müminler kardeş mi?

lafons7275

Kıdemli Üye
@ibnhacer kardeşim şu ayetin sebebi nuzülüne bir bakar mısın?

Diyanet İşleri : İçinizden varlık ve servet sahibi kimseler yakınlarına, düşkünlere ve Allah yolunda hicret edenlere (kendi mallarından bir şey) vermeyeceklerine yemin etmesinler. Onlar affetsinler, vazgeçip iyi muamelede bulunsunlar. Allah’ın sizi bağışlamasını arzu etmez misiniz? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

garip70

Ordinaryus
En başta herkes yumuşak davrandı.Ama bu kişiler başka üyelerinde kafalarını karıştırıyor.Bu İslam için en büyük tehlikedir.Madem burası yararlı bir forum.Hadis İnkarcılarının ne işi var burda..

Derler ki, peygamberlerden birisi Allah'a el açmış ve şöyle demiş. ''Allahım... Ne yaptıysam inanmıyorlar. Üstelik bana küfür ediyorlar.''
Hemen Cebrail ile haber gelmiş. ''Kulum, bana da küfür ediyorlar. Sen tebliğ et. Sana düşen apaçık tebliğdir. Ötesini bana bırak.''
-------
Yararlı bir forum herkese açık olur. Fikir paylaşımı ve beyin fırtınası olur. Peygamber efendimiz müslümanların olduğu bir topluluğa gelmedi. O tebliğini doğru bildiği şekilde yaptı. Sen inananlara yapacaksan tebliğini, senin gibi düşünmeyenlere yapamayacaksan ne anladık bundan?
Hadis inkarcıları diye Allah düşmanı ilan ettiğin kişilerin kıblesi de, kitabı da, peygamberi de, Allahı da seninkinin aynısı... Yanlış düşünüyor diye onları kovamazsın. Vebali var.

Diğer konulara gelince : Ebu Cehil ve bazı müşriklere Peygamberimiz(sav)'İn ettiği bedduaları araştır.Hz.Musa önce güzel dille uyarmıştır.Firavun kabul etmeyince başına ne belalar geldi onu da araştır.

Ebu Lehep hakkında ''Elleri kurusun '' diye ayet var.
O dediğin kişiler açıkça kafir oldukları sabit olanlar. Ayrıca müslümanlara açık ve net bir şekilde düşmanlıkları sabit olanlar. Zararları dokunmaya başlayınca o saydıkların oldu. Hadis inkarcıları ile firavunları aynı kefeye koyman doğru mu sence. Sonuçta alnı secdeye gelen insanları kafirlikle suçluyorsun.
İyi araştır.

Allahtan korkmanı tavsiye ederim.

Seni Allah için seviyoruz...

Hattabi

Ordinaryus
@ibnhacer kardeşim şu ayetin sebebi nuzülüne bir bakar mısın?

Diyanet İşleri : İçinizden varlık ve servet sahibi kimseler yakınlarına, düşkünlere ve Allah yolunda hicret edenlere (kendi mallarından bir şey) vermeyeceklerine yemin etmesinler. Onlar affetsinler, vazgeçip iyi muamelede bulunsunlar. Allah’ın sizi bağışlamasını arzu etmez misiniz? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Bu âyetler Hz. Âişe hakkında söylediklerinden sonra Mistah İbn Üsâse'ye hiç bir iyilikte bulunmayacağına yemîn ettiğinde Ebubekir Sıddîk hakkında nazil ol*muştur.

Allah Teâlâ mü'min-lerin annesi Âişe'nin ma'sûmiyetini (âyetle beyân buyurarak) indirdi*ğinde, inanan gönüller hoş olup gönülleri istikrar kesbettiğinde, Allah Teâlâ mü'minlerden bu hususta konuşanların tevbesini kabul edip hak*larında ceza uygulananlara cezaları uygulandığında, Allah Teâlâ —ki O fazl u ihsan, nimet sahibidir— Sıddîk'ı akrabası olan Mistah İbn Üsâse'ye karşı merhamete teşvîk buyurmuştur.

Mistah, Sıddîk'ın tey*zesi oğlu idi. Ebubekir (r.a.)in kendisine infâkta bulunduğundan başka malı olmayan bir yoksul idi. Allah yolunda hicret edenlerdendi. Bir ya*lan söyleyip iftira atmış; Allah Teâlâ da onun bundan tevbesini kabul buyurmuş, bu konuşmaları yüzünden ona ceza uygulanmıştı. Sıddîk (r.a.), iyilik ve ihsanı ile bilinir; gerek akrabalarına ve gerekse yaban*cılara iyilikleri ile tanınırdı.

«Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misi*niz? Ve Allah, Gafûr'dur, Rahîm'dirkısmına gelinceye kadar bu âyet nazil olduğunda —ki ceza amel cinsindendir ve sen nasıl sana karşı günâh işleyeni bağışlarsan Biz de seni bağışlarız, nasıl sen affedersen Biz de seni affederiz— İşte o zaman Sıddîk : Evet Rabbimiz, Allah'a yemîn olsun ki Senin bizi bağışlamanı severiz,'demiş, sonra daha önce Mistah'a infâkda bulunduğu gibi aynı infâkına dönerek; Allah'a yemîn olsun ki ebediyyen ona hiç bir iyilikte bulunmayacağım, faydada bu*lunmayacağım, sözünp karşılık; Allah'a yemîn olsun ki bundan (ona infâkda bulunmaktan) ebeddiyyen ayrılmayacağım, demiştir. İşte bu sebepledir ki Sıddîk, gerçekten sıddîktır

Ebu’l-Fida İsmail İbn Kesir, Hadislerle Kur’an-ı Kerim Tefsiri, Çağrı Yayınları: 11/5810-5811

Hattabi

Ordinaryus

Derler ki, peygamberlerden birisi Allah'a el açmış ve şöyle demiş. ''Allahım... Ne yaptıysam inanmıyorlar. Üstelik bana küfür ediyorlar.''
Hemen Cebrail ile haber gelmiş. ''Kulum, bana da küfür ediyorlar. Sen tebliğ et. Sana düşen apaçık tebliğdir. Ötesini bana bırak.''
-------
Yararlı bir forum herkese açık olur. Fikir paylaşımı ve beyin fırtınası olur. Peygamber efendimiz müslümanların olduğu bir topluluğa gelmedi. O tebliğini doğru bildiği şekilde yaptı. Sen inananlara yapacaksan tebliğini, senin gibi düşünmeyenlere yapamayacaksan ne anladık bundan?
Hadis inkarcıları diye Allah düşmanı ilan ettiğin kişilerin kıblesi de, kitabı da, peygamberi de, Allahı da seninkinin aynısı... Yanlış düşünüyor diye onları kovamazsın. Vebali var.

Ben sana şunu anlatayım: Daha önce Vehhabilerin forumunda onlarla tartışmıştım.Orayada vehhabi olmayan bazı müslümanlar üye oluyordu.Vehhabi forumu olduğunu da bilmiyorlardı.

Daha sonra günler aylar geçti.Bizim tartışmalarımız bitti.Ben ayrıldım.Ayrılmadan bazı üyelere baktım.

Bir üyenin bir sözü çok madinardı şöyle demişti:

Bu kadar zaman bu forumdayım.Birinizin doğru dediğini diğeri yanlış diyor.Birinizin eğri dediğine diğeri doğru diyor.Hiçbirşey öğrenmedim.Sadece kafam karıştı.

---

O dediğin kişiler açıkça kafir oldukları sabit olanlar. Ayrıca müslümanlara açık ve net bir şekilde düşmanlıkları sabit olanlar. Zararları dokunmaya başlayınca o saydıkların oldu. Hadis inkarcıları ile firavunları aynı kefeye koyman doğru mu sence. Sonuçta alnı secdeye gelen insanları kafirlikle suçluyorsun.
İyi araştır.

Allahtan korkmanı tavsiye ederim.

Seni Allah için seviyoruz...

Kardeş , ben kimseye kafir demedim bu bir.Bu insan bütün hadisleri inkar ediyorsa , küfre girilmesinden korkulur.Bunu İlim Adamları söyler küfre girdi diye.Ben o yüzden kimseye demiyorum.

Biz bu adamlara pabuç bırakırsak tepemize çıkarlar.Üstelik avam(bilmeyen) halkın da kafasını karıştırırlar.İşin ciddiyetinin farkında değilsin.

Peygamberimiz(sav) : Sakın herhangi birinizi, koltuğuna kurulmuş bir halde, kendisine emir veya nehiy ettiğim işlerden bir şey geldiğinde ‘Biz, onu(bunu) bilmeyiz; Allah’ın kitabında ne bulursak ona uyarız.’ derken görmüş olmayayım.”demiştir. (bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 6; Tirmizi, İlim,10; İbn Mace, Mukaddime, 2)

garip70

Ordinaryus

Ben sana şunu anlatayım: Daha önce Vehhabilerin forumunda onlarla tartışmıştım.Orayada vehhabi olmayan bazı müslümanlar üye oluyordu.Vehhabi forumu olduğunu da bilmiyorlardı.

Daha sonra günler aylar geçti.Bizim tartışmalarımız bitti.Ben ayrıldım.Ayrılmadan bazı üyelere baktım.

