İmam-ı Gazâlî ve Ledün İlmi

bi husben

Kıdemli Üye
aaa hz hızır ilmi lendün sahibi ise şıhlarımızın ondan ne eksiği var hem şeyhlerimiz bu ilmi ledün sayesınde Allahla irtibat halındeler

İlmi ledün tasavvuf ehli için o kadar onemliki tasavvufun olmazsa olmazıdır

şıhın ALLAH ile irtibat halinde olduğunu ilmi ledün ile tasdık ederler

Allah tasavvufun şıhlarını bu ilmi ledun ile kutsamıştır

bu ilmi ledün sahıpleri varya arabıye gore nebılerden üstün makamdalar neden bu ilim sahıpleri bilgiyi vasıtasız Allahtan alırlar

ARACI YOK MELEK YOK DIREK KAYNAKTAN BESLENİRLER

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yani HAŞA Allah CC katında kurandan başka ilim yok mu?

Böyle ilmin pratikte bir varlığı yoktur umumen... Bunu biliyoruz, siz de biliyorsunuz, şeyhler de biliyor, ama bizde bir sorun yok...

Sorun siz de ve şeyhler de...

Çünkü, biri ilah edinmek istiyor biri de ilah kılınmak istiyor...

Başka..??

Yok.................

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Nasıl somuttur?

Ayrıca ilmü ledün sahibi kimse "Ben ilmü ledün sahibiyim. Bunu ilmü ledün ilminden dolayı söyledim" demez

Şimdi biraz oldu... Ama bunu pratiğe de dökemezsiniz... Yani böyle bir ilim ne "akar" ne de kokar..."

Al senin olsun o zaman... ---)))

bi husben

Kıdemli Üye
İlm-i ledün, Allah tarafından verilen, öğrenmekle değil, Allah'ın bildirmesiyle elde edilen bilgi demektir.
Bu bilgiyi ikiye ayırmak gerekir: a) Allah'ın Peygamberlerine vahiy yoluyla verdiği bilgi. Vahiy Allah'tan olduğu için lugat manasında buna da ledün ilmi denebilir. b) Hızır gibi bazı kullarına ilham ve keşif yoluyla verdiği bilgi.
Bu ikinci çeşit bilginin sağlam kaynaklarla doğrulanmış olanı vardır; Hızır'ın ve Hz. Ömer'in bazı bilgileri böyledir, onaylanmış olmayanı vardır; bu da ümmetin salih fertlerinde olan ve ilhama dayalı bulunan bilgidir.

İlm-i ledün kimde olursa olsun vahye aykırı olmayacaktır; vahye aykırı olan bilgi kimden gelirse gelsin muteber değildir.
Kur'an-ı Kerim'de Kehf sûresinde ilm-i ledün ifadesi geçmektedir (18/ 65). Âyetin meali şöyledir: "Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, ona katımızdan bir rahmet vermiş ve yine tarafımızdan ona bir ilim öğretmiştik." Devam eden âyetlerde Hz. Mûsâ ile bir süre yolculuk eden bu kulun (Hızır'ın), Allah'ın bildirmesi sayesinde, başkaları için gayb(gizli) olan bazı şeyleri bildiği anlaşılmaktadır. Bu bilgiyi Allah dilediğine verir, çalışmakla, ibadetle, başkaca beşeri mesailerle elde edilemez, biri diğerine aktaramaz.
İlm-i ledünün delili yukarıda mealini verdiğim âyettir.

Eğer biri de çıkar ve derse ki bu adama Ledun İlmi verilmiştir.
O adam Allaha Kurana ve Sünnete iftira atan bir kafirdir.

Allahın hakkında hiçbir bilgi indirmediği bir kişi hakkında ; Allah katındaki bilgiyi biliyormuş gibi hareket etmesi kişiyi müşrik değil kafir yapar.

Kurana ve Sünnete aykırı olan bir bilgi söyleyen ve bu sözlerini de Allahın yada Nebisinin kendisine verdiğini söyleyen kişi kafir dir.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Böyle ilmin pratikte bir varlığı yoktur umumen... Bunu biliyoruz, siz de biliyorsunuz, şeyhler de biliyor, ama bizde bir sorun yok...
Yani HAŞA Allah CC katında bir tek kuran ilmi var başka ilim yok öyle mi

Kusura bakmayın biz öyle bilmiyoruz

Öyle bilenlere de pek makbul gözle bakmıyoruz kardeşim

Sorun siz de ve şeyhler de...

Çünkü, biri ilah edinmek istiyor biri de ilah kılınmak istiyor...
Bence sorun senin ilah edindiğin nefsinde ve tasavvuf, tarikat ve şeyhlere olan öfke ve kininde

bi husben

Kıdemli Üye

Bence sorun senin ilah edindiğin nefsinde ve tasavvuf, tarikat ve şeyhlere olan öfke ve kininde

O ilim varsa Allah katındadır bızım için gaybiidr Allah bildirmediği sürece boyledir din kemale erdi bunu ne zaman kavrayacaksınız acaba
yanı kuran kesmiyormu sizi hafifmi kalıyorda başka ilimler peşinden koşuyorsunuz

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
O ilim varsa Allah katındadır bızım için gaybiidr Allah bildirmediği sürece boyledir din kemale erdi bunu ne zaman kavrayacaksınız acaba
yanı kuran kesmiyormu sizi hafifmi kalıyorda başka ilimler peşinden koşuyorsunuz
Behey ahmak

Allah CC'ın onu bildirmesi zaten İLMİ LEDÜN oluyor

Neyi tartışıyorsun o zaman

lafons7275

Kıdemli Üye
Eğer biri de çıkar ve derse ki bu adama Ledun İlmi verilmiştir.
O adam Allaha Kurana ve Sünnete iftira atan bir kafirdir.

