Resim Cizmek Haram Midir?

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
haramdan bahsediyoruz, bahsi gecen hadiste haram kilma yok
arapca orjinalinden "haram" belirten bir hadis getirmenizi özellikle istedim
cünkü biliyorum ki getiremeyecektiniz
"peygamber haram kildi" seklinde getirilen bütün rivayetlerin orjinalin hicbirinde "haram" ibaresi yer almaz
"yasak etti, yasakladi" ibaresi yer alir ki zaten peygamberin, müslüman liderlerin, halifenin "yasak"koyma yetkileri vardir.

unutmayalim ki peygamberimiz ayni zamanda devlet adamiydi, liderdi
elbette yasak koyacakti ve koymustur da
sartlarin getirdigi yasaklardir bunlar, illet ortadan kalkarsa yasak da kalkar
yaska bildiren hadisleri bu baglamda ele almak lazim

Merhaba,

konuya yine kendi mantığınız ile yaklaşıp,yine yanılıyorsunuz.Öncelikle size tavsiyem "Haram" kelimesinin kökenini ve Türkçe de değil,Arapça da ki anlamını mahiyeti itibari ile bir tahkik etmeniz.

Peygamber efendimiz evet bir devlet adamı idi,lakin demokrasi ile yönetilen bir devlet lideri değildi.Merhum Küba lideri Che bir "men kanunu" çıkarttı derseniz anlarım lakin,asr-ı saadette Peygamber tarafından yönetilmiş Şeriat ile hüküm edilmiş bir devletin,o lahza için yöneten Lider tarafından yargılar ile domine edilmesi düşünülemez her halde.

Şayet böyle olsa,Peygamber (Asm) faizi haram kıldı,vefatının ardından Hz. Ebu Bekir haşa Faizi helal kıldı diyelim böyle bir yönetim ve yasama ve dahası paradoks yumağını İslam kabul edebilir mi dersiniz.Şeriat-ı Garra ile Garp'ın çakma yönetim sistemini mukayese etmeyelim lütfen.Birisin de yasayı belirleyen fanilerdir,diğerin de yasayı halk eden Bakidir.

Uydurma hadisleri bir kenara bırakalım,Kütüb-ü Sitte de geçen tüm hadisleri ele alırsak,Kuran'ı kerim ile birbirini tamamladığını rahatlıkla fark edebiliriz.Tekrarlamakta yarar görüyorum Peygamber Eefendimiz (Asm) din ile ilgili konular da verdiği hükümler,kendi namına değil,Allah adınadır.Zira aksini iddia ediyorsanız azizim bu konu da hiç münazara etmeye gerek yok sükut ederiz.

ALI25

Kıdemli Üye
Eğer resim çizmek yasak ise kamera kullanmak,mikrofon kullanmak,cep telefonu kullanmak, televizyon kullanmak da yasak olması lazım.
Kaptan sen resim cizmekten ne anliyorsun ve ondan bir resim yapmayi anliyormusun yoksa anlamiyormusun bu ilkönce ve sonra eklemis oldugun iki seyde mukayese olmus ve birer gecersiz mantik olmustur.

Bu incelik icin bir daha oku ve buna dair birde arastirma yap ha resim yapmissin hada cizmissin hada bir resim olarak onu boyamis ve bir suret de yapmissin.

Kaptan

Mecra Yazarı
Merhaba,

konuya yine kendi mantığınız ile yaklaşıp,yine yanılıyorsunuz.Öncelikle size tavsiyem "Haram" kelimesinin kökenini ve Türkçe de değil,Arapça da ki anlamını mahiyeti itibari ile bir tahkik etmeniz.

Peygamber efendimiz evet bir devlet adamı idi,lakin demokrasi ile yönetilen bir devlet lideri değildi.Merhum Küba lideri Che bir "men kanunu" çıkarttı derseniz anlarım lakin,asr-ı saadette Peygamber tarafından yönetilmiş Şeriat ile hüküm edilmiş bir devletin,o lahza için yöneten Lider tarafından yargılar ile domine edilmesi düşünülemez her halde.