Bir üyenin bir sözü çok madinardı şöyle demişti:

Bu kadar zaman bu forumdayım.Birinizin doğru dediğini diğeri yanlış diyor.Birinizin eğri dediğine diğeri doğru diyor.Hiçbirşey öğrenmedim.Sadece kafam karıştı.

---

Kardeş , ben kimseye kafir demedim bu bir.Bu insan bütün hadisleri inkar ediyorsa , küfre girilmesinden korkulur.Bunu İlim Adamları söyler küfre girdi diye.Ben o yüzden kimseye demiyorum.

Biz bu adamlara pabuç bırakırsak tepemize çıkarlar.Üstelik avam(bilmeyen) halkın da kafasını karıştırırlar.İşin ciddiyetinin farkında değilsin.

Peygamberimiz(sav) : Sakın herhangi birinizi, koltuğuna kurulmuş bir halde, kendisine emir veya nehiy ettiğim işlerden bir şey geldiğinde ‘Biz, onu(bunu) bilmeyiz; Allah’ın kitabında ne bulursak ona uyarız.’ derken görmüş olmayayım.”demiştir. (bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 6; Tirmizi, İlim,10; İbn Mace, Mukaddime, 2)

Peki efendim peki... Ben susuyorum... İstediğinizi yapın... Sonuçlarına sadece siz katlanırsınız, iyi ya da kötü...
Biz söyledik sözümüzü... Bundan sonra söz SÜKUTUNDUR...

Saygılar...

Hattabi

Ordinaryus
:) Garip kardeş çok garip birisisin.Mücadele ruhun yok gibi , sanki yorulmuş gibisin. :)

İşte gördüğünüz gibi , hem bedeni hem manevî Cihad'dan yoksun kalmışız.

garip70

Ordinaryus
:) Garip kardeş çok garip birisisin.Mücadele ruhun yok gibi , sanki yorulmuş gibisin. :)

İşte gördüğünüz gibi , hem bedeni hem manevî Cihad'dan yoksun kalmışız.

Ben garibim garip olmasına da, anlamadığım bir şey var.:confused1:

Deminden beri siz benimle mücadele mi ediyordunuz ki?:swoon:

Cihaddan yoksun olmaya gelince:): Beni tanımıyorsunuz.:gleam::gul

Hattabi

Ordinaryus

Ben garibim garip olmasına da, anlamadığım bir şey var.:confused1:

Deminden beri siz benimle mücadele mi ediyordunuz ki?:swoon:

Cihaddan yoksun olmaya gelince:): Beni tanımıyorsunuz.:gleam::gul

sizinle mücadele etmiyorum.

isterseniz kendinizi tanıtın buyrun.

fakiri

Kıdemli Üye
Sen Ka'b(ra)'ın sözünü Millete Hadismiş gibi göstererek iftiranın hesabını da vericeksin.Allahtan kork be adam, yazık sana.[/QUO ! TE]

Zerre kadar aklın yok senin zerre kadar ! Kâbu'l Ahbar (r.a.)Tabiinden bir zat-ı muhterem... Ne diye gelecekten haber versin ki? Var mı bir başka emsali bunun ? Meselâ, Ashab-ı Kiramın en büyüğü Ebu Bekir Sıddık'tan var mı böyle bir rivayet? Yahut Hz.Ömerden ! Kâb, Mehdi'nin çıkış alâmetlerini nerden bilecek ? Muhakkak Rasulullah (s.a.v.) Efendimizden gelen bir haberden bilmesi gerekmiyor mu? Gelecekle ilgili bir haber ona nasıl atfedilir? Bu müneccimliğe girmez mi?

Hattabi

Ordinaryus
Sen Ka'b(ra)'ın sözünü Millete Hadismiş gibi göstererek iftiranın hesabını da vericeksin.Allahtan kork be adam, yazık sana.[/QUO ! TE]

Zerre kadar aklın yok senin zerre kadar ! Kâbu'l Ahbar (r.a.)Tabiinden bir zat-ı muhterem... Ne diye glecekten haber versin ki? Var mı bir başka emsali bunun ? Meselâ, Ashab-ı Kiramın en büyüğü Ebu Bekir Sıddık'tan var mı böyle bir rivayet? Yahut Hz.Ömerden ! Kâb, Mehdi'nin çıkış alâmetlerini nerden bilecek ? Muhakkak Rasulullah (s.a.v.) Efendimizden gelen bir haberden bilmesi gerekmiyor mu? Gelecekle ilgili bir haber ona nasıl atfedilir? Bu müneccimliğe girmez mi?
@garip kardeş bak güzelce bu kişiye nasihat ediyorum,belki yararını görürüz:

Fakiri , Hadis İlmi diye birşey vardır.Belki bilirsin.(Sahabe ismi vermeden) Resulullah dedi ,diye Tabiin nakletmişse, o Mürsel hadis olur dimi.Burda anlaşalım.

