DostunDostu ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lafons7275

Kıdemli Üye
Diyanet İşleri : Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

adams77

Kanalizasyoncu
Fıtratını koruyamayanlar, fabrika ayarlarının üzerine boyuna virüslü programlar yükleyenler artık doğruyu eğri, eğriyi de doğru görmeye başlar. Tıpkı senin gibi...

Batınilik yapıyorsun aslına dön virüs programı felan sana göre sözler değil hemi de benim ile neden uğraşıyorsun teravih kılmıyormusun sen?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@adams77

Çok güzel. Okumak.. İşte işin püf noktası bu ya. Okuma işlemi için bir okuyan ve bir de okunacak olan lazım. Okunacak olanda sorun yok o zaten ortalıkta. Okuyacak olanın terbiye edilmesi gerek. Zira okuyucunun kalbinde her şeye biçtiği bir değer var. Bu değerleri kendi menfaatine göre biçiyor. Bu değerler ön yargısı yıkılmadan okuma olmaz. Nefsi Emmare denen şey, Kuan ayetlerini kendisine göre yontabildiği gibi hakikati de kendisine yontar. Zira kendisi merkezli düşünür. Allah nefsi böyle yaratmış. Bilim adamları YAŞAMA İÇGÜDÜSÜ diye bir şeyden bahsediyor. Bu içgüdü sayesinde içine doğduğumuz doğadan nemalanıyoruz. Çünki doğada güçlü güçsüzü yener ve hayatta kalma kavgası vardır. Hayvani nefis deniyor buna. Hayvan gibi bir fıtrat üzredir. Akılla Allah'ın varlığını bulur ok, fakat ötesine geçemez. Şayet Allah, bütün hikmetlerin kapısını nefse direk yol bulacak şekilde açsaydı üüühüüüü ne paralar yapardı bu bilgiyle kendisine. Onun için akılla varılacak nokta bellidir. Ötesi ancak ıslah olmuş, sır tutabilen bir nefisle mümkündür. Allah enayi mi haşa hazinenin kapılarını hayvani nefse açsın.. Öyle bir durumun akla ve mantığa ters olduğu belli değil mi adams.. Akıl ve mantık bunu bile anlıyacak konuma gelip orada kalıyor ve ötesine geçmek için ter dökmek zorunda olduğunu anlıyor. Tabi niyet Allah rızası olmalı. Merak, bu işin ana dinamiğidir.

adams77

Kanalizasyoncu
@adams77

Çok güzel. Okumak.. İşte işin püf noktası bu ya. Okuma işlemi için bir okuyan ve bir de okunacak olan lazım.

Allah çocuk edinmemiştir bu söz üzerinde düşünüyorum kafamda bir takım şimşekler çakıyor bazı düşünceler fikirler var henüz iletişime dökecek yani ismail olacak durumda değilim.... ama şunu hissediyorum ve sezimliyorum şuanki tarikat ve tasavvufun bu söze dikkat etmeden konuşuyor ve hareket ediyor zaten insan hatasını fark etse sanırım hatalı bir davranıştı bulunmaz. Rabbin kitabını okumayı ve onunla terbiye olmayı hedefliyorum Allah 'ın sonsuz doğruları içinden nefsimin mutmain olacağı doğruları bulup iman etmek için çalışıyorum bu dünya 'ya yan gelip yatmaya gelmedim imkanlarım sınırlı biliyorum eski ahmaklıklarım elimi kolumu bağlıyor doğru tercihler yapabilmek için acele etmiyorum umarım vaktim vardır..

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Samimi kelamlar ile kendinizi bize anlattığınız için teşekkürler sevgili,Dostundostu.Zira ben de sayın,nefahtü gibi bir şiirinizi paylaşmanızı istirham ediyorum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Adı konulmamış duyguların uçurumunda ne kaybettiğimi bir bilsem sebebim anlaşılacak..

