çok şey var. Hele şu eleştirdiğin arkadaşlardan öğreneceğin çok şey var.
yazık çok yazık

adams77

Kanalizasyoncu

al işte yeni buhari ve muslimden din öğrenmiyormusun şimdi?

İbrahim peygamberin durumu da bundan farklı değil di ama o kelimeler ile sınandığını fark etti

Şimdi sen verdiğin ayetteki kelimeler verilen yanlış manalar ile bu ayetleri nasıl anlıyorsun fark edebiliyormusun etmiyorsun neden çünkü kelimelere verilen manalar üzerinden düşünüp araştırma gereği duymuyorsun ince ayrıntıları kaçırıyorsun. Bu durum seni eleştirdiğin arkadaşlardan farklı bir konuma sokmuyor ama sen aklının tümünü değiş işine gelmeyen kısmını kurtarmışsın o kadar

Yahayy

Kıdemli Üye
Çok cahilce olmadı mı? kuran arapça senin buhari ve musliminde araplar bunu fark edemiyormusun?

Hadi buyur getir ahiret ve şirk tanımlarını görelim nasıl öğreniyorsun

Bir kere hadisçilerden arap olan yok gibi, buhari ve müslim, ebu davut, nesai acem, tirmizi soyu türk de deniliyor, önce bunu bir araştırsaydın.

Kur'anın arapça olması bizim onu anlayamayacağımız manasına neden geliyor? Anlamadım.

30 ayrı karşılaştırmalı meal var, alır okursun, hiç bir kitap okuyamasa bile bir insan bir fiilin şirk içerip içermediğini anlar, köydeki teyze bile rahay anlar, siz bakmayın bu aldanmışların merkep yüküyle nakil, sözde ilim nakledip de içinden dünya kadar şirk unsuru çıkarmalarına.

Eğer bir kelimenin bir dilde karşılığı var ise onu anlayamama iddiası bize ait olabilir sadece.
Bir kelimenin karşılığı yıka ise yıkadır, kurban kes ise kesdir, hac hükümlerinde vs bir çok ayette kurban'ın Allah'ın bize nimet olarak verdiği hayvanlardan kurban etmeyi kastettiği açık.
He günümüzdeki boyutu kesinlikle tartışılır o konu da hem fikirim.

Ama siz de şöyle bir algı var sanırım siz, Kur'anın tamamına müteşabih olarak yaklaşıyorsunuz, yanlış bir tutum , muhkem ve açık bir kitap olduğunu Allah bize öğretiyor, tersi için siz neden ısrar ediyorsunuz Allah'a rağmen, bu da ilginç.

adams77

Kanalizasyoncu
Bir kere hadisçilerden arap olan yok gibi, buhari ve müslim, ebu davut, nesai acem, tirmizi soyu türk de deniliyor, önce bunu bir araştırsaydın.

Kur'anın arapça olması bizim onu anlayamayacağımız manasına neden geliyor? Anlamadım.

30 ayrı karşılaştırmalı meal var, alır okursun, hiç bir kitap okuyamasa bile bir insan bir fiilin şirk içerip içermediğini anlar, köydeki teyze bile rahay anlar, siz bakmayın bu aldanmışların merkep yüküyle nakil, sözde ilim nakledip de içinden dünya kadar şirk unsuru çıkarmalarına.

Eğer bir kelimenin bir dilde karşılığı var ise onu anlayamama iddiası bize ait olabilir sadece.
Bir kelimenin karşılığı yıka ise yıkadır, kurban kes ise kesdir, hac hükümlerinde vs bir çok ayette kurban'ın Allah'ın bize nimet olarak verdiği hayvanlardan kurban etmeyi kastettiği açık.
He günümüzdeki boyutu kesinlikle tartışılır o konu da hem fikirim.

Ama siz de şöyle bir algı var sanırım siz, Kur'anın tamamına müteşabih olarak yaklaşıyorsunuz, yanlış bir tutum , muhkem ve açık bir kitap olduğunu Allah bize öğretiyor, tersi için siz neden ısrar ediyorsunuz Allah'a rağmen, bu da ilginç.

Müteşabih ve muhkem nedir bilmiyorsun! Ben fazla üstüne gitmeyeceğim belki bir şeyler anlarsın!!! Samimi isen anlarsın

Selam ile kendine iyi davran bye

Yahayy

Kıdemli Üye
Müteşabih ve muhkem nedir bilmiyorsun! Ben fazla üstüne gitmeyeceğim belki bir şeyler anlarsın!!! Samimi isen anlarsın

Selam ile kendine iyi davran bye

Bye kardeşim, müteşabihler peşinde koşmak, muhkemleri bile müteşabihmiş gibi göstermek benim tarzım değil, Allah yolunda başarı ihsan etsin, ulaştığın bilgileri bizimle de paylaş.

adams77

Kanalizasyoncu
Bye kardeşim, müteşabihler peşinde koşmak, muhkemleri bile müteşabihmiş gibi göstermek benim tarzım değil, Allah yolunda başarı ihsan etsin, ulaştığın bilgileri bizimle de paylaş.