Peki Tabiin bizzat kendisi bu sözü söylediyse ''Mürsel hadis'' hatta ''hadis'' olur mu? Olmaz.Eğer Hadis dersen Koskocaman bir iftira günahını yüklenmiş olursun.

Diyorsun ki : Ka'b'ul Ahbar bu sözü kendisi nasıl bilsin.Bunu mutlaka Resulullah'a isnad etmiştir.

Bende diyorum ki : Eğer Resulullah'a isnad edilseydi.Derdi ki : Bana Allah Resulunun şöyle söylediği ulaştı, yahut Sahabesinin şöyle söylediği ulaştı diye o sözü söylemez miydi?

Kaldı ki : Ka'bul Ahbarın o sözü ''Maktu''dur.Yani rivayette kesiklikler,kopukluklar vardır.Ka'b(ra)'a isnadında bile kopukluk varken senin Resulullaha isnad etmen ne derece doğru fakiri kardeşim....

fakiri

Kıdemli Üye
@garip kardeş bak güzelce bu kişiye nasihat ediyorum,belki yararını görürüz:

Fakiri , Hadis İlmi diye birşey vardır.Belki bilirsin.Resulullah dedi ,diye Tabiin nakletmişse, o Mürsel hadis olur dimi.Burda anlaşalım.

Peki Tabiin bizzat kendisi bu sözü söylediyse ''Mürsel hadis'' hatta ''hadis'' olur mu? Olmaz.Eğer Hadis dersen Koskocaman bir iftira günahını yüklenmiş olursun.

Diyorsun ki : Ka'b'ul Ahbar bu sözü kendisi nasıl bilsin.Bunu mutlaka Resulullah'a isnad etmiştir.

Bende diyorum ki : Eğer Resulullah'a isnad edilseydi.Derdi ki : Bana Allah Resulunun şöyle söylediği ulaştı, yahut Sahabesinin şöyle söylediği ulaştı diye o sözü söylemez miydi?

Kaldı ki : Ka'bul Ahbarın o sözü ''Maktu''dur.Yani rivayette kesiklikler,kopukluklar vardır.Ka'b(ra)'a isnadında bile kopukluk varken senin Resulullaha isnad etmen ne derece doğru fakiri kardeşim....

Laf ebeliği yapıyorsun laf ! Mursel Hadis'in Sahabeden hiçbir kişinin adı zikredilmeden nakledilen hadis demek olduğunu sana öğreten olmuştur olmasına da , buradaki bütün inadın yerle bir olacak diye çırpınıyorsun ! Sen zaten yerlerdesin arkadaş, ayrıca birisinin seni yıkmasına hacet dahi yok !

fakiri

Kıdemli Üye

Garip kardeş yukarıya bak şimdi nasihat ettim , suçlu ben oldum burda, adam bana hakaretler savuruyor.Neyse suçlu biz olalım.Nasıl olsa diğer tarafta gerçekler ortaya çıkacak.

Bunlar var ya bunlar şeytana papucu ters giydiren takımdandırlar !
Hazer ediniz hazer !

Kaptan

Mecra Yazarı
[QUOTE Sen Ka'b(ra)'ın sözünü Millete Hadismiş gibi göstererek iftiranın hesabını da vericeksin.Allahtan kork be adam, yazık sana.
[/QUOTE]

Konu dışı.

Ebubekir Sifil bakin Ka'b el Ahbar icin ne diyor;

" Ka'b el-Ahbâr Tabiun'dan sayılır ve EHL-İ İSLAM'A AİT RİVAYETLER ARASİNA GİRMİŞ BİRÇOK İSRAİLİYAT ONUN ESERİDİR. Her ne kadar şahsında güvenilir ise de, sonuçta böyle bir meselede Ka'b el-Ahbâr'ın sözünün herhangi bir kimsenin sözünden daha değerli olmasının hiçbir sebebi yoktur "

Evet Sifil boyle diyor.

Malum Ebu Hureyre Ka'b'dan cok hadis rivayet etmistir.

Simdi buradan "fitne tohumlari ekmeye calisiyorsun" seklinde bir kavgaya girmeyelim. Sizin guvendiginiz Ebubekir Sifil'in sozleri bunlar. Ha bizim guvendigimiz kimselerin sozleri de var ki tartisma cikmasin diye hic getirmiyorum. Yoksa burasi yine karisir.

Ah ah bazen susmak gelmiyor icimden istiyorum ki herseyi ayan beyan ortaya dokeyim ama iste. Hazir sukuneti saglamisken iyisi mi susayim.