Şayet böyle olsa,Peygamber (Asm) faizi haram kıldı,vefatının ardından Hz. Ebu Bekir haşa Faizi helal kıldı diyelim böyle bir yönetim ve yasama ve dahası paradoks yumağını İslam kabul edebilir mi dersiniz.Şeriat-ı Garra ile Garp'ın çakma yönetim sistemini mukayese etmeyelim lütfen.Birisin de yasayı belirleyen fanilerdir,diğerin de yasayı halk eden Bakidir.

Uydurma hadisleri bir kenara bırakalım,Kütüb-ü Sitte de geçen tüm hadisleri ele alırsak,Kuran'ı kerim ile birbirini tamamladığını rahatlıkla fark edebiliriz.Tekrarlamakta yarar görüyorum Peygamber Eefendimiz (Asm) din ile ilgili konular da verdiği hükümler,kendi namına değil,Allah adınadır.Zira aksini iddia ediyorsanız azizim bu konu da hiç münazara etmeye gerek yok sükut ederiz.

islam'in sabitelerinden bahsetmiyoruz
faizin haramliligi hadisle degil ayetle sabit olan bir husustur
burada sana göre bana göre olmaz, yani örneginiz yanlis

cakma sistemlerden bahseden olmadi ki?

peygamberin dinle ilgili verdigi hükümler, yasaklar, tavsiyeler evet Allah adinadir
ancak Allah'a ragmen degildir, arada fark var
ebu hanife'nin dedigi gibi peygamber Kuran'a muhalefet etmez,
kuran'da sinirlari cizilmis/belirlenmis hükümlerin ya da konularin detayini aciklar,
tafsil eder, uygulama bicimini detaylandirir gösterir.
ama bunu yaparken de "kuran'in cizdigi sinirlarinin disina cikmadan" yapar

velhasil; biz peygamberi reddetmiyoruz, onun adina uydurulmus batil rivayetleri reddediyoruz
yine arada fark var

ALI25

Kıdemli Üye
Allahu teala diyor Allaha itaat edin peygamber itaat edin ve kim Peygambere itaat ederse Allaha itaat etmis olur ve Peygamber size ne verirse alin ve sizi neden nehiy eder ise sakinin.

Ve bu konudaki diger ayet-i kerimler bakilabilinir ve o kadar cok var iken bunlari oldugu gibi kabul etmemek manasina gelir.

Bu böyle ise ben nerde ve zaman ona itaat edecegim dermisin ve yoksa bu o göstermemelik mi olur veya baska bir söz ile formalite icabi mi yoksa?.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ali az dur ya :)
la hemserim olura da olmaza da daliyon ya

ALI25

Kıdemli Üye
Ali az dur ya:)la hemserim olura da olmaza da daliyon ya
Kaptan evde ki de dur diyor ve ona da dedim dur diye diye bu hale geldim.

Ve ben sanada az dur diyormuyum senin kafada karadeniz li gibi bir gidip birde geri mi gelir?.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
islam'in sabitelerinden bahsetmiyoruz
faizin haramliligi hadisle degil ayetle sabit olan bir husustur
burada sana göre bana göre olmaz, yani örneginiz yanlis

cakma sistemlerden bahseden olmadi ki?

peygamberin dinle ilgili verdigi hükümler, yasaklar, tavsiyeler evet Allah adinadir
ancak Allah'a ragmen degildir, arada fark var
ebu hanife'nin dedigi gibi peygamber Kuran'a muhalefet etmez,
kuran'da sinirlari cizilmis/belirlenmis hükümlerin ya da konularin detayini aciklar,
tafsil eder, uygulama bicimini detaylandirir gösterir.
ama bunu yaparken de "kuran'in cizdigi sinirlarinin disina cikmadan" yapar

velhasil; biz peygamberi reddetmiyoruz, onun adina uydurulmus batil rivayetleri reddediyoruz
yine arada fark var

Herhangi bir reddiye de bulunmadığınız ve bunu da açıklamanız yerin de,lakin konunun bütünün de geçen mesajlarınız bu söyledikleriniz ile çelişiyor.