Allahın hakkında hiçbir bilgi indirmediği bir kişi hakkında ; Allah katındaki bilgiyi biliyormuş gibi hareket etmesi kişiyi müşrik değil kafir yapar.

Kurana ve Sünnete aykırı olan bir bilgi söyleyen ve bu sözlerini de Allahın yada Nebisinin kendisine verdiğini söyleyen kişi kafir dir.

Allahu Teala ilm-i ledunu sadece Hızır as.a verdim başka da kimseye vermedim demişse bu dediğinde haklısın. Var mı böyle bir ayet? Hadis? Sahabe kavli?

Ayrıca merak ediyorum İbni Teymiyye aşağıdaki hadise bir açıklamada bulunmuş mu?

Allah Teâla Hazretleri şöyle ferman buyurdu: "Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım (aynî veya kifaye) şeyleri eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı (aklettiği kalbi, konuştuğu dili) olurum. Benden bir şey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum. Ben yapacağım bir şeyde, mü'min kulumun ruhunu kabzetmedeki tereddüdüm kadar hiç tereddüte düşmedim: O ölümü sevmez, ben de onun sevmediği şeyi sevmem."(Buhârî, Rikak 38.)

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Ayrıca merak ediyorum İbni Teymiyye aşağıdaki hadise bir açıklamada bulunmuş mu?

Allah Teâla Hazretleri şöyle ferman buyurdu: "Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım (aynî veya kifaye) şeyleri eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı (aklettiği kalbi, konuştuğu dili) olurum. Benden bir şey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum. Ben yapacağım bir şeyde, mü'min kulumun ruhunu kabzetmedeki tereddüdüm kadar hiç tereddüte düşmedim: O ölümü sevmez, ben de onun sevmediği şeyi sevmem."(Buhârî, Rikak 38.)

Hadi ilmi ledün olmadan GÖRÜR GÖZÜ, DUYAR KULAĞI, TUTAN ELİ açıklayın

Görelim neymişsiniz

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Senin aklını tasavvuf iğdiş etmiş ise sen anlamazsın...

Ahmaklığı bırak da akıllı olmaya çalış...

Kur'an insan aklına hitap eder. Dolayısıyla Allahü Teala orada ifade edilecekleri bildirmiş ve Peyamberimiz de burada ifade edilenleri şekillendirmiş bizlere öğretmiştir biz bunlardan sorumluyuz,

Dediğim odur...

İlmi sınırlamıyorum... Bize bildirilen ilim "nokta" kadarcık bir detaydır... Başka da değildir...

Aklımız ancak onu basıyor...

Hastasınız kesinlilke...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Günün sözü...

Tamam da burada anlamadığımız ne var...

İlm-i Ledün derken, Allah'ın ilmini ve bilgisini mi tartışıyoruz...??? Bunu düşünemezsiniz bile aklınız çatlar, kafanız parçalanır, aklınız kafanız Allah'ın ilmini mütala edemez...

Bunu tartışmıyoruz ki,

İlm-i ledün varsa, kim kullanmış neyi tesbit etmiş biz de bilelim diyorum...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Senin aklını tasavvuf iğdiş etmiş ise sen anlamazsın...
Elhamdülillah

Ahmaklığı bırak da akıllı olmaya çalış...
Senin gibi akıllı olup veli/alim kullara ileri geri şeyşer söylemektense ben,m gibi ahmak olur sesimi çıkarmam

Kur'an insan aklına hitap eder.
Kuran akla nereye kadar hitap eder???

Dolayısıyla Allahü Teala orada ifade edilecekleri bildirmiş ve Peyamberimiz de burada ifade edilenleri şekillendirmiş bizlere öğretmiştir biz bunlardan sorumluyuz,
Bu bilmediklerini öğrenmen gerekmez anlamına gelmiyor

Sıkıntılardan biri de burada

DEDİĞİM ODUR

İlmin nedir, bilgin nedir, makamın mevkin nedir ki dediğin birşey olsun

Sırf nefis...

İlmi sınırlamıyorum... Bize bildirilen ilim "nokta" kadarcık bir detaydır... Başka da değildir...
Bize düşen o noktanın noktasını mümkün mertebe artırmaya çalışmaktır

Bunu yaparken de o noktadan büyük pay almış alimlere de edebi elden bırakmamaktır
Aklımız ancak onu basıyor...

Demek ki akıl da bir yere kadarmış...

Hastasınız kesinlilke...
Evet hastasınız

Ruhunuzla nefsinizle baya bir sorununuz var gözüküyor