Sinede kuvvet-i iman ver ya Rab
ki dava etmesin mahşerde ser beni
öyle bir aşk-ı dava ver ki ya Rab
taviz görünce bassın öfke ve ter beni..
_____

Çile ateşinden kor aldı gönlümüz
Hakkın örsünde şekil aldı özümüz
şimdi yaman çelik olup geleceğiz
küfrün kalbini ok gibi deleceğiz

lafons7275

Kıdemli Üye
Kamil 'i tanımak için kamil olmak gerek!!

Sallama bir tarafından sabah sabah. Kendinize yeni din uydurmaya ne kadar meraklısınız. Okulda bir öğretmene gidip okuma yazma öğrenmek için öğretmen olmak gerek demek ne kadar saçma ise senin yukardaki lafın da o kadar saçma.

Saçmasapanadams nikini verdim sana bugün için.

adams77

Kanalizasyoncu
Okulda bir öğretmene gidip okuma yazma öğrenmek için öğretmen olmak gerek demek ne kadar saçma

Seni ayakta tutan iki şey? bak okula gitmişsin ama daha bu soruya cevap veremiyorsun demek ki neymiş öğretmene gidiyorsun ama öğretmen olmadığın için eksik kalıyorsun öğretmende senin eksik kaldığını bile bilmiyor şimdi gelse kulağını çekse ben sana bunu öğretmedim mi dese!! :) öğretmenin böyle bir şansı yok tabi senin var ama işte mesele öğretmen olmakta tamam kardeş.... nefs var ki bu nefs insanda yaramaz bir sınıf dolusu çocuk gibidir hadi çık işin içinde anlat ve öğret öğretebilirsen buyur meydan senin öyle para ile olmuyor

adams77

Kanalizasyoncu
Beni, seni, tüm evreni ayakta tutan tek şey var.

ALLAH C.C.

hadi canım öğretmen ol da gel... öğretmenin dilinde ancak bir öğretmen anlar öğrencisin öğrenci kalma kendine öğretmen ol eğitici ol tamam kardeş...

lafons7275

Kıdemli Üye
hadi canım öğretmen ol da gel... öğretmenin dilinde ancak bir öğretmen anlar öğrencisin öğrenci kalma kendine öğretmen ol eğitici ol tamam kardeş...

"Seni ayakta tutan iki şey?" dedin...

Ben de: "Beni ayakta tutan tek şey Alah'tır." dedim.

Hayır öyle değil dersen ki diyorsun Allahın yanına bir güç daha eklemiş ve o gücü Allah'a ortak etmiş oluyorsun. Bu durumda senin ben müslümanım ben müslümanım demen seni kurtarmaz. Seni ikaz ettim diye teşekkür edeceğine benim ceza almama çalışıyorsun.

Nanköradams...

Bu nik de uydu.

adams77

Kanalizasyoncu
"Seni ayakta tutan iki şey?" dedin...

Ben de: "Beni ayakta tutan tek şey Alah'tır." dedim.

Hayır öyle değil dersen ki diyorsun Allahın yanına bir güç daha eklemiş ve o gücü Allah'a ortak etmiş oluyorsun. Bu durumda senin ben müslümanım ben müslümanım demen seni kurtarmaz. Seni ikaz ettim diye teşekkür edeceğine benim ceza almama çalışıyorsun.

Nanköradams...

Bu nik de uydu.

bakalım ve görelim 2 nolu madde ne işe yarıyormuş :) birazdan anlayacağız....

Ben sana seni ayakta tutan iki gücü sormadım haşa Allah 'tan başka bir güç olduğunu da ima etmedim basit bir soru sordum sen bunu nerelere taşıdın işte senin yüzün bu neyse klavyeye bastığın parmakları sen basmıyorsun galiba :)

adams77

Kanalizasyoncu
@lafson7275 @Dut_agaci

lafson beni ne ile itham edersen et hatta istediğini diyebilirsin bir kulağımdan girer diğerinden çıkar şikayette etmem senin gibi Allah herşeyi görür ve bilir derim selam der geçerim ama sayın arkadaşımız dut_agaci adalet ve haktan bahsediyor ama eksik bırakıyor malesef kusura galma gardaş güvenimi sarstın halen artçıları devam ediyor....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...