Ayrıca "peygamberin dinle ilgili verdigi hükümler, yasaklar, tavsiyeler evet Allah adinadir" demeniz bile,meramınızı anlamak noktasın da bizi hayli bir zorluyor.Şimdi şahsım adına ben sizin,hadislere mi-yoksa sünnete mi-yoksa uydurma söylentilere mi-yoksa külliyet hepsine mi bir karşı duruşunuzun olup,olmadığı noktasın da kararsız kaldım.

Şayet konunun en başın da siz "Peygamber resim Çizmeyi Haram etmedi/yasaklamadı veya böyle bir hadis olmayabilir" gibi terennümler ile bir fikir belirtmiş olsaydınız,bu fikriniz münazara edilebilirdi.İslam-i Yönetim şekli Şeriattır ve Şeriat Vahyi esas alan müspet ilimlere dayanır.Yani her hüküm Allah Tarafından belirlenmiştir.

Konu hakkın da başka düşünceleriniz var ise,sahih kaynaklardan araştırmak daha mantıklı olabilir.Zira resim konusun da ulemanın görüşlerini de bilmekte fayda var.Tabi video da İbn-i arabi'nin görüşlerine yer verilmiş,anladığım kadarı ile hadise muhalif bir düşünce yer almıyor tevilinde.

ALI25

Kıdemli Üye
iste bu da bir prof ve helal olsun masallah ilim iste böyle olur ve de verilir biiznillah buna o ilmi ile amel etmek de denir.

çelebiler

Kıdemli Üye
Mut nikahi ve es ile ve teyze,hala yi birden es almak veya hala ve heyze ile nikahlanmak ve merkep, yirtici hayvanlar gibi konularda ki haramligini ortaya koyan kimdir.
El Kitap

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaptan

Mecra Yazarı
musevi, isevi, muhammedi
cilik, culuk, cülük

hicbiri degiliz, bir kardesimizin de dedigi gibi;
Allah'in insanlar arasinda resul secerek vahiy yoluyla gönderdigi bu din resullerin dini degildir.
resullere uyulmasini emretmesi risaletine vurgudur. bu dinin sahibi Allah'tir.

"ve sizden evvelki ümmetlerin icinde nice nebiler gönderdir"

Allah hz isa ile dinini gönderirken hz isa'ya cagirmaz, hz musa'ya da cagirmaz, hz muhammed'e cagirmadigi gibi. neye cagirir? islam'a yani kendine ve kurallarina cagirir. simdi birileri buradan peygamber düsmanligi cikarirsa hic sasirmam, cikarsinlar...peygamberimizi severiz, sayariz, digerlerini sevdigimiz gibi, ayrim yapmayiz
onun sahsinda getirdigine de uyariz

görünen o ki, birilerinin Allah ve peygamber tasavvurunda fena halde yamukluk var

müttaki

Profesör
@Kaptan hac ayetinde ne diyor develer üzerinde sana gelsinler yazıyor. niye sana gelsinler yazıyorda mekkeye gelsinler yazmıyor.

...

adams77

Kanalizasyoncu
bilmiyorum, bakmak lazim
konuyla alakasi var midir yok mudur, dedigim gibi bilmiyorum

Kaptan, sorsana şimdi deve üstüne kime gidilecek yada kim çağırıyor ki? Çağırı var mı? yapan kim?

azıcık soru sorun kardeşim soru

adams77

Kanalizasyoncu
soruyu sordurtan sorduğunu işlettirsin işlettirdikçe cevabını da verdirir.

...

oldumu abi şimdi?

Hac neden yapılır? delil ve kanıtlar için değilmi.
Peki kime delil ve kanıt gösterilecek? İsrailoğullarına
devam edeyim mi?