kardeş benim ne gördüğümü bilmiyorsun!! benimle bir gün bile geçirmedin ve beni tanımıyorsun? müteşabih peşinde koşmak gibi ve muhkemleri müteşabih gibi göstermek yok bunları sana göstermem bir cümlelik yazı ile olacak gibi değil. Nuh 'un gemiyi yapıyor olmasını düşün ayrıntı yok ayrıntılar sana ataların ile geliyor!! Konsantre olmuş değilsin amacın halis olabilir ama eksiklikler ile halislik olmaz daha çok çalışmalısın daha göreceğin o kadar çok şey var ki görmek için zorlamalısın!!

adams77

Kanalizasyoncu
müteşabihler peşinde koşmak, muhkemleri bile müteşabihmiş gibi göstermek benim tarzım değil,

Nisa , Anne , Kız vs vs gibi kelimeleri ilk etapta sana muhkem gibi görünebilir ama muhkem olması sana bilgisi açılmış olması demektir. Cümle içinde öyle bir kelime vardır ki işte o kelimeyi birileri öyle bir manada kullanır ki kendi çıkarları ve yönetimi için bu müteşabih olmasından dolayı değildir benzerliğinden dolayıdır sen bunu müteşabihlik olarak biliyorsun. Müteşabih parçalar demektir.

Kitap herkes mübindir hele bir düşün ama nedense herkes aynı anlamıyor!!

adams77

Kanalizasyoncu
Doğru müteşabihleri birleştirirsen doğru muhkeme ulaşabilirsin. Bu yüzden kitap kişiler tarafından farklı anlaşılıyor ve yorumlanıyor.

Yahayy

Kıdemli Üye
Sana 'kadınların aybaşı halini' sorarlar. De ki: 'O, bir rahatsızlık (eza)dır. Aybaşı halinde kadınlardan ayrılın ve temizlenmelerine kadar onlara (cinsel anlamda) yaklaşmayın. Temizlendiklerinde, Allah'ın size emrettiği yerden onlara gidin. Şüphesiz Allah, tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever.'

Bakara 222

Buyur kardeşim, nisa kelimesinin geçtiği bir ayet burada nisa kelimesini müteşabih olarak, ya da bu kelime üzerinden sınanacak ne görüyorsun, muhkem bir ayet değil mi?

Ayrıcq ironik bir şey daha var Kur'anın da kadınların ay hallerine kadar detaya inerek anlatan bir rab, recmi, her yüz yılın başında gelecek peygamber elçilerini, gavsları, kutupları, rabıtayı, daha neleri neleri unuttu mu haşa?
Hele recmi nasıl unuttu(!) haşa...

adams77

Kanalizasyoncu
Sana 'kadınların aybaşı halini' sorarlar. De ki: 'O, bir rahatsızlık (eza)dır. Aybaşı halinde kadınlardan ayrılın ve temizlenmelerine kadar onlara (cinsel anlamda) yaklaşmayın. Temizlendiklerinde, Allah'ın size emrettiği yerden onlara gidin. Şüphesiz Allah, tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever.'

Bakara 222

Buyur kardeşim, nisa kelimesinin geçtiği bir ayet burada nisa kelimesini müteşabih olarak, ya da bu kelime üzerinden sınanacak ne görüyorsun, muhkem bir ayet değil mi?

Ayrıcq ironik bir şey daha var Kur'anın da kadınların ay hallerine kadar detaya inerek anlatan bir rab, recmi, her yüz yılın başında gelecek peygamber elçilerini, gavsları, kutupları, rabıtayı, daha neleri neleri unuttu mu haşa?

Kadınlarınız sizin tarlanızdır; tarlanıza dilediğiniz gibi varın. Kendiniz için (geleceğe hazırlık olmak üzere güzel davranışlar) takdim edin. Allah'tan korkup-sakının ve bilin ki elbette O'na kavuşacaksınız. İman edenlere müjde ver. bakara 223

işte nisa kelimesinin tanımı burada müteşabih değil benzeşmeli olarak sunulmuş bir ayet örnek misal verilmiş buna benzer ayetleri anlayabilesin diye tek bir ayet üzerinden milyonlarca ayeti görebilesin ve anlayabilesin diye

müşeşabih ile benzeşmeyi karıştırıyorsun?

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?144283-Nisa-ne-demek!!&highlight= bu konuda anlatmak istemiştim bildiklerimi bir oku istersen

adams77

Kanalizasyoncu

Bakara 222

kardeş recm nedir bilmezsen yada onu yanlış bilirsen red etmek tabi normal karşılanır ama dikkat et derilenmesine öğren birilerinin hataları üzerinden gidersen sende hata edersin recm var ama şuan senin bildiğin gibi değil tabi? işte kelimelerin manaları kayınca ortaya böyle anlamsız işler çıkıyor sonra olması gereken ana hat bile unutuluyor normalleşiyor.

recm taşlayarak öldürmek kimi zina edeni? peki zina nedir? işte tanımı doğru yapmaz isen sonuç